Ekonomi Bakanın'dan yüz güldürecek haber

Ekonomi Bakanın'dan yüz güldürecek haber


Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dış ticaret açığının azalmasına ilişkin, Türkiye'de ilk defa ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 80'leri telafuz ettiğini belirtti.

Zeybekci, "Yüzde 82'ler civarındaki bir ihracatın ithalatı karşılama oranı, hizmet gelirlerimizdeki 50 milyar doların üzerindeki o rakamı da eklediğimiz zaman Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa dış ticaret dengesini konuşur hale gelecek" dedi.

Bakan Zeybekci, seçim çalışmalarını sürdürdüğü Denizli'de Halk Caddesi esnafıyla kahvaltıda bir araya geldi.

"Türkiye ilk defa dış ticaret dengesini konuşur hale gelecek"

Kahvaltının ardından Zeybekci, açıklanan nisan ayı geçici dış ticaret istatistiklerine ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Dış ticaret açığının azalmasına ilişkin bir soru üzerine Bakan Zeybekci, 2015 yılının Türkiye için ekonomik anlamda çok olumlu gelişmelerin yaşandığını belirterek "İlk defa Türkiye, yüzde 80'leri yani, ihracatın ithalatı karşılama oranında yüzde 80'leri telaffuz ediyor, yüzde 82'ler civarındaki bir ihracatın ithalatı karşılama oranı, hizmet gelirlerimizdeki 50 milyar doların üzerindeki o rakamı da eklediğimiz zaman Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa dış ticaret dengesini konuşur hale gelecek. Yani birçok ülkenin o dış ticaret fazlası veren ülkeler gibi Türkiye bir dengeyi konuşmaya başlayacak" dedi.

"Cari açık problemi yoktur"

Cari açığın artık Türkiye'nin gündeminden kalkacağını vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye'de cari açık, yüzde 4'ler seviyesine ama finansman ihtiyacı duyan cari açık da yüzde 3'ler seviyesine düşecek. Burada çok kolay bir şekilde, çok net bir şekilde Türkiye'de artık cari açık problemi yoktur, cari açık Türkiye için problem değildir, demektir. Evet Türkiye'de ihracatın düşme etkisi vardır, pariteden kaynaklanan ve dünyadaki hammadde fiyatlarından kaynaklanan ama ithalatta çok daha fazla bir düşme etkisi vardır. Bu bütün dünyada böyle. Yani  Çin'inden ABD'sine, AB'ye, Japonya'ya Avustralya'ya, Kanada'ya kadar bütün dünyada şu anda ihracat düşüyor."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu