Adalet Bakanı İpek'den "MİT TIR’ları" yorumu

Adalet Bakanı İpek'den "MİT TIR’ları" yorumu

  • 01 Haziran 2015 11:10


Adalet Bakanı Kenan İpek, MİT TIR’larına ait olduğu iddia edilen görüntüleri yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi için verilen erişim engellenmesi kararını, "Ortada bir mahkeme kararı var. Tabii ki bu karar uygulanacak. Herkes de buna saygı gösterecek" diye yorumladı.

2. Ceza Hukuku Reformları Kongresi İstanbul Adalet Sarayı Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehlem Selim Kiraz Konferans salonunda gerçekleşti. Konferansa Adalet Bakanı Kenan İpek, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu ile hakim savcılar başta olmak üzere yargı mensupları katıldı. Konferansta katılımcılara seslenen Adalet Kanı İpek, önümüzdeki dönem yargıda yapacakları düzenlemeler ile davaların ortalama görülme süreleri belirleneceğini belirtti.

Türkiye’de siyasal ve sosyal alanlarda büyük krizler yaşandığını, bu dönemlerde hep bir geri gidiş olduğunu ifade eden Bakan İpek, “Bu dönemlerde kanun yapımı da dahil hukuk reformları öncelikle kriz alanlarındaki sorunları gidermek amacıyla yapıldı. Ancak toplumun ve siyasetin normalleştiği dönemlerde suçlara ve suçlulara bakış da farklılık göstermektedir. Son noktada her yasa bir şekilde toplumdan izler ve etkiler taşımaktadır. Hukukun evrensel ilkeleri de bu süreçte etki yapan faktörlerin başında gelmektedir. Her yasa bir şekilde toplumdan izler ve etkiler taşımaktadır. Son 10- 15 yılık dönemde Türk hukukunun kendini yenileme dönemi olarak gösterecek olmasına kaynaklanıyor. Bu güncelleme ve yenileme döneminin Türkiye için hem demokratik değerler hem de eni hukuk gelenekleri kurma ve teamülleri oluşturmada önemi önümüzdeki dönemde dikkate alınacaktır” dedi.

"VATANDAŞ DAVALARIN NE KADAR SÜREDE SONUÇLANACAĞI HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLACAK"

Önümüzdeki dönem yargıda yapacakları düzenlemelerden söz eden Bakan İpek, “Yargılamaların makul bir sürede sonuçlanması için her bir dava türüne yönelik ortalama görülme süreleri belirlenecek. Vatandaşlarımız davalarının ne kadar sürede sonuçlanacağı hakkında artık bilgi sahibi olacaktır. Mahkemeler ideal yargılama sürelerini kamuoyuna duyuracak ve her bir dava için taraflara bildirecektir” diye konuştu.

Bakan İpek’in ardından bir konuşma yapan Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit ise, “Ceza Adalet sistemindeki en önemli sorunlarından biri de ceza mahkemelerinin etkili ve verimli çalışmamasıdır. Suç iddialarının olabildiğince mahkemeye gitmeden çözümüne ilişkin bir takım mekanizmaların oluşturulması yada var olan mekanizmaların işlevsel hale getirilmesi ceza mahkemelerinin etkinliği ve verimliliği adına büyük önem arz etmektedir” dedi.

"ORTADA BİR MAHKEME KARARI VAR, HERKES SAYGI GÖSTERECEK"

Bakan İpek konferansın ardından MİT TIR’larına ait olduğu belirtilen görüntüleri yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi hakkında verilen erişimin engellenmesi kararı ile ilgili bir soruya, "Ortada bir mahkeme kararı var. Tabii ki bu karar uygulanacak. Herkes de buna saygı gösterecek"yanıtını verdi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İşte bakanlık için konuşulan isimler
Türkiye
FETÖ'nün suikast timine ağırlaştırılmış müebbet istemi
Dünya
7.2 şiddetinde deprem oldu... Tsunami uyarısı yapıldı!

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu