Savaşın bilançosu ağır:  354 bin kişi öldü

Savaşın bilançosu ağır: 354 bin kişi öldü

  • 02 Haziran 2015 09:08


Afganistan, Pakistan ve Irak'ta 2001'den bu yana 354 bin kişi, savaş ve şiddet eylemleri nedeniyle yaşamını yitirdi.

ABD'nin Rhode Island eyaletindeki Brown Üniversitesi Watson Uluslararası Çalışmalar Enstitüsü'nün yayımladığı "Costs of War (Savaşın Maliyetleri)" adlı rapora göre, ABD öncülüğündeki uluslararası güçlerin Taliban rejimini yıkmak için Afganistan'da operasyon başlattığı Ekim 2001'den Amerikan askerlerin Afganistan'tan ayrıldığı Nisan 2014'e kadar Afganistan'ta yaklaşık 68 bin, Pakistan'da 82 bin, Irak'ta da 204 bin kişi olmak üzere toplam 354 bin kişi çatışmalar ve şiddet olayları nedeniyle öldü. 

Söz konusu tarihler arasında üç ülkede ölen Amerikalı askerlerin sayısı 6 bin 802, diğer ülkelerden askerlerin sayısı da bin 432 olarak hesaplandı.

Savaş ve terör, son 14 yılda Afganistan'da 23 bin, Pakistan'da 50 bin, Irak'ta da 147 bin sivilin ölmesine neden oldu. 

2001 ve 2014 yılları arasında 344 gazeteci ve 438 insani yardım görevlisi, bölgede görev yaparken yaşamını yitirdi. En çok gazeteci ölümü, Irak'ta, yardım görevlisi ölümü de Afganistan'da kaydedildi

Savaşın ekonomik boyutu

Raporda savaşın, Afganistan, Pakistan ve Irak'ta altyapı, sağlık ve eğitim hizmetlerine büyük darbe vurduğu kaydedildi. 

Son 14 yılda savaşın, üç ülkedeki bilançosunun 4,4 trilyon dolar olduğu sanılıyor. 

Afganistan'da savaş devam ediyor

Raporu hazırlayanlardan Neta Crawford, Amerikan askerlerinin ülkeden ayrılmasının ardından Afganistan'daki savaşın daha da kötü bir hale geldiğini belirtti.

Crawford, Birleşmiş Milletler verilerine göre, 2015'in ilk dört ayında Afganistan'da 974 kişinin öldüğünü, bin 963 kişinin yaralandığını aktardı. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
RTÜK, İzdivaç Programları İçin Noktayı Koydu: Artık Yayınlanmayacak
Türkiye
İstanbul Beykoz'da hortum çıktı
Dünya
Lavrov'dan ABD'nin vize hamlesine yanıt

Hava Durumu

28°
Detaylı Hava Raporu