Türkiye Alimler Birliği'nden Mursi çağrısı

Türkiye Alimler Birliği'nden Mursi çağrısı


TüTürkiye Alimler Birliği, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam kararı için çağrıda bulundu.

Mısır'da halkın oylarıyla Cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursi'yi kanlı darbeyle indiren Sisi'nin cunta yönetimi için çağrıda bulundu. Türkiye Alimler Birliği, Muhammed Mursi ve İhvan üyelerine verilen idam cezası ve ülkede Müslümanlara yapılan baskıyı basın bildirisiyle kınadı.

İşte Türkiye Alimler Birliği'nden yapılan açıklama:

"Mısır tarihinde ilk kez halkın hür iradesini yansıtan demokratik bir seçimle cumhurbaşkanı olan Muhammed Mursî'nin görevinin henüz bir yılını doldurmuşken askeri darbeyle alaşağı edilmesi ve devam eden bir dizi yargılama içerisinde “hapishaneler baskını”ndaki bazı tutukluların kaçması olayıyla ilişkilendirilerek ve “casusluk davası” ithamıyla idama mahkûm edilmesi, darbeci Mısır yönetiminin aldığı utanç verici ve en şiddetli şekilde kınanması gereken bir karar olarak değerlendirilmelidir.

2000'li yılların başında mensubu bulunduğu “Müslüman Kardeşler” teşkilatı siyasi parti olarak faaliyet gösteremediği için bağımsız olarak Mısır Parlamentosuna seçilen Muhammed Mursî hiçbir zaman şiddet ve terör eylemlerini tasvip etmemiş ve her daim demokratik yollarla Mısır halkının problemlerine çözüm arayışlarını ve çabasını sürdürmüştür.

Mursî ile birlikte hâlihazırda İslam dünyasındaki en saygın âlimlerden olan Dünya Müslüman Âlimler Birliği Başkanı Yusuf el-Kardâvî'nin de aynı güdümlü mahkeme tarafından idama mahkûm edilmesi, maalesef ABD ve Avrupa tarafından siyasal ve kimi İslam ülkelerince de finansal olarak desteklenen darbeci Mısır yönetiminin halkın demokratik tercihlerine bakışını ve zulme tepki veren hakiki âlimleri susturmaya yönelik tavrını açıkça ortaya koymaktadır.

Türkiye Âlimler Birliği olarak İslam dünyasının artık bu kumpasları görmesini ve gereken tepkiyi her platformda göstermesini diliyoruz."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu