İtalya'dan Camii kapatma kararı

İtalya'dan Camii kapatma kararı


Venedik'te Camii bulunmadığı için Müslümanlar, 'sanat eseri' iddiasıyla kiliseden dönüştürülen camide namaz kılmaya başlayınca kapatma kararı geldi

İtalya'nın Venedik kentinde namaz kılmak için cami bulamayan Müslümanlar, bienalde "sanat eseri" olarak yapılan camide ibadet etmeye başladı. Bienal yöneticileri, Müslümanların burayı cami olarak kullanmaya başlamasından rahatsız oldu ve camiyi kapatma kararı aldı. Venedik'teki Müslümanların cami yapma talepleri ise olumlu karşılanmıyor.

İtalya'da 56´ncısı bu yıl düzenlenen Venedik Bienali kapsamında 45 yıldır kullanılmayan bir kilise sanat için camiye dönüştürülmüştü; ancak cami daha sonra  ibadet amaçlı kullanılmaya başlanınca 'Yasalar ihlal ediliyor' denilerek kapatılmasına karar verildi.

Bu yıl 89 ülkenin katıldığı bienalde entegrasyon, din ve kimlik gibi konulara dikkat çekmek isteyen İzlanda asıllı İsviçreli sanatçı Christoph Büchel, İzlanda Pavyonu için Santa Maria della Misericordia Katolik Kilisesi´ni camiye dönüştürerek, provokatif bir esere imza atmıştı.

42 yıldır özel bir mülkiyet olan ve 45 yıldır da ibadet için kullanılmayan kiliseyi kiralarken nasıl bir sergi mekanı hazırlayacağını son ana kadar gizli tutan sanatçının eseri, yaklaşık 20 bin Müslüman´ın yaşadığı Venedik´te büyük ilgiyle karşılandı.

Bir cami bulunmayan ve yapılmasına da izin verilmeyen kentteki Müslümanların, bir sanat eseri olsa da söz konusu camide ibadet etmeye başlaması büyük tepkilere yol açtı.

Venedik Valiliği, mekanın cami olarak kullanılmasının, mevcut uluslararası durum ve kimi köktendincilerden gelebilecek olası saldırı riski ve kamusal güvenlik adına tehdit edici olmasından ötürü doğru olmadığı görüşünü açıkladı.

Venedik Belediyesi de, söz konusu mekanın ibadet yeri mahiyetinde kullanılarak yasaların ihlal edildiğini kaydetti. Bu nedenle belediyenin, burada ibadete son verilmemesi halinde İzlandalı organizatörlere tanıdığı süre 20 Mayıs´ta doldu.

Organizatörler, buranın artık bir kilise olmadığı konusunda belgelerini sunsa da yerel yönetim, söz konusu pavyonun sertifikasını dün iptal etti.

Nitekim İzlanda Pavyonu´nda son olarak, geçtiğimiz Cuma günü toplu namaz kılındı.

Organizatörler, bu karara 60 gün içinde itiraz edebilecek.

9 Mayıs´ta açılan bienal, 22 Kasım´da son bulacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
İran İsrail'e ait hedeflerin koordinatlarını paylaştı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu