"Ertuğrul Fırkateyni" Kur'an-ı Kerim ile anıldı

"Ertuğrul Fırkateyni" Kur'an-ı Kerim ile anıldı

  • 03 Haziran 2015 13:04


Kuşimoto Kültür Merkezi'nde düzenlenen anma etkinliği öncesi Tokyo Camisi İmamı Muhammed Raşit Alas, Kur'an-ı Kerim okudu ve şehitlerin ruhuna dua etti. Tören boyunca Türkiye'den gelen mehter takımı da sahnede hazır bulundu.

Ertuğrul fırkateynini anma adına Türkiye'den yola çıkarak yaklaşık 2 aylık tarihi yolculuk sonrası Kuşimotoaçıklarına demir atan TCG Gediz fırkateyninde yapılması planlanan anma töreni, bölgedeki şiddetli fırtına ve yağış sebebiyle iptal edilerek, kapalı salona alındı.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, temaslarda bulunmak üzere geldiği Japonya'da, Ertuğrul fırkateyninin batmasının 125'inci yılı dolayısıyla düzenlenen anma törenine katıldı.

Çiçek törende yaptığı konuşmada, Ertuğrul fırkateyninde şehit olan denizcilerin sarsılmaz Türk-Japon dostluğuna vesile olduklarını vurgulayarak, "Japon dostlarımızın, Türk denizcilerimize gösterdikleri yardımseverlik ve konukperverliği unutmayacak ve yeni nesillere aktaracağız" diye konuştu.

Çiçek, iki ülke arasındaki dostluğu her zaman daha ilerilere taşımayı hedeflediklerini söyleyerek, "Şehitlerimizin, Japonya'daki varlığının halklarımız arasındaki dostluğun ilelebet bekçisi olmasını umuyorum" dedi.

Japonya Prensesi  Akiko Jouo da konuşmasında Ertuğrul fırkateyni ile başlayan ve İran-Irak Savaşı sırasında kendi halkından önce Japonları Tahran'dan tahliye eden Türklerle olan dostluk bağlarına dikkati çekerek, babası Prens Tomohito'nun "Türkler, ne temiz ve ne vefalı bir millettir" sözünden alıntı yaptı.

Akiko, "Türk-Japon ilişkilerinin ilerlere taşınmasında büyük çaba harcayan babamın, bu iki ülke arasındaki dostluğu koruma görevini bana emanet ettiğini hissediyorum" diye konuştu.

Törene Türkiye'nin Tokyo Büyükelçisi Ahmet Bülent Meriç, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanı Tuğamiral Namık Alper, çok sayıda Türk ve Japon yetkili ile yabancı misyon temsilcileri de katıldı.

Törenin sonunda Çiçek, Akiko ve diğer yetkililer sırayla temsili abideye çiçek bıraktı. Son olarak yaşlı ve çocuklardan oluşan Japon grup, "Ertuğrul Fırkateyni" adlı Japonca şarkıyı söyledi.

Törenin ardından TBMM Başkanı Çiçek, Japonya Prensesi Akiko ve diğer yetkililer, Ertuğrul fırkateyninin anısına yapılan maket geminin açılışını yaptı.

Şahika Encümen'den "saygı dalışı"

Dünya dalış rekortmeni Şahika Ercümen, Osmanlı gemisi Ertuğrul Fırkateyni’nin batışının 125. yılı anısına Japonya’da saygı dalışı gerçekleştirdi.

Türk Deniz Kuvvetleri ve Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliği'nin düzenlediği etkinlik kapsamında SAS dalgıçları ve Şahika Ercümen, Ertuğrul Batığı’na anı dalışı yaparak, enkaz bölgesine 125. yıla özel plaket bıraktılar.

Dalış sonrası Büyükelçi Bülent Meriç ile bir araya gelen milli sporcu Şahika Ercümen, "Tarih bir çok geminin hüzünlü hikayesiyle doludur. Ancak barış için yolculuğa çıkıp da dönemeyen Ertuğrul Fırkateyni'nin hikayesi çok farklı. Bizler de dinmeyen acıyı paylaşmak adına derinliklerde şehitlerimizin yanında olmak için nefeslerimizi tuttuk" ifadelerini kullandı.

Kushimoto'da Türk ve Japon dostluğuna şahit olmaktan onur duyduklarını ifade eden Şahika Ercümen, "Sokaklar, Türk ve Japon bayraklarıyla donatılmış, Türklere inanılmaz ilgi var. Bu dostluğun pekişmesi için yeni projelerde de yer alacağız" diye konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu