Bahçeli tezkereye olumlu bakıyor

Bahçeli tezkereye olumlu bakıyor


Devlet Bahçeli'den Suriye açıklaması, "Olası müdahale için BM’nin raporu beklenmeli"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suriye’ye olası müdahaleyle ilgili BM kimyasal silah uzmanlarının raporunun beklenilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Olası bir müdahale karşısında Suriye’nin kuzeyinde ve doğusunda ülkemiz için yakın tehdit olabilecek oluşum ve gelişmelere fırsat verilmemeli, anında müdahil olunmalıdır. Bunun için de 4 Ekim 2012 tarihli TBMM’nin Tezkere Kararı uzatılmalı ve Suriye konusundaki yaklaşımlar bu çerçeveyle sınırlı kalmalıdır” dedi.

 

 “4 EKİM 2012 TARİHLİ MECLİS KARARININ SÜRESİ BİR YIL DAHA UZATILMALI”

Suriye’ye askeri müdahalenin sonuçlarının tüm yönlerini, risk ve tehditlerini milli bir bakışla analiz edilmesi ve temellendirilmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, 2003 yılındaki Irak işgalinden sonra meydana gelen sancılı seyir ve bu ülkenin toprak bütünlüğünün zedelenmesinin aynısıyla Suriye’de yaşanmaması ve yaşatılmaması gerektiğine vurgu yaptı. Esad rejiminin devamı veya çökmesi halinde karşılaşılacak tüm imkan ve ihtimallerin titizlikle, enine boyuna değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Bahçeli, bunu yapmak için de Batı’nın planlarına harfiyen uymaya gönüllü teslimiyetçi bir anlayıştan kurtulmanın esas olması gerektiğini ifade etti.

Türkiye için Suriye’nin kuzeyindeki oldubittilerin beka derecesinde önemli sayılması gerektiğini sözlerine ekleyen Bahçeli, sınırlarda kaçakçı görünümlü saldırgan ve teröristlerin hemen hemen her gün sahnelediği provokasyonların tahammül eşiğini aştığını dile getirdi. Başbakan ve hükümetinin birinci görevinin Esad ya da muhaliflerin değil, Türkiye’nin milli güvenliğini muhafaza altına almak ve sınırların hemen dibindeki tehlikeli oluşumları engellemek olması gerektiğine dikkat çeken Bahçeli, “Suriye kaynaklı tehdit ve saldırılara karşı TBMM tarafından, 4 Ekim 2012 tarihinde bir yıllık süre için yabancı ülkelere Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gönderilme yetkisinin hükümete verildiği ortadadır. Ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket edilerek gerekli tedbirlerin alınması hükümetin taşıdığı sorumluluğun apaçık gereğidir. Vatan topraklarımıza saldırıların artmasına, insanımıza ve egemenlik haklarımıza mütecaviz emellere müsaade edilmemeli ve izin verilmemelidir. Suriye’deki olayların Türkiye’yi artan ölçüde tehdit etmesi halinde tercih edilecek yol ve çare bellidir. Bu konuda 4 Ekim 2012 tarihli Meclis kararının süresi bir yıl daha uzatılarak, askeri güç kullanımı da dahil olmak üzere her alternatif kademeli olarak devreye sokulmalıdır. Suriye’deki son olaylara yaklaşımdaki kapsam ve sınır bu esaslara bağlı olmak durumundadır. Hükümet gönüllü koalisyon şakşakçılığı ve çığırtkanlığı yaparak Esad’ı devirme hayallerinden evvel, Türkiye’nin hak ve hukukunu koruma ve sağlama alma hedefine sadakatle odaklanmalıdır. Bilinmelidir ki, Irak ve Libya’dan sonra Suriye’ye de aşırı ve ölçüsüz müdahale bölgesel kaosu daha şiddetlendirecek ve bloklaşmaları daha da keskinleştirecektir. Esad’ı koltuğundan indirmek pahasına Suriye’nin toprak bütünlüğünün bozulması Türkiye’nin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğünü sarsacaktır. Ve sonuçta El Nusra ya da PYD-PKK’ya Suriye’nin belirli yerlerini peşkeş çekmek, bu terörist oluşumlara destek vermek boyutunun kestirilmesi bugünden zor, ama gerçekleşmesi kaçınılmaz olan facialara yol açacaktır” dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan: İnsansız tankları da üretir hale getireceğiz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
İbrahim Kalın: PYD ve Esed anlaşsa bile Afrin Operasyonu sürecek

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu