Aleksis Çipras Kimdir ?

Aleksis Çipras Kimdir ?


Radikal Sol Koalisyon Genel Başkanı olarak görev alan Aleksis Çipras biogafisi ve hayat hikayesi...

Kısa Özgeçmişi

Atina Ulusal Teknik Üniversitesi (NTUA) inşaat mühendisliği bölümünde okudu.

2000 yılında mezun olduktan sonra NTUA bir bölümler arası programında ölçme ve planlama arazi lisansüstü eğitimini takiben inşaat sektöründe inşaat mühendisi olarak çalıştı. 

Çeşitli projeler üstlendi ve Atina şehri ile ilgili çeşitli çalışmalar yaptı.

Aleksis Çipras, elektrik ve bilgisayar mühendisi Peristera Baziana ile birliktedir ve çiftin iki çocuğu vardır. 1987 yılında lisede tanışan Çipras ve Baziana, aynı zamanda Yunanistan Komünist Gençliği üyesiydiler.

Doğum tarihi:  28 Temmuz 1974
Doğum yeri: Atina, Yunanistan
Mesleği:  Politikacı
Twitter adresi:  @tsipras_eu

Siyasi Kariyeri

 

Çipras, 1980'lerin sonlarında Yunanistan Komünist Gençlik Partisine katıldı.

1990'ların başında, Ampelokipoi Şubesi Lisesi öğrencisi olarak, devlet bakanı Vasilis Kontoyannopulos'un koyduğu tartışmalı yasaya karşı öğrenci ayaklanmasında aktif oldu. 

Gazeteci Anna Panayotarea tarafından yapılan programda konuk olarak yer alan Çipras, öğrenci hareketinin bir temsilcisi olarak göze çarptı.

Üniversite öğrencisi olarak yeniliğe açık sol öğrenci hareketinin saflarına katıldı ve NTUA İnşaat Mühendisliği okulu öğrenci sendikası yönetim kurulu üyesi ve aynı zamanda üniversite senatosu öğrenci temsilcisi olarak görev yaptı.

Ulusal Öğrenci Birliği Merkez Konseyinde seçilmiş bir temsilci olarak görev aldı.

Atina belediye meclisi üyesi olarak görev yaptığı dönemde de hizmet etmeye devam etmek yerine 2007 yasama seçimlerinde Yunanistan Meclis üyeliği (Vouli) için çalışmadı.

Partinin bir önceki başkanı Alekos Alavanos, kişisel nedenler öne sürerek, kendisinin başkanlığa tekrar aday olmamaya karar vermesi sonrasında 10 Şubat 2008'de düzenlenen kongrede Çipras beşinci parti kongresi sırasında Sinaspismos Partisi'nin genel başkanlığına seçildi.

2009 Yunan yasama seçimi yılında Yunan Parlamentosu üyesi seçildi ve SYRIZA sekreteryası tarafından oybirliğiyle meclis grup başkanlığı görevine getirildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Barzani ateşle oynuyor

Hava Durumu

31°
Detaylı Hava Raporu