Erdoğan: Sen bir gazetesin haddini bileceksin

Erdoğan: Sen bir gazetesin haddini bileceksin


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, SETA tarafından düzenlenen "Başkanlık Sistemi İçin Ülke Örnekleri ve Türkiye İçin Başkanlık Sisteminin Temel Dinamikleri" Paneli’nde konuşuyor. New York Times'da çıkan bir yazıya değinen Erdoğan "New York Times edep dışı bir yazı ile Erdoğan'ın Türkiye'sinde bunlar oluyor diye oradan göndermeyi yapmış adeta ABD'ye talimat veriyor. Niye duruyorsunuz diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:
- Bir tek kiminle anlaşamadılar biliyor musunuz? Millete inanmadılar, memur, işçi esnafı hep küçümsediler ve sömürdüler. Milletin sesini iktidara taşımak isteyenleri hep berteraf etmek istediler. Biz bu horlanan insanların içinden çıkıp geldik. Şunu bilmemiz lazım bizim iktidarımız milletin iktidarıdır bundan dolayı bu kadar çok tehditle, komplolarla karşılaştık.
- New York Times edep dışı bir yazı ile Erdoğan'ın Türkiye'sinde bunlar oluyor diye oradan göndermeyi yapmış adeta ABD'ye talimat veriyor. Niye duruyorsunuz diyor. Ya sen bir gazetesin haddini bileceksin. Bir defa sen bunu yazmakla böyle bir haberi yapmakla kendi özgürlük alanının dışına çıkmakla Türkiye'ye müdahale ediyorsun.Biz millet ile devlet arasındaki bağı güçlendirdikçe bundan rahatsız oluyorlar.
- Teori ve pratik buluşmasını sağlamadığımız sürece bazı şeyleri anlamakta zorlanabiliriz. Başkanlık sistemi dünyanın birçok yerinde başarı ile uygulanan bir sistem. Uygulanan ve başarısı ortaya konan bir sistemi getirmek istiyoruz. Başkanlığını yaptığımız G20 ülkelerinden ABD, Arjantin, Brezilya başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Japonya, Meksika, Rusya herhalde Sudi Arabistan'a da parlamenter sistem diyemeyiz. Bunlar kendilerini ispatlamış ve her alanda güçlü ülkeler. Türkiye bu talebi ile bir alt lige değil bir üst lige çıkma hamlesini gösterecek.
- Başkanlık sistemine sandıktan ödü patlayan siyasetçiler karşı çıkıyor. Kendileri cesaret eemedikleri için lobiler bir araya gelip biz bunları nasıl devirebilir ne yapmamız lazım dediler? Bunların yanında 14 parti bir sisimde birleştiler ve adaylarını ortaya koydular netice milletin dediği oldu. Bunları bir şey adına yapıyorlar sadece bir isim oraya gelmesin dediler. Çatı adayı buldular sonunda çatı başlarına çöktü.
- Türkiye için başkanlık sisteminde ısrarımızın nedeni istikrarı kalıcı kılmak. İstanbul'da belediye başkanlığı yaptım inanın başbakanlıktan daha kolay karar alama süreci var ve dört yılda büyük işler başardık. Borcu 2 milyara indirdik ve bitmiş tükenmiş İstanbul'u yeniden ayağa kaldırıyorsunuz. Parlamentonun yüzde 63'üne sahipsiniz yasa çıkarmada bir maddeyi bir hafta 10 gün engelleyebiliyorlar. Bununla kalmıyor AYM ksımında sıkıntı yaşarsanız bunlarla uğraşıyorsunuz. Bir de partinizin kapatılması ile ilgili süreç yaşıyorsunuz.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu