8 Mayıs 1960'ta New York Times’taki o cümle!

8 Mayıs 1960'ta New York Times’taki o cümle!


Menderes hükümeti üzerine oynanan oyunlar ve 27 Mayıs darbesine giden süreç bugüne kadar hep tartışılıp durdu. Yeni Şafak yazarı Tamer Korkmaz bugünkü yazısında bu tartışmalı konuların arka planını anlattığı ele alıyor

8 Mayıs 1960 tarihli New York Times’taki o cümle!

Demokrat Parti, 27 Ekim 1957'deki genel seçimlerde “üçüncü kez” tek başına iktidara gelmişti. DP 424, CHP ise 173 milletvekili elde etmişti. Sandıktan çıkan netice, ABD-NATO'ya bağlı Türkiye'deki derin mekanizmayı, yani Üst Yapı'yı çileden çıkarmıştı. 
Baronsal Gladio'cu Rejim'in “mutemet adamı” Kasım Gülek 
“Bu seçim İstiklal Savaşı kadar önemli” demiştir! (Cumhuriyet, gazetesi, 12 Eylül 1957) 

Mason Kasım Gülek, Demokrat Parti iktidarının tamamına yakın kısmında (1950 ile 1959 yılları arasında) CHP'nin Genel Sekreteri idi. Bir başka deyişle, İnönü'den sonraki adamdı. Buna mukabil, derin ilişkileri bakımından “rütbesi” İsmet Paşa'dan da üsttedir!

DP iktidarının 27 Mayıs darbesiyle alaşağı edilmesinde CHP başat bir rol oynamıştır. Darbenin başlıca hedefi Menderes'ti.

Haçlı-Siyonist İttifakı'nın önde gelen gazetesi The New York Times'ın 8 Mayıs 1960 tarihli nüshasında “Adnan Menderes politikasını değiştirmediği taktirde olayların nasıl gelişeceği bilinmez” denilerek “aba altından darbe” gösteriliyordu!
Bazı hayati konularda ABD-NATO'nun taleplerine direnmesi derin mahfilde Menderes'in “kaleminin kırılmasına” yol açtı.

İdam edilmeden önce muhtelif işkencelere uğradı...
*
Adnan Menderes, NATO'nun 1958'den itibaren Ankara'dan talep ettiği “TSK'da Personel Reformu”nu hayata geçirmemiştir!

Bu “sözde” reform, gerçekte bir “tasfiye” idi. ABD ve NATO'nun kontrol edemeyeceği düşünülen subaylar TSK'da istenmiyordu!

27 Mayıs darbesinin Adalet Bakanı Amil Artus “Ordu'daki tasfiyeyi ABD ve NATO'nun ısrarla istediğini” beyan etmiştir…

Söz konusu tasfiye, 27 Mayıs darbesinden hemen sonra Ağustos 1960'da yapıldı. ABD'nin “kontrgerilla eğitiminden geçmiş” Türkiye'deki darbecileri, 7 bin 200 subayı emekliye sevk edip, patronlarının isteğini yerine getirmişlerdi.
*
1959'da toplanan NATO Parlamenterler Konferansı'nda müttefik ülkelerdeki yayılmayı yönlendirecek merkezi bir örgüt kurulması kararlaştırıldı. Bu doğrultuda, 1 Ocak 1961 tarihinde “Atlantic Institute” kuruldu. Amerikalı büyükelçi Henry Cabot Lodge Jr. genel yöneticiliğe getirilmişti.
Atlantic Institute'ün yönetiminde görev alan derin isimler arasında Kasım Gülek de vardır! John Mc Cloy, 1966 ile 1968 yılları arasında derneğin “Onursal Başkanı” idi.

Tam da burada, ABD'nin sömürgesi Almanya'da 1952'de Mc Cloy'un teşvikiyle “özel örgüt” olarak kurulan Atlantic Brücke derneğini hatırlıyoruz! Mc Cloy, Dünya Bankası Başkanlığı'nın yanı sıra “Küresel Baron” Rockefeller'ın sahipliğindeki Chase Manhattan Bank'ın Yönetim Kurulu Başkanlığını da yapmıştır.
Kasım Gülek ise BM Kore Komisyonu Başkanlığı ile NATO Parlamenterler Konferansı Başkan Yardımcılığı gibi “görevler” üstlenmiştir. Gülek'in, ABD'de Columbia Üniversitesi'nde öğrenci olduğu dönemde Chase Manhattan Bank'ta çalıştığını, Rockefeller bursuyla Cambridge Üniversitesi'nde okuduğunu, Berlin ve Hamburg üniversitelerinde doktora sonrası çalışmalar yaptığını da ekleyelim. 
Yazının devamı için tıklayınız.

Kaynak: Yeni Şafak - Tamer Korkmaz

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu