DAEŞ sınırdaki resmi binaları havaya uçuruyor

DAEŞ sınırdaki resmi binaları havaya uçuruyor

  • 02 Haziran 2015 06:12


Edinilen bilgiye göre, DAEŞ ele geçirdiği bölgelerde Esed rejiminden kalan resmi binaları bombayla havaya uçuruyor.

DAEŞ, ele geçirdiği bölgelerde Esed rejiminden kalan resmi binaları bir bir havaya uçururken, Gaziantep’in Karkamış ilçesinde patlama nedeniyle büyük panik yaşandı.

Gaziantep’in Karkamış ilçesine sınır olan Suriye’nin Carablus kentindeki resmi binalar DAEŞ militanları tarafından havaya uçuruldu. Cumartesi gününden itibaren patlatılmaya başlanan binalar nedeniyle Karkamış ilçesinde insanlar büyük tedirginlik yaşıyor. Karkamış ilçesi yakınlarında Suriye Devleti’ne ait iki gümrük binası da DAEŞ militanları tarafından patlatıldı. İki binadan ilki Cumartesi günü saat 17.00 sıralarında, ikinci bina ise Pazartesi günü öğle saatlerinde patlatıldı. Patlamalar nedeniyle Suriye tarafında bulunan binalar tamamen yıkılırken, Karkamış’taki evler de büyük hasar gördü. Bir çok evin camları kırılarak, kapıları yerinden söküldü. Bazı evlerde de çatlaklar meydana geldiği öğrenildi.

TÜRKİYE TARAFINDAKİ EVLER HASAR GÖRDÜ

Biri yeni, diğeri eski olan binaların Suriye Devleti’ne ait gümrük binaları olduğu öğrenildi. Cumartesi günü patlatılan binanın etkisiyle Karkamış’taki evlerde maddi hasar meydana geldi. Patlama sonrası vatandaşlar evlerinin ve iş yerlerinin kırılan camlarının yerine yenilerini taktı. Pazartesi günü meydana gelen patlamayla camlar yeniden kırıldı. Patlamalar nedeniyle sınıra sıfır noktada yaşayan vatandaşlar evlerini boşaltırken, güvenlik güçlerinin vatandaşları dikkatli olmaları konusunda sık sık uyardığı öğrenildi.

PATLAMA ANI VE YAŞANAN PANİK CEP TELEFONUYLA KAYDEDİLDİ

Karkamış ilçesinde yaşayan bir vatandaş patlama anını saniye saniye cep telefonuyla kaydetti. Sokakta halay çeken iki esnafın görüntüsünü çekmeye çalışan vatandaş patlama anını da çekti. Sokakta giden bir davulcuyu durduran esnaf davulla birlikte halay çekti. Kalabalığın toplandığı sırada büyük bir patlama meydana geldi. Patlamanın etkisiyle dükkanların camları dökülürken, halay çeken esnaf büyük bir panikle kaçışmaya başladı. İlçede meydana gelen hasar, vatandaşın patlama sonrası çektiği görüntülerde daha net ortaya çıktı. Bir çok dükkanın camları kırılırken, patlamanın yaşandığı yerde toz bulutu oluştu.

VATANDAŞLAR KORKU İÇİNDE YAŞIYOR

Patlamalar nedeniyle büyük bir tedirginlik yaşadıklarını söyleyen Yetkin Deniz isimli vatandaş, "Her taraf yıkıldı. İnsanların can güvenliği yok. Bütün evlerin yüzde 80’i bu şekilde. Daha da hasarlı olanları var. 20 metre ilerde patlama oldu. Biri yeni, biri de eski iki tane gümrük binası vardı. Cumartesi günü yenisini patlattılar. Orada da yine iş yerlerimizin, dükkanlarımızın camları kırıldı. Dün taktırdık, bugün yine hepsi kırıldı. Halen şu anda bomba döşüyorlarmış. 4 yer daha patlatacaklarmış. O 4 tane de patlarsa Karkamış yerle bir olur. Bundan bir ay önce de koalisyon güçleri uçaklarla gelip bombalıyordu. Yine aynı şekilde duvarlarımız yarıldı, kapılar, pencereler, camlar kırılıyordu. Bir ay boyunca çocuklarımızın hepsi korkudan uyuyamıyordu. Uçak gelip, dalış yapıp, bombalayıp gidiyordu” dedi.

Mehmet Polat ise "Suriye’nin Carablus ilçesiyle aramız 250 metre. Ortadoğu’nun başına bela olan DAEŞ, maalesef bizi de ilçemizde rahat uykuya hasret bıraktı. Günübirlik patlamalar, esnafın dakikada bir camları kırılıyor. Devlet Demir Yolları’na ait 84 tane lojmanımız var. Orada oturan insanlar evlerini terk etmişler, sokakta yatıyorlar. Gerçekten ilçemiz çok huzursuz. İlçemiz adete ayakta. Suriye’nin DAEŞ belası bizim ilçemizi bu hale getirdi. Çarşıda bir tane canlı, insan yok, bomboş. İlçemiz adeta savaş yerine dönmüş, harabe durumunda. Dükkanlar, evler terk edilmiş durumda. İlenin hali, durumu bu. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu