Erdoğan: Yeter söz milletindir

Erdoğan: Yeter söz milletindir


Cumhurbaşkanı Erdoğan, Uşak'ta toplu açılış töreninde 27 Mayıs darbesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:


Uşak bugün bir başka güze. Uşak her zaman davamıza sahip çıktı. Bütün projelerin Uşaklı kardeşlerime hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sevgili kardeşlerim, bundan tam 55 yıl önce demokrasi tarihimiz adına, millet adına utanç verici bir hadise yaşandı. 27 Mayıs 1960 darbesi kara bir gün olarak tarihimize yazıldı. Ege'nin yiğit evladı merhum Adnan Menderes "Yeter söz milletindir" diyerek iktidarı devraldıktan sonra Türkiye'ye çok katkı sağladı. İmam Hatip okullarının önü onun döneminde açıldı.
"İbret-i alem olsun diye asıldılar"

CHP 1950 seçimlerinin sonucunu yıllarca hazmedemedi. Adnan Menderes'e yönelik suçlamaların merkezinde İnönü vardı. Mahkeme heyetinin sürekli İnönü'yü öldürmekle suçladığı Menderes'in sözü hep kesildi. Menderes'in akıbetinin bundan sonra gelecek siyasetçilere örnek olmasını istiyorlardı. Suçlu oldukları için değil, ibret-i alem olsun diye asıldılar. 27 Mayıs günü bu ülkede milletle alay edilirmiş gibi bayram gibi kutlandı. Biz sadece Allah'ın huzurunda rükuda eğiliriz, başka eğilmek yok. Ne zaman bu ülkenin evlatları iradeye sahip çıkmışsa, birileri Menderes'i hatırlatır.

"Vesayetin tetikçileri"

Rahmetli Özal, rahmetli Erbakan bunu bizzat yaşadılar. Biz de 40 yıldır bu tehditlere maruz kaldık. Bugün de bazıları çıkıp resmimi koyuyor, altına da ne diyor "Yüzde 52 oyla idama mahkum oldu" diyor. Sonra sosyal medyadan bunu çekip alıyor, sonra biz onu demedik diyorlar. Dürüst olun dürüst. Her zaman şunu söyledik, bunların tehditleri hikaye. New York Times'ın Türkiye haberleri hep provokasyon kokar. Bunlar Türk milletinin asil duruşunu bilmiyorlar. Şarlatanlıklarına her gün yenilerini ekliyorlar. Bunlar ücretli şarlatanlar. Vesayetin tetikçileri. Sizlerin söz sahibi olmasına tahammül edemiyorlar. New York Times'ın işi gücü bırakmış bizimle uğraşıyor. NATO'yu göreve çağırıyor.

Kardeşlerim 15 bin km ötede Türkiye Cumhuriyeti'nin Cumhurbaşkanına parmak sallayanlara 7 Haziran'da cevap vermeye hazır mısınız? 7 Haziran'da bu ülkede birici kuvvet basındır diyenlere hayır birinci kuvvet millettir demeye var mısınız?

"Başbakan'a da teklifimi yapacağım"
Diyanet İşleri Başkanı'nın altındaki arabaya taktılar. Bu makama o araba az gelir ve kendisine dedim ki benim kullandığım zırhlı mercedeslerden birini size tahsis edeceğim. Sayın Başbakan'a da teklifimi yapacağım ve Diyanet İşleri Başkanımız bundan sonra tarifeli uçaklarla seyahat etmeyecek. Bu sadece Türkiye'deki değil, coğrafyadaki müslümanların itibarıdır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Suriye sınırında askeri hareketlilik sürüyor
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
IKBY'nin petrol ihracatlarında büyük gerileme

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu