Kuzu: Mahinur Özdemir'i sonuna kadar destekliyoruz

Kuzu: Mahinur Özdemir'i sonuna kadar destekliyoruz

  • 01 Haziran 2015 09:00


Hollanda'da Sosyal Demokrat İşçi Partisi’nden (PvdA), entegrasyondaki yanlış tutumu ve Türk kuruluşlarına yönelik haksız uygulamaları kabul etmedikleri için ihraç edilen 2 Türk kökenli milletvekilinden Tunahan Kuzu, "Mahinur Hanım'ı bu haklı mücadelesinde sonuna kadar destekliyoruz. Bu desteğimizi kendisine de ilettik" dedi.

Mahinur Özdemir’in maruz kaldığı haksızlığı kabul etmenin mümkün olamayacağına dikkati çeken Kuzu, benzer bir durumun farklı görüşleri savundukları için geçen sene kendilerinin başına da geldiğini hatırlattı.

"Avrupa çifte standart uyguluyor"

Tunahan Kuzu, geçen sene kasım ayında mensubu bulundukları PvdA'dan diğer Türk kökenli milletvekili Selçuk Öztürk ile ihraç edildiklerini anımsatarak, Batı Avrupa’nın düşünce ve ifade özgürlüğü konusunda çifte standart uyguladığını ileri sürdü.

Özdemir’in tutumunun yerinde olduğunu kaydeden Kuzu, "Dik duruşundan dolayı kendisini tebrik ediyoruz. Parti olarak verdiği haklı mücadelesinde her zaman yanında olduğumuzu hatırlatmak isteriz" diye konuştu.

Kuzu, Batı Avrupa’da son yıllarda giderek artan düşünce özgürlüğü konusundaki çifte standardın toplumu kutuplaştırdığını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Benzer olay bizim de başımıza geldiği için bu çifte standardı en iyi biz biliyoruz. Herhangi bir konuda farklı düşünen biri hemen baskı altına alınarak ötekileştiriliyor ve karşı düşünceyi kabule zorlanıyor. Özellikle siyasi partiler belirli konularda herkesin aynı düşünmesini istiyor. Bu, insan hakları ve özgürlüklerle bağdaşmıyor."

"Wilders her gün hakaret ediyor"

Hollanda’da 2006 yılında PvdA’dan Erdinç Saçan, Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) partisinden de Ayhan Tonca ve Osman Elmacı'nın Ermeni tezlerini kabul etmedikleri için son anda milletvekili aday listelerinden çıkarıldıklarını hatırlatan Kuzu, şunları söyledi:

"Aradan dokuz sene geçmiş. Şimdi Mahinur Hanım'ın başına gelenlere bakınca özgürlük anlamında geriye gidiş olduğunu söyleyebiliriz. Oysa aşırı sağcı Geert Wilders hemen her gün insanlara hakaret ediyor, belli bir kesime yönelik nefret suçu işliyor ama onun yaptıklarını düşünce özgürlüğü bağlamında değerlendiriyorlar. Bu çifte tutumun anlaşılması zor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu