İki yüzlü Batı Erdoğan'a savaş açtı!

İki yüzlü Batı Erdoğan'a savaş açtı!

  • 05 Haziran 2015 08:29


7 Haziran seçimlerine günler kala Türkiye'yi karıştırmak isteyan Batı medyası, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında algı operasyonu yürütmeye devam ediyor.

Hakaret boyutuna varan ifadeler kullanan İngiliz, ABD ve Alman medyasının Erdoğan kininin asıl sebebi ise, yükselen ve büyüyen bir Türkiye'nin bölgede söz sahibi olması.

İngiliz Economist dergisi "Doğrudan seçilen ilk cumhurbaşkanı olan, AK Parti'nin eski karizmatik başbakanı Recep Tayyip Erdoğan, giderek daha despotik ve erişilmez oldu" ifadelerini kullanırken, Financial Times, "Pazar günü yapılacak olan seçimler ülkenin tarihinin seyrine karar verebilir" diye yazdı.

HDP'ye vurgu

Economist “Türkiye'nin her yerinden süslü püslü yaşlı kadınlar, hipsterlar ve fabrika işçileri HDP'ye oy vereceğini söylüyor, ya 'Demirtaş'ı sevdikleri için' ya da 'Erdoğan'ı durdurmanın tek yolu' olduğu için. Bu büyük bir değişim" ifadelerini kullanarak HDP sempatizanlığı yaptı.

Guardian kin kustu

Geçtiğimiz günlerde Erdoğan'ın kişiliğine hakaret eden Guardian ise "Eğer Erdoğan pazar günü istediğini alırsa, durdurulamaz olacak. Eğer engellenirse kin dolu gazabı tehlikeli bir şekilde serbest olmuş olacak" ifadelerini kullanarak haddini aştı.

Guardian gazetesinde yer alan haberde medyada yer alan seçim sonuçlarıyla oynanacağı iddialarının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kızdırdığını söyleyerek onun gergin olduğunu savundu. Haberde Erdoğan'ın parlamentoyu kenara iterek “diktatöryal güçler" elde etmek istediği iddia edildi.

"Eğer Erdoğan istediğini alırsa..."

Eleştiri ve hakarette sınır tanımayan Guardian, haberini şu sözlerle bitiyor: “Eğer Erdoğan Pazar günü istediğini alırsa, durdurulamaz olacak. Eğer engellenirse kin dolu gazabı tehlikeli bir şekilde serbest olmuş olacak."

İşte Guardian'ın öfkesinin asıl sebebi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ve bölgede ve dünyada büyük bir güç haline gelen Türkiye'yi çekemeyen başta Guardian olmak üzere İngiliz basınının öfkesinin sebebi, geçtiğimiz günlerde başyazısında yer alan şu ifadelerde gizli; “Tam Batılılaşmamış, yoksul Müslümanların kendi ülkelerini yönetmelerine izin verilemez."

Financial Times'tan skandal ifade

Financial Times gazetesi de, Erdoğan'a hakaret eden gazeteler arasında. Başyazısında Türkiye'de "Pazar günü yapılacak olan seçimler ülkenin tarihinin seyrine karar verebilir" ifadelerini kullanan gazetede şu skandal yoruma yer verildi; "Erdoğan'ın daha fazla güç elde etmesi "feci olur".

Almanlar ekonomiden vurmaya çalışıyor

Almanya'nın 'Die Zeit' gazetesi, "Erdoğan'ın sözde büyümesi" başlığını attığı yazısında, İstanbul Boğazına 3. köprü ve 12 şeritli otoyol, havaalanı projesi, devası yapıların inşaat çalışmaları anlatıldı. Türkiye'de inşaat patlamasının ülkede bir büyüme değil tam aksine gerçeklerden uzaklaştırma bir yabancılaştırma olduğu iddialarına yer verildi. 7 Haziran seçimlerinin öneminin vurgulandığı haberde“Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan gücünü ispatlamak için seçimleri kazanmak istiyor" şeklinde ifadeler kullanıldı.

NY Times çıldırdı

New York Times, "Türkiye'deki seçim Erdoğan için referandum" başlığıyla servis edilen geniş bir analiz haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında "artık yoldan çıktı" ifadesinin kullandı. Hem Erdoğan'ın diktatör olduğunu iddia eden, hem de dünya üzerinde hiçbir lidere bu kadar hakaret etmemiş olan Batı'nın iki yüzlülüğü bir kez daha gözler önüne serildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Küstah vali Kerkük'ten meydan okudu: Gelin de görelim!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu