AÖF Koşullu Ders Geçme Rehberi (DD-DC-CD)

AÖF Koşullu Ders Geçme Rehberi (DD-DC-CD)


Bu rehberlik yazımızda Anadolu Üniversitesi AÖF Koşullu Ders Geçme notlarını ve bunların genel not ortalaması ile ilişkisini açıklamaya çalışacağız. Koşullu geçmenin belirli bir ders notu yoktur, çünkü çan eğrisi sistemi nedeniyle geçme notları değişkendir.

Genel olarak olayı anlatalım: Koşullu ders geçme harf notları: CD, DC ve DD’dir. FF ile koşullu geçilmez, FF ile kaldıysanız seneye aynı dönem o dersi almak zorunda kalırsınız.

Koşul bunun neresinde ? diye soruyorsunuzdur: Bu harf notlarıyla dersi geçmek için tek koşul genel not ortalamanızın (GNO) 2.00 ve üzeri olmasıdır. Genel not ortalamanız 2.00 ve üzeri değilse bu derslerden geçemezsiniz ancak bir sonraki dönem genel not ortalamanızı yükseltirseniz bu derslerden geçmiş sayılırsınız.

Ayrıca genel not ortalamanız 2.00′ altındaysa dönem sonunda akademik yetersizlik uyarısı alırsınız.

Mezun olmak için bile genel not ortalamanız 2.00 üzeri olmalıdır. Bu nedenle belli bir düzeyde başarı yakalamaya devam ediniz.

AA:    Geçer
AB:    Geçer
BA:    Geçer
BB:    Geçer
BC:    Geçer
CB:    Geçer
CC:    Geçer
CD:    Koşullu Geçer
DC:    Koşullu Geçer
DD:    Koşullu Geçer
FF:    Tekrar


Aşağıda Hakan Çavuş ismiyle belirtilen kişi gerçek değildir, örnek olması amacıyla eklenmiştir. Bilgiler AÖF dönemlik kredili sistem kılavuzundan alınmıştır.

Her dönem sonunda öğrencilerin başarı durumu, Dönem Not Ortalaması ve Genel Not Ortalaması ile belirlenir.

Bu amaçla, kayıt olunan ve not ortalamalarına katılan her dersin kredisiyle o dersten ba-ğıl değerlendirme sonucunda belirlenen harf notunun katsayısı çarpılarak bulunan değer-lerin toplamının, bu derslerin kredilerinin toplamına bölünmesi ile bir not ortalaması bu-lunur. Bu işlem bir dönem içinde alınan dersler için yapılırsa Dönem Not Ortalaması (DNO), o zamana kadar alınmış bütün dersler için yapılırsa Genel Not Ortalaması (GNO) elde edilir.

Genel Not Ortalaması hesaplanırken, tekrar edilen ders bulunması halinde bu dersten alınan en son not dikkate alınır.

Örneğimizdeki Adalet Önlisans Programı öğrencisi Hakan ÇAVUŞ’un sorumlu olduğu güz dönemi derslerinin ECTS yani Avrupa Kredi Transfer Sistemi kredileri aşağıdaki tabloda ol-duğu gibidir. Tüm programlarımızda belirlenmiş olan kredi değerleri ECTS kredileridir. Avrupa Kredi Transfer Sistemi (ECTS/AKTS) bir akademik denklik sistemi olup temel amacı farklı ülkelerin eğitim kurumlarında öğrenim gören değişim öğrencilerinin aldıkları derslerin sonuçlarının olabildiğince adil bir biçimde ilgili kurumlarca karşılıklı olarak ta-nınmasını sağlamaktır. Bu sistemin uzun vadeli amacı ise kredi ve notlandırma konuların-da Avrupa çapında standartlaşmayı, şeffaflığı sağlamak, böylelikle Avrupa bütünleşmesi-nin eğitim boyutunu güçlendirmektir. Bu bakımdan Avrupa Kredi Transfer Sistemi, yük-seköğrenim alanında Avrupa çapında geçerli bir “ortak dil” olarak nitelendirilmektedir. Üniversitemiz de bu konuda Türkiye’de öncü yükseköğretim kurumlarından biri olarak dönemlik sisteme geçişle birlikte tüm derslerini ECTS kredileri olarak tanımlamıştır.

Hakan ÇAVUŞ güz döneminde yapılan sınavlar sonucunda bu tabloda verilen harf notlarını almıştı.

1. Yarıyıl (Güz Dönemi) Harf

 

Notu

Harf Notu Kat-sayısı (HNK) (*) ECTS

 

Kredisi

ECTS x HNK
ADALET MESLEK ETİĞİ BA 3,3 4 13,2
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ I CB 2,3 3 6,9
İNGİLİZCE I CB 2,3 3 6,9
MEDENİ HUKUK I CB 2,3 4 9,2
HUKUKUN TEMEL KAVRAMLARI CC 2,0 4 8,0
TÜRK ANAYASA HUKUKU DC 1,3 4 5,2
İDARE HUKUKUNA GİRİŞ FF 0,0 4 0,0
HALKLA İLİŞKİLER VE İLETİŞİM FF 0,0 4 0,0
TOPLAM KREDİ 30 49,4
             

1. Dönem Not Ortalaması

Hakan ÇAVUŞ’un güz döneminde Dönem Not Ortalaması 1,65. Öğrencimiz birinci yarıyılda olduğu için bu ortalama aynı zamanda Genel Not Ortalaması olmaktadır.

1. Dönem Sonunda Genel Not Ortalaması

Bir öğrencinin genel not ortalamasının her dönem sonunda en az 2,00 olması gerekir. Güz dönemi veya akademik yıl sonunda 2,00 genel not ortalamasını sağlayamayan öğrenciye in-ternette öğrenci sayfasında “Akademik Yetersizlik Uyarısı” yapılır. Örneğimizdeki Hakan ÇAVUŞ’un GNO 1,65 olduğundan bu öğrenciye “Akademik Yetersizlik Uyarısı”yapılacaktır.

9. Akademik Yetersizlik Uyarısı Ve Ders Tekrarı


Güz dönemi veya akademik yıl sonunda 2.00 GNO sağlayamayan öğrenciye “Akademik Yetersizlik Uyarısı” yapılır. “Akademik Yetersizlik Uyarısı” http://ogrenci.anadolu.edu.tr adresinden öğrenciye duyurulur. “Akademik Yetersizlik Uyarısı” alan öğrencinin, bir son-raki dönem sonundaki GNO’nın en az 2.00 olması gerekir. Bu koşulu yerine getiremeyen öğrenci, kayıt yenilettiği takip eden dönemde, son iki dönemdeki CC’nin altında not aldığı dersleri ilgili dönemde tekrar etmek suretiyle GNO’nı en az 2.00’ye yükseltmek zorunda-dır. Ders tekrarına kalan bir öğrencinin, tekrar ettiği dönem sonunda 2.00 GNO’nı sağla-ması halinde ders tekrarı sona ermiş olur. Ancak, bir dersten FF, DZ ve YZ notu alan bir öğrenci bu dersleri, derslerin verildiği dönemde tekrar almak zorundadır.

Ders tekrarına kalan öğrenci kayıt yenileme döneminde ders ekle-sil işlemi sırasında, CC’nin altında not aldığı dersleri almak zorunda olduğundan bu dersleri eksiltemez.

Örneğimizdeki Hakan ÇAVUŞ adlı öğrencinin 2. yarıyıl (Bahar Dönemi) derslerini inceleyelim. Öğrencinin 2. yarıyıl dersleri ve harf notları aşağıdaki gibi olsun.

2. Yarıyıl (Bahar Dönemi) ECTS

 

Kredisi

Harf

 

Notu

Harf Notu Katsayısı (HNK) ECTS x HNK
HUKUK DİLİ VE ADLİ YAZIŞMALAR 4 BA 3,3 13,2
TEMEL BİLGİ TEKNOLOJİLERİ II 3 BB 3,0 9,0
MEDENİ HUKUK II 4 BC 2,7 10,8
İNGİLİZCE II 3 BC 2,7 8,1
KALEM MEVZUATI 4 CB 2,3 9,2
İNSAN HAKLARI VE KAMU ÖZGÜRLÜKLERİ 4 CC 2,0 8,0
İNFAZ HUKUKU 4 DC 1,3 5,2
İDARİ YARGI 4 CC 2,0 8,0
TOPLAM KREDİ 30 71,5
             


2. Dönem Not Ortalaması

Hakan ÇAVUŞ’un bahar döneminde Dönem Not Ortalaması 2,38. Şimdi bu öğrencimizin Ge-nel Not Ortalamasını hesaplayacak olursak.

Genel Not Ortalaması

Hakan ÇAVUŞ 2. yarıyıl sonunda Genel Not Ortalamasını 2,00 ve üzerine çıkardığı için 1. yarıyıl-dan DC harf notu almış olduğu “Türk Anayasa Hukuku” dersinden geçmiş olacaktır. 1. yarıyıldan, FF aldığı “Halkla İlişkiler ve İletişim” ve “İdare Hukukuna Giriş” derslerini ise; bu derslerin ilk verildiği dönemde yani 3. yarıyılda tekrar almak zorundadır.

AÖF Kredili Sistem Ders Geçme - Kalma Açıklaması İçin Tıklayınız..
AÖF 23-24 Mayıs 2015 Final Sınavı Soru ve Cevapları İçin Tıklayınız..

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 8 Yorum Yapılmış

 • Özge

  19 Eylül 2017 21:42

  Cevap Ver

  Merhaba 2 yıl okudum alttan dersim yok ama ortalama yükseltme ile ortalamami 1.88 yaptım. Fakat dönemim gene uzadı ders seçimi yaptım tekrar sadece güz derslerini aldım bu güz döneminde diploma için 2 yaparsam peki bahar döneminde dd dc olan derslerim ne olcak o zaman yine mi dönem uzuyacak

 • Özge

  19 Eylül 2017 21:42

  Cevap Ver

  Merhaba 2 yıl okudum alttan dersim yok ama ortalama yükseltme ile ortalamami 1.88 yaptım. Fakat dönemim gene uzadı ders seçimi yaptım tekrar sadece güz derslerini aldım bu güz döneminde diploma için 2 yaparsam peki bahar döneminde dd dc olan derslerim ne olcak o zaman yine mi dönem uzuyacak

 • Mustafa

  28 Haziran 2017 14:30

  Cevap Ver

  arkadaşlar harf notu DD veya dc gelen bi dersi geçMek için Yarı Yıl Not Ortalaması‎ na mı bakılır yoksa Genel Not Ortalaması‎ na mı ömer halisdemir üniversitesi

 • ONUR

  01 Şubat 2017 16:48

  Cevap Ver

  EN ANLAŞILIR AÇIKLAMAYI YAPAN SİTE GERÇEKTEN TEBRİK EDERİM.

 • Emin

  16 Haziran 2016 18:08

  Cevap Ver

  Bu sene ff ile 3 dersten kaldım ama bu sene gano 2.00 üzerine çıktı kaldığım derslerden geçen sene cd dd gibi notlar almıştım. Bu durumda geçen seneki notlar mı yoksa bu sene aldığım ff lermi geçerli olur.

 • Mesut ÖZER

  15 Haziran 2016 11:12

  Cevap Ver

  BAHAR DÖNEMİNDE BB BC CC ALARAK GEÇMŞİ DURUMUNDAYIM (ŞU AN İÇİN ORTALAMAM BELLİ DEĞİL)
  ancak GÜZ DÖNEMİNDE CC FF BB DD CD NOTLARINI ALDIM VE ORTALAMAM 1.88...
  sonuç olarak BEN BU DÖNEM TEMMUZDAKİ TEK DERS SINAVINA GİREKCEKMİYİM?

 • BÜŞRA ŞENER

  18 Ocak 2016 17:07

  Cevap Ver

  BEN DE ADALET ÖRGÜN EĞİTİM ALIYORUM ANAYASA HUKUKU DERSİM DC İLE ŞARTLI GEÇTİM DÖNEM SONU ORTALAMAM 2.80 O ZAMAN ANAYASA DERSİNİ GEÇMİŞ OLURMUYUM YOKSA BAHAR DÖNEMİNDE ORTALAMAM 2.00 ÜZERİNDE Mİ OLMALIDIR GEÇMEM İÇİN

 • Kenan

  02 Aralık 2015 21:07

  Cevap Ver

  Helal olsun ilk kez karşılaştığm en güzel anlatım oldu sonunda anladım çok saçma anlatan siteler gogulda ön planda duruyor bence yanlış bir durum keşke siteye girenler bir siteye ilgili yazıya puan vererek gogulda ön plana alsalardı hem sitenin reklamı olur hemde arayanlar doğru cevabı rahat bulur.( teşekkürler sağolun )

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

X
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu