Mehmet Görmez Bektaşi dergahında

Mehmet Görmez Bektaşi dergahında

  • 03 Haziran 2015 09:03


Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Berat Kandili için gittiği Batı Trakya'daki temaslarının son gününde Dedeağaç’a bağlı Ruşenler köyündeki Bektaşi dergahını ziyaret etti.

"Türkiye'ye dönerken bu dergaha uğramamak olmazdı"

Dede Mehmet Koç ve dergahın sakinleriyle Meydan Evini gezen Görmez, "Türkiye'ye dönerken bu dergaha uğramamak olmazdı. Hem Anadolu'da, hem de Rumeli'de bu dergahları kaybetmekle İslam medeniyeti çok şey kaybetti. Bugün burada ziyaret ettiğimiz zat ve benzeri insanlar asırlar önce, 5, 6, 7 asır önce İslamiyet’in en büyük ideali olan 'insan-ı kamil' idealini bu topraklara getirmek için geldiler. Hem Hoca Ahmet Yesevi, hem Hacı Bektaş-ı Veli'nin 'kamil insan' öğretisini yeryüzünde yaymak için, bu topraklara yüce dinimizin rahmet mesajlarını getirdiler. Ben onlara rahmet diliyorum" dedi.

"Dergahlarımızı ötelemekle çok şey kaybettik"

Görmez, "Son asırlarda, son yıllarda, İslam dünyasında bir kamil insan sorunu yaşıyorsak, irfan geleneğimizi, bu medeniyetimizde kamil insan yetiştirme mekanları olan dergahları zayıflattığımızdan, bu dergahları kaybetmiş olmaktan dolayı çok büyük kayıplar yaşadığımızı ifade etmek isterim" diye konuştu. 

"Dört Kapı, Kırk Makam" üzerinden, "eline, beline, diline sahip ol" felsefesiyle "kamil insan" öğretisinde yeniden durulması gerektiğini ifade eden Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Alevisiyle Sünnisiyle Nakşisiyle Bektaşisiyle biz Müslümanlar aynı inancın mensuplarıyız. Aynı Allah’a, aynı Peygambere, aynı ahirete iman ediyoruz. Aynı kitabın mensuplarıyız. Aramızda bu kadar mensubiyet varken bizim başka mensubiyetlerimizi İslam'a olan mensubiyetimizin önüne geçirmek doğru değil. İslam dünyasında büyük acılar yaşanıyor. İnsan-ı kamil yetiştiren dergahlarımızı ötelemekle çok şey kaybettik."

Daha sonra Seyyid Ali Sultan’ın kabri başında dua eden Görmez, anı defterine şunları yazdı:

"2015 Berat Kandilini Batı Trakya'daki millet varlığımızla birlikte idrak etmenin bahtiyarlığını yaşadık. Türkiye'ye dönerken Hoca Ahmet Yesevi'nin ve Hacı Bektaş-i Veli'nin İslam'ın öngördüğü insan-ı kamil öğretilerini yüzyıllar önce Rumeli'ye taşıyan Seyyid Ali Sultan Dergahını ziyaret etmekten, buranın bekçiliğini yapan Bektaşi kardeşlerimizle buluşmaktan dolayı ikinci bir bahtiyarlık yaşadık."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

19°
Detaylı Hava Raporu