Adli Yargı Mahkemeleri nedir

Adli Yargı Mahkemeleri nedir


Adli yargı, adli yargı ilk derece mahkemeleri ve adli yargı ikinci derece mahkemeleri olmak üzere iki
derecelidir.

Adli yargı ilk derece mahkemeleri, hukuk ve ceza mahkemeleri; adli yargı ikinci derece
mahkemeleri, bölge adliye mahkemeleridir.

Bölge adliye mahkemeleri istinaf mahkemeleri olarak da anılmaktadır.

Bölge adliye mahkemeleri, ilk derece mahkemelerinin üzerinde, Yagıtay’ın ise altında yer almaktadır.

Bölge adliye mahkemeleri teşkilat yapısını tamamlayamadığı için henüz kurulma aşamasında olup fiilen göreve başlamamıştır.

Adli yargı ilk derece mahkemeleri adliye binalarında hizmet verirler. Mahkeme kuruluşu bulunan her il merkezi ve ilçede o il veya ilçenin adı ile anılan bir Cumhuriyet başsavcılığı teşkilatı kurulur.

Adli Yargı İlk Derece Mahkemeleri

İlk derece mahkemeleri, hukuk mahkemeleri ve ceza mahkemeleri olmak üzere ikiye ayrılır.

Gerek hukuk mahkemeleri gerekse ceza mahkemeleri genel mahkemeler ve ihtisas (özel) mahkemeler olarak iki farklı yapıda kurulmuşlardır.

Not: Ağır ceza mahkemesinin bulunduğu tüm adliyelerde Cumhuriyet başsavcılığı ve adalet komisyonu mutlaka kurulduğu halde, ağır ceza mahkemesi olmayan bazı ilçe adliyelerinde iş yoğunluğu dikkate alınarak Cumhuriyet başsavcısı atanabilmektedir. Bu tür ilçe adliyelerinde adalet komisyonu kurulmaz, bağlı (mülhakat) mahkemeleri olmaz, asliye ceza mahkemesi Cumhuriyet başsavcılığı adı ile anılır. Diğer ilçe adliyelerinde ise adalet komisyonu ve Cumhuriyet başsavcısı bulunmaz.

Adli Yargı İlk Derece Mahkemesi Adalet Komisyonlarının Görevleri

Adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarının görevleri 2802 sayılı Hâkimler ve Savcılar
Kanunu’nun 114’üncü maddesinde şu şekilde sıralanmıştır;
a)Atamaları doğrudan Bakanlıkça yapılanlar dışındaki, adlî ve idarî yargı ilk derece mahkemeleri,
Cumhuriyet başsavcılıkları ve bunlara bağlı adalet daireleri ile ceza infaz kurumlarında çalışmak
üzere ilk defa Devlet memurluğuna atanacakların yazılı, sözlü ve gerektiğinde uygulamalı sınavlarını yaparak, hukuk fakültesi ve adalet meslek yüksekokulu mezunlarına öncelik tanımak kaydıyla başarılı olanların atanmalarını Adalet Bakanlığına teklif etmek,

b)Adalet Bakanlığınca ataması onaylanan memur adaylarının aslî Devlet memurluğuna atanmaları,
sicil ve disiplin işlemleri, görevden uzaklaştırılmaları, aylık ve ödenekleri ile diğer özlük işlemlerini ilgili mevzuat hükümlerine göre yerine getirmek,
c)Adalet Bakanlığınca ataması onaylanan memurların, naklen veya hizmet gereği atamasını (görevlendirilmesini), ilgili mahkeme başkanı, hâkim veya Cumhuriyet savcısının görüşünü alarak, yetki alanı içerisinde yerine getirmek ve yine geçici olarak görevlendirmesini, yetki alanı
içerisinde altı ayı geçmemek üzere yapmaktır.

Not: İlk defa Devlet memurluğuna atanması teklif edilen adalet personelinin atamaları Adalet Bakanlığının onayı ile tamamlanır. Personelin, ilgili adalet komisyonunun muvafakati, teklifi veya hizmetin gereği olarak başka bir adalet komisyonunun yetki alanına naklen atama veya geçici olarak görevlendirme yetkisi Adalet Bakanlığına aittir.

Adli yargı kalemlerinde, adli hizmetlerin yanı sıra yürütülen birtakım hizmetler yönünden konuyu ele aldığımızda adli kalemler genel olarak altı çeşittir.

1. Hukuk mahkemeleri kalemi; yazı işleri müdürü, yeteri kadar zabıt kâtibi, mübaşir ve hizmetli bulunur.
2. Ceza mahkemeleri kalemi; yazı işleri müdürü, yeteri kadar zabıt kâtibi, mübaşir ve hizmetli bulunur.
3. Cumhuriyet başsavcılığı kalemi; yazı işleri müdürü, yeteri kadar zabıt kâtibi, mübaşir ve hizmetli bulunur.
4. İdari işler kalemi; idari işler müdürü, yeteri kadar memur ve hizmetli bulunur.
5. Bilgi işlem kalemi; bilgi işlem müdürü, yeteri kadar memur, mühendis, tekniksyen ve hizmetli bulunur.
6. Adalet komisyonu kalemi; komisyon yazı işleri müdürü, yeteri kadar zabıt kâtibi, memur, mühendis, tekniksyen ve hizmetli bulunur.

Not: Kalem büroları, adalet hizmetlerinin yürütüldüğü adliye binalarının mutfağı diyebileceğimiz bir konuma sahiptir. Bu nedenle hizmet veren personelin kalifiye olması, özlük hakları bakımından beklentilerin karşılanması, çalışılan mekânın işin gereklerine cevap verebilecek nitelikte bulunması gerekir. Büronun düzenine, tertibine ve temizliğine gösterilen önem, kısacası kalem bürolarına ve kalem personeline verilen değer, yürütülen servis ve üretilen hizmetin kalitesiyle eş değerde olacaktır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Başbakan Yıldırım, Yarın Kılıçdaroğlu ile Görüşecek!
Türkiye
IKBY'de sevkiyatın askıya alınması söz konusu değil
Dünya
Bir darbede Merkel'den

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu