Ay-Yıldız'ı uzaya taşıyoruz!

Ay-Yıldız'ı uzaya taşıyoruz!


Cumhurbaşkanı Erdoğan ,Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, kuvvet komutanları, Savunma Sanayi Müsteşarı İsmail Demir, TÜBİTAK Başkan Vekili Mehmet Çelik, TAI Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı, Türksat Genel Müdürü Ensar Gül, bazı milletvekilleri, bürokratlar ve büyükelçiler'in katılımıyla ilk uydu merkezimiz açıldı.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) bünyesinde Göktürk-1 Uydu Programı kapsamında kurulan Türkiye'nin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün Ankara'da açıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından merkezin açılışını gerçekleştirdi. Özel önlük giyip, bone ve galoş takan Erdoğan, Bakanlar Yılmaz ve Bilgin ile beraberindekiler merkezi gezdi. Merkezde incelemelerde bulunan Erdoğan, ilgililerden bilgi aldı.
TUSAŞ DEVLER LİGİNDE
Akıncılar'daki merkezin açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, savunma sanayisinin diğer kuruluşları gibi TUSAŞ'ın da son 12 yılda çok büyük atılımlar gerçekleştirdiğini vurguladı. TUSAŞ'ın 1984'te sadece F-16'ların fason üretimi için kurulduğunu hatırlatan Erdoğan, 2005'te bu kuruluşun yapısının ve yönetiminin millileştirilerek yeni bir dönemin başlatıldığını belirtti. Erdoğan, TUSAŞ'ın havacılık alanında dünyanın en önemli kuruluşlarından biri haline geldiğine, devler ligi denilen dünyanın en büyük 100
savunma sanayi şirketi listesine girdiğine işaret etti.
ÖZAL'A KADAR GAFLET VARDI
Erdoğan, “Türkiye'nin TUSAŞ vasıtasıyla bu tesise sahip olarak uzay çalışmaları konusunda iddia sahibi ülkeler arasına girdiğini artık ifade edebiliriz. Türkiye savunma sanayisinde rahmetli Özal'a kadar büyük bir gafletin etkisi altında geldi. Bu dönemde başlayan girişimler de siyasi ve ekonomik istikrarsızlık sebebiyle arzu edilen hızla ilerlemedi, arzu edilen neticelere ulaşılamadı” dedi.
TUSAŞ'IN HİKÂYESİ TÜRKİYE'NİN ÖZETİ
TUSAŞ'ın hikâyesinin Türkiye'nin hikâyesinin bir özeti olduğunu anlatan Erdoğan, “Bu kuruluşumuz 2000 yılında 90 milyon dolarlık cirosu ve 2 bin çalışanıyla neredeyse kapanma durumuna gelmişti. Bugün ise TUSAŞ 1 milyar doları aşan cirosu ve 5 bin çalışanıyla kendi alanında dünyanın en büyük 80'inci şirketi olarak karşımızda duruyor. Milli muharip uçağını 2023 yılında semalarımızda, 2030 yılında da hava kuvvetlerimizin envanterinde görmeyi arzu ediyoruz. Ben biraz tez canlıyım. Aslında bunu öne çekmenin gayreti içinde de olmamız lazım. Ne kadar öne çekebilirsek o kadar isabetli olacak” şeklinde konuştu. TUSAŞ'ın bağlantılı sektörler ve yan sanayide de büyümeye yol açtığının altını çizen Erdoğan, sadece OSTİM'e aktarılan iş hacminin 12 yılda 10 kat arttığını ifade etti.
UZAYA İLK ADIM NİTELİĞİNDE
Merkez hakkında bilgi veren Erdoğan, Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi'nin TUSAŞ'ın gözlem ve haberleşme uydularının üretimine yönelik stratejik bir altyapı olduğunun altını çizdi. Bu tür tesislerin uzay çalışmaları konusunda söz sahibi az sayıda ülkede bulunduğuna işaret eden Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye'nin TUSAŞ vasıtası ile bu tesise sahip olarak uzay çalışmaları konusunda iddia sahibi ülkeler arasına girdiğini artık ifade edebiliriz. Bu tesis bizim için gerçek anlamda uzaya ilk adım niteliği taşıyor.”
BİZ BİZE YETMEK ZORUNDAYIZ
Türkiye'nin gerektiğinde ve ihtiyaç duyduğunda tüm önemli savunma sanayi ürünlerini üretebilir konuma 2023'te ulaşacağını anlatan Erdoğan, “Artık biz bize yetmek zorundayız. Biz bize yetemediğimiz durumda, bağımsız bir Türkiye'den bahsedemeyiz. Bunun adımlarını atmak durumundayız. Paranız da olsa istediğiniz silahları alma imkanına sahip değilsiniz. Niye? Çünkü bunları üreten ülkeler öyle takdir ediyor. 'Sen bana bağımlı olacaksın' diyorlar. Bu ve benzeri çalışmaları yakından takip ve teşvik etmeyi sürdüreceğiz” dedi.
Uluslararası projelere de kullanılacak
Merkezde, Göktürk-1 Uydusu ile Türkiye'nin ilk yerli haberleşme uydusu Türksat 6A'nın montaj yapımı, ileri entegrasyon ve çevresel testleri gerçekleştirilecek. Yatırım maliyetleri Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve TÜRKSAT AŞ tarafından karşılanan merkezin işletmesi TUSAŞ tarafından yapılacak. Yaklaşık 3 bin 800 metrekarelik merkezde, kütlesi 5 tona kadar olan birden fazla uydunun aynı anda montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri gerçekleştirilecek. Uluslararası uzay projelerine de hizmet verilecek merkezde, ilk olarak Göktürk-1 Uydusu'nun ileri entegrasyon ve çevresel testleri yapılacak. Uydu bu testlerin ardından fırlatma sahasına TUSAŞ'tan gönderilecek.
Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bu uydu merkezi ile uzay sistemleri montaj, entegrasyon ve test hizmetleri alanında uluslararası oyuncu konumuna gelecek. Merkez, askeri havaalanına doğrudan bağlantısı sayesinde uydunun karayoluyla taşınması gerekliliğini ortadan kaldıracak, emniyet, maliyet ve risk yönetimi açısından büyük avantaj sağlayacak.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 9 Yorum Yapılmış

 • MERT

  22 Mayıs 2015 07:09

  Cevap Ver

  Hayaldi, gerçek oldu!. . . Alın size Çağdaş Muasır Medeniyet seviyesi, hatta üzeri!. . Tabii ki görenlere. . . Algılayabilenlere. . . Onlar sadece konuşur, AK PARTİ yapar!. . . Ama derdi başka olanlara söz kifayetsiz kalır!. .

 • Deliha

  22 Mayıs 2015 07:07

  Cevap Ver

  DÖRT TANE DUVAR, BİR İKİ KABLO, KAFASINA GALOŞ GEÇİRMİŞ BİR KAÇ ADAM.... AL SANA UZAY TEKNOLOJİSİ.... YEŞİLÇAMIN UZAY FİLMLERİ VE SON YILLARDA ÇEKİLEN BİR KAÇ TÜRK UZAY FİLMİ BİLE BUNDAN GERÇEKÇİDİR....

 • tacir vakkas

  22 Mayıs 2015 07:06

  Cevap Ver

  KENAN ulan boş konuşma bu adam gelmeden önce 70 yıldır hep projemi hazırladınız 70 boyunca hepp kredi sözleşmesimi imzalamaya başladınız bu adam 70 yılda bu memlekette yapamadığınız işleri yaptı düne kadar neyin alt yapısını yaptınız ulan deyinki biz şunun bunu alt yapısını yaptık 1 tane bina diktik deyinn yok söyleyemezsiniz bu adam 13 yılda hepsini yaptı daha çıkmışsınız biz yapacaktık biz çizecektik biz projesini çizdiydik biz kredisini çekecektik faso fiso 70 yılda bu memlekette para bulamadınız tabi yemekten devlete para kalmadı bu adam 13 yılda bu memlekette parayı buldu herşeyi yaptı hani beğenmiyonuzya yollara çıkınca arabanızla 170 le gittiğiniz beğenmediğiniz yollarıda bu adam yaptı hala boş yorum yapmayın ve konuşmayın

 • EVERESTLİ TÜRK

  22 Mayıs 2015 07:05

  Cevap Ver

  KENAN isimli şahıs yaw hehe güldürdün valla beni :D bu kadar ezik hissetme kendini birader :D:D

 • KENAN

  22 Mayıs 2015 07:04

  Cevap Ver

  Bunlar boş beleş projeler. Tıpkı arabası olmayan adamın araba lastiği alması gibi birşey bu. Siz bakmayın bunların onu yaptık bunu yaptık demelerine o çok övündükleri Marmarayı bile bunlar yapmadı. Bunlardan önceki 57 hükumet fizibiletisini kadar herşeyi hazırladı projelendirdi, Japonya ile kredi sözleşmesini yaparak finansmanı sağladı, Müşavirlik ihalesini yaptı, sonra seçim oldu akp iktidara geldi ve önceki hükumetin hazırladığı unu şekeri yağı sadece kavurmuş oldular. Ama herkes marmarayı akp yaptı sanıyor. Keza 3. havaalanı ile 3. köprü ve daha birçok projede benzer durumda, Bu projelerin hiçbirinde bütçeden para harcanmamış tamamen verilen yüksek imtiyazlarla yap işlet devret modeli uygulanmıştır. Bu bazılarına mantıklı gelebilir ama kazın ayağı öyle değil işte. Çünkü: Halka sanki bu projelerde kullanılmış gibi algılatılan yüzmilyarlarca dolar para söz konusu. Bunlar yap işlet devret sistemiyle yaptırılıyor madem bizim paralar nerede?

 • sevda

  22 Mayıs 2015 07:03

  Cevap Ver

  güzel seyler bunlar

 • zamane dervişi

  22 Mayıs 2015 07:03

  Cevap Ver

  her zaman olduğu gibi bu muhalafet tepeden bakmayı ve konuşmalarını öğrenmediği sürece AKP tek başına iktidardır çünki hizmet var dikkatinizi çekerim adamlar toplu açılış diyorlar bu kelimeyi muhalefet hayatında kullandımı acaba..

 • sancak

  22 Mayıs 2015 07:02

  Cevap Ver

  adamlar yapmış alkışlamaya devam :D

 • tarık

  22 Mayıs 2015 07:02

  Cevap Ver

  patates fiyatlarını bile düşüremeyip, 3-5 stokçuyu suçlayan zihniyet uzaya gitcekmiş. başarılı olursak akepeden, başarısız olursak suçlayacak birini buluruz nası lolsa

Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu