Erdoğan: Türkiye'de güçlü bir muhalefeti göremedik

Erdoğan: Türkiye'de güçlü bir muhalefeti göremedik


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çırağan Sarayı'ndaki İstanbul Ticaret Odası ödül töreninde yaptığı konuşmada, katılımcılarla bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu, ödül töreninin ülke, millet ve ekonomi için hayırlara vesile olmasını diledi.

Küresel ekonomik krizin tüm yoğunluğuyla hissedildiği bir dönemde, Türkiye ekonomisinin rekor seviyelerde büyüme kaydettiğini ancak bu gerçeğe dahi sırtını dönenler olduğunu belirten Erdoğan, "Türkiye'yi takip edenleri yanlış yönlendirmek için ülkeye yatırım gelmesini, sermaye gelmesini engellemek için, her türlü çaba gösterildi" dedi.

"Türkiye popülizmden çok çekti"

Türkiye'nin son 2 aydır seçim sürecinde olduğuna dikkati çeken Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Siyasi partiler açıkladıkları seçim beyannameleriyle, mitinglerle, kampanyalarla yoğun bir şekilde sahadalar. Şahsen ben de bu süreçte gerek toplu açılış programları, gerekse teşekkür ziyaretleriyle vatandaşlarımızla, toplumumuzun çeşitli kesimleriyle bir araya geliyor, hasbihal ediyorum. Hem seçim sürecini hem de siyasi partilerin vaatlerini yakından takip ediyorum. Bazı siyası partilerin 1970 model, 1990 model popülist siyaset yöntemleriyle öne çıkmaya çalıştığını üzüntüyle görüyorum. Bu ülke, değerli arkadaşlarım, popülizmden çok çekti. Öyle ki 'bir veren ben 5 veririm', 'iki anahtar veririm', 'iki konut dairesi veririm' bunların hepsini gördük. Milletimize kaşıkla verip kepçeyle geri alan siyaset anlayışının Türkiye'ye faturası çok ağır oldu."

17-25 Aralık darbe girişimiyle Türkiye'nin milli kurumlarının, milli bankalarının, milli projelerinin ve milli itibarının hedef alındığını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

"Tabii bütün bunlar bize karşı olmaktan öte, aynı zamanda size, sizin gibi başarılı iş adamlarına, topyekün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına haksızlık ettiler. Ama biz bunların hiçbirine prim vermedik, hiçbirine 'eyvallah' demedik. Yere sağlam bastık, kararlı yürüdük, sizlere güvendik ve hamdolsun bugünlere ulaştık."

"Türkiye'de güçlü bir muhalefeti göremedik"

Erdoğan, siyasi hayatı boyunca karşısında daima güçlü bir muhalefet görmek istediğini ve bunu TBMM konuşmalarında da söylediğini belirtti.

Demokrasinin güçlü bir muhalefetle güç bulacağına dikkati çeken Erdoğan, şunları kaydetti:

"Demokrasi güçlü bir muhalefetle güç bulur ama maalesef Türkiye'de güçlü bir muhalefeti göremedik. Her zaman zayıf bir muhalefet ve bu siyasete rekabet getirir ama bunu göremedik. Bakınız ben '2023' diyorum, bunun için 'başkanlık sistemi' diyorum. Muhalefet partileri Türkiye'yi yeniden koalisyon dönemlerine döndürmenin hesabını yapıyor. Benim gündemimde yeni anayasa ve onunla birlikte de başkanlık sistemi var. Türkiye'nin rotasını 1990'lara çevirmek isteyen bir muhalefetle karşı karşıyayız. 'Eski Türkiye daha iyiydi' diyebilecek kadar kontrolü kaybetmiş durumdalar. Yeni Türkiye'nin karşısına alternatif olarak eski Türkiye'yi koyan bir anlayışla 7 Haziran'da Türkiye seçime gidiyor. Ben milletimin bu seçimlerde bir kez daha irfanıyla, izanıyla, vicdanıyla hareket edeceğine, bu şekilde doğruyu ispat edeceğine kesinlikle inanıyorum. İş dünyamızın da bu konuda inisiyatif alması gerekiyor. Çünkü eski Türkiye özlemcilerinin hedefi olan kaostan ilk ve en fazla etkilenecek olan ticaret camiasıdır, sanayi camiasıdır. "

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu