Mahinur Özdemir partisinden ihraç edildi

Mahinur Özdemir partisinden ihraç edildi


Demokratik Hümanist Merkez (CDH) partisinden Brüksel Milletvekili Mahinur Özdemir, parti yönetiminden gelen 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarını 'soykırım' olarak tanıması baskısını reddetti. Bunun üzerine toplanan CDH "etik" komitesi Özdemir'i partiden ihraç etti.

Özdemir'i Brüksel Parlamentosunda bağımsız milletvekili yapan süreç  CDH lideri Benoit Lutgen'in "Eğer partimizde soykırım inkarcısı çıkarsa o  saniyede kendisini dışarıdan bulur" açıklamasıyla başladı. Bunun üzerine Belçika  medyası, parlamentoda 1915 olaylarıyla ilgili yapılan saygı duruşuna katılmayan  Mahinur Özdemir'i gündeme taşıdı.

BASKILARA BOYUN EĞMEDİ

Özdemir, medyada yürütülen linç kampanyasına rağmen tutumunu  değiştirmedi. 1915 olaylarıyla ilgili herhangi bir mahkeme kararı bulunmadığını,  Belçika hükümetinin ve AvrupaBirliği'nin bu konuda herhangi bir tutum almadığını  hatırlattı.

"DİK DURUYORUM"

Mahinur Özdemir, yaptığı açıklamada, bugün görüştüğü CDH  Genel Sekreteri Eric Poncin'in "Ermeni soykırımını tanıdığı" yönünde bir  bildiriye imza atmasını istediğini ve aksi takdirde ihraç edileceğini  söylediğini, kendisinin buna cevabının "Ben bu konudaki fikirlerimin  arkasındayım. Dik duruyorum ve ifade özgürlüğünden vazgeçmeyeceğim" şeklinde  olduğunu aktardı.

Özdemir, ihraç kararıyla ilgili açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Maalesef CDH partisi kendi adında geçen hümanizm ve demokrasiyle  bağdaşmayan bir karar almıştır ve bünyesinde Avrupa'nın temel değerlerinden biri  olan  ifade özgürlüğünü barındırmadığını ispatlamıştır. Bu karar CDH ve Belçika  demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçmiştir. İfade özgürlüğünün 1915  olayları için de geçerli olması gerektiği açıktır. 'Hepimiz Charlie'yiz' diyerek  ifade özgürlüğünü savunduklarını söyleyenlerin bu kararı utanç vericidir."

100 yıl önce yaşanmış acılarla ilgili tarihçilerin karanlıkta kalan  noktaları açıklığa kavuşturmalarını umduğunu kaydeden Özdemir, bu dönemde  katledilen milyonlarca Müslüman başta olmak üzere herkesin acısını paylaştığını  söyledi. Brüksel bağımsız milletvekili Mahinur Özdemir, "Bu acıların siyasete  malzeme edilmesini kınıyorum. Yüzyıllarca barış içinde birlikte yaşamış Türkler  ve Ermenilerin, dışarıdan müdahale olmaksızın gerçeklerle yüzleşerek bu acıyı  aşabileceklerini düşünüyorum. Bu kapsamda bütün arşivlerin açılması ve ortak  tarih komisyonu kurulması teklifini destekliyorum" ifadelerini kullandı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Hollywood yıldızları sorun yaşamayacak.
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
İtalya'nın kuzeyinde özerklik referandumuna doğru

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu