Erdoğan 102 trilyonluk dev yatırımı açıkladı!

Erdoğan 102 trilyonluk dev yatırımı açıkladı!


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hakkari Yüksekova'da açılan Selahaddin Eyyubi Havaalanı açılışında tarihi bir konuşma yaptı. Erdoğan, havalimanının maliyetinin 102 trilyon olduğunu açıkladı.

İşte Erdoğan'ın konuşmalarından bazı notlar:

Bu havalimanının açılışı 2 yıl gecikti. Biz herkese karşı "Bu bitecek, Hakkarili kardeşlerimiz insanca yaşamanın mutluluğuna erecek" dedik. Neymiş? Bu havalimanına askeri uçak gelecekmiş. Yüksekova'nın hemen yanında havalimanı yaptık. Yüksekova merkeze 5 km, Hakkari merkeze 65 km. Hakkarili kardeşlerim buradan ülkemizin her yerine rahatça gidecekler, dünyanın her yerine gidebilecekler. Ayrıca Hakkarili uçağa binecek 1.5 saatte evine gidecek. Yüksekovalıysa da 5 dakikada evinde olacak inince. Bunu benim Hakkarili kardeşimden niye esirgediler? Kardeşlerim bunlar benim Kürt kardeşimi sevmiyor. Biz Kürt kardeşimizi Kürt olduğu için sevmiyoruz, Allah için seviyoruz. Bizde ayrım yok. Türkü, Kürdü, Arap'ı, Boşnak'ı, Laz'ı, Çerkez'i hepsi aynı. Kim Allah'a daha yakınsa bize de yakındır. Birileri Zerdüşt'tür. Onlarla da benim işim yok. Bu imkan, bu kolaylık dururken havalimanı inşaatını engellemeye çalışmak Hakkarili'ye ihanettir. Burada hastane yaptık. Yüksekova'da hastane yaptık. Açılışlarına geldik. O açılışa kimseyi göndermediler. Engellediler. O hastaneden kimler istifade ediyor? Benim Kürt kardeşim istifade etmiyor mu? Bazılarında ayrımcılık var. Biz oyunu bozduk. Artık Hakkari dünyayla ve Türkiye ile bütünleşti. Burada üniversiteyi biz yaptık, bunlar camlarını kırdı. Yavrularımızın eğitim görüp yetişmesini niye istemiyorlar? Eğitimli olurlarsa doğruyu görürler de o yüzden. Eğitim için başka yere gidenler de 1-2 saatte evinde olacak. Bayram için, ziyaret için Hakkarili kardeşlerim buraya gelecek. Bundan güzel bir hizmet olabilir mi?

 

HAKKARİ'YE YENİ HASTANE

Bu havalimanının maliyeti 102 trilyon. Yılda 1 milyon yolcu kapasitesine sahip. Yaptığımız hizmetten çevremizdeki komşu ülkeler de faydalanacak. Şırnak Havalimanı'nı da açmıştık. Şanlıurfa, Hatay, Gaziantep Havalimanları Suriye'ye de hizmet veriyor. Havalimanımızın herkese hayırlı olmasını diliyorum. Bu havalimanının ülkemize kazandırılmasında emeği geçen tüm vatandaşlarımızı tebrik ediyorum. Mimarından, mühendisine, işçisine kadar herkesi tebrik ediyorum. Buranın yapımı çok çileli oldu. "Bitireceğiz" dedik bitti. Bugün Cumhurbaşkanı olarak ilk kez geliyorum, Başbakan olarak beş kez geldim. Üniversite kurduk. 12 yeni sağlık ocağını faaliyete geçirdik. Şemdinli'ye 50 yataklı bir hastane ve ağız-diş sağlığı merkezi açıyoruz. Bugün Hakkari'de 73 km bölünmüş yol var. Örgüte rağmen, işçileri kaçırmalarına rağmen yapıldı. Onlar sadece tehdit etmeyi bilirler. Çözüm sürecini başlattık.

ÇANAKKALE VE HAKKARİ KARDEŞ

Ezeli ve ebedi kardeşliği kılmaya var mısınız? Bu havalimanı ile Çanakkale'yi kardeş kılmaya var mısınız? Birileri kilimlerin rengini ayırmak istese o güzelim Hakkari kiliminden eser kalır mı? Biz Türkiye'nin her yerini halı gibi dokumak istiyoruz.

ONLAR KAÇAR BİZ KOVALARIZ

Ne diyorlar? "Din derslerini, İmam Hatip Okulları'nı kaldıracağız" diyorlar. Ben dindar Kürt kadeşlerimizin ne yanıt vereceğini biliyorum. Biz Müslümanlar olarak bu duruşumuzu sürdüreceğiz. Ülkemizi bugünlere getirmek kolay olmadı. Biz bu gayretin içindeyken bölücü örgüt, her fırsatta maalesef bütün yatırımların ortaya çıkışını geciktirdi. Bugün Güneydoğu ve Doğu Anadolu'ya yatırım gelmiyorsa bunun sebebi terördür. Sermaye tehditin olduğu yere gelmez. Hep birlikte bu kararı vermeliyiz. Hacı Bektaşi Veli, "Bir olacağız, iri olacağız, diri olacağız" diyor, ben de diyorum ki "Kardeş olacağız, Türkiye olacağız". Bu vatan üzerinde kim plan düşünüyorsa bizi karşısında bulur. Bu topraklar şehit kanlarıyla sulandı. Devlet içinde devlet tanımıyoruz. İnlerine girdik, şimdi kaçıyorlar. Pensilvanya'ya kaçıyorlar. Biz kovalıyoruz, onlar kaçıyor. Sonuna kadar kovalayacağız. 7 Haziran bunları kovalamanın final günü. Hep beraber elele vereceğiz, ülkemizin aydınlık yatırımları için ben diyorum ki gelin çekinmeden bu yarışa devam edin. Bizim şarkımızı biliyorsunuz. "Beraber yürüdük biz bu yollarda, beraber ıslandık bu yağmurda, şimdi dinlediğim tüm şarkılarda, bize herşey sizi hatırlatıyor, bize herşey Hakkari'yi hatırlatıyor"... Havalimanımız tüm Hakkari'ye, ülkemize hayırlı olsun diyorum.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
'Türkiye de bazı yaptırımlar üzerinde çalışıyor'
Türkiye
Afyonkarahisar’da art arda iki deprem
Dünya
Bangladeş'e sığınan Arakanlı sayısı açıklandı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu