ABD: 'Iraklı Güçler Savaşma İsteği Göstermedi'

ABD: 'Iraklı Güçler Savaşma İsteği Göstermedi'


ABD Savunma Bakanı Carter, Irak'ın Ramadi kentinin IŞİD'in kontrolüne geçmesinde Iraklı güvenlik güçlerinin "savaşma isteği" göstermemesinin önemli rol oynadığını söyledi.

ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Irak'ın Ramadi kentinin IŞİD'in kontrolüne geçmesinde Iraklı güvenlik güçlerinin "savaşma isteği" göstermemesinin önemli rol oynadığını söyledi.

Carter, CNN'e verdiği mülakatta, "Görünüşe bakılırsa olan şu: Iraklı güçler savaşma yönünde hiçbir isteklilik göstermedi" ifadesini kullandı.

Iraklı güçlerin IŞİD militanlarından sayıca az olmadığını, hatta tam tersine sayılarının çok daha fazla olduğunu belirten Carter, "Ancak yine de savaşmadılar, bölgeden çekildiler ve bu durum bana ve bence birçoğumuza şu mesajı veriyor: Iraklıların IŞİD'le savaşma ve kendilerini savunma isteği konusunda sorun yaşıyoruz" dedi

Carter, "(Iraklı güçlere) Onlara eğitim, ekipman sağlayabiliriz ancak haliyle savaşma isteğini biz veremeyiz. Ancak onlara eğitim, ekipman ve destek sağlar ve biraz zaman tanırsak, öyle umuyorum ki kendilerinde savaşma isteği geliştirirler, çünkü ancak onların savaşması halinde IŞİD yenilgiye uğratılabilir" diye konuştu.

ABD ve koalisyon güçlerinin devam eden hava operasyonlarının etkili olduğunu, ancak ne bu hava operasyonları ne de ABD'nin herhangi bir eyleminin, "Iraklı güçlerin savaşma isteğinin yerini tutabileceğini" kaydeden Carter, "Eğer Iraklı güçlerine sağlamakta olduğumuz desteğin türlerini değiştirme ihtiyacı duyduğumuz bir zaman gelirse, gerekli tavsiyeleri yaparız, ancak Ramadi'de olan şey, Iraklı güçlerin savaşmamasıydı" dedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan 'askeri müdahale' sorusuna cevap
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Katalonya krizi, İspanya'da sokakları karıştırdı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu