İmran: Nahda Hareketi ile uyumlu bir işbirliği var

İmran: Nahda Hareketi ile uyumlu bir işbirliği var


Tunus'taki Nida Tunus Partisi Grup Başkanı Muhammed Fadıl Bin İmran, yaklaşık 4 ay önce güvenoyu alan Tunus hükümetine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bin İmran, "Hükümetin performansı olumlu ve Başbakan El-Habib es-Sıyd, birbirinden uzak 4 farklı partiden oluşan koalisyon hükümetini yönetmede başarılı oldu. Hükümet, ülkedeki teröristlere yönelik operasyon yapma konusunda büyük oranda başarı elde etti. Ancak sosyal iklim ve grevler, ekonomi alanındaki çarkın dönmesine izin vermedi" dedi.

Koalisyon çalışmalarının genel anlamda olumlu olduğunu ancak son zamanlarda Afak Tunus Partisi'yle görüş farklılıkları yaşadıklarını belirten Bin İmran, Nahda Hareketi ile Nida Tunus Partisi arasındaki ilişki hakkında şunları kaydetti:

"Nida Tunus Partisi ile Nahda Hareketi arasında şu anda gerçek ve olumlu bir ortaklık bulunuyor. Nida Tunus Partisi, bu ortaklığı başlatarak Nahda Hareketi'ni koalisyona katmıştı. Öte yandan, Nida Tunus Partisi ve Nahda Hareketi'nin birlikte yargıyı kontrol altına almaya çalıştığına yönelik suçlamalar gerçek değildir." 

"Nida Tunus bir ideolojik parti değil"

Son zamanlarda ülkenin güneyinde yaşanan gösterileri de değerlendiren Bin İmran, şöyle konuştu:

 "Güneyde kalkınma talepleri doğrultusunda yapılan sosyal hareketlilikler meşrudur. Ülkenin istiklalinden bu yana ihmal edilmiş durumda olan güney, tüm yeraltı kaynaklarına rağmen kalkınma unsurlarına ihtiyacı var. Bu arada söz konusu eylemlerde çıkarı olan siyasi bir taraf var. Ve dolayısıyla bu siyasi tarafın, hükümet ile Nida Tunus Partisi'ne saldırmada da çıkarı bulunuyor. Ayrıca eski Cumhurbaşkanı Munsif el-Merzuki'nin liderliğindeki Vatandaş Halk Hareketi de bu eylemlerden doğrudan çıkar sağlıyor."

Bin İmran, Nida Tunus Partisi'nin kendi içerisinde bazı zorluklarla mücadele ettiğine yönelik söylentilerle ilgili de "Nida Tunus bir ideolojik parti değildir. Partide özgürlüklere yer vardır ve bazen bu özgürlükler, makul sınırları bile aşıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Denizaltı projesinde sıra Muratreis'te
Türkiye
Yavuz Bingöl: AK Parti'ye oy verdim
Dünya
'720 bin Arakanlı çocuk kapana kısılmış durumda'

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu