Kılıçdaroğlu yeni vizyon projesini tanıttı

Kılıçdaroğlu yeni vizyon projesini tanıttı


CHP 7 Haziran seçimleri öncesinde 'Yüzyılın Projesi' adını verdikleri bir proje açıkladı. Proje, 11 yıl önce Davutoğlu'nun CNN Türk'te yaptığı Merkez Türkiye'nin detaylandırılmış hali gibi...

CHP'NİN PROJESİ: MERKEZ TÜRKİYE

Sunumunu bizzat Kılıçdaroğlu'nun yaptığı projeye göre; nüfusu 3 milyonu bulan bir şehir kurulacak ve bu şehir Türkiye'nin merkezi olup, dünya ile ekonomik bağlantıların sağlandığı bir yer olacak. Bu şehir de Türkiye'yi bölgede merkez ülke haline getirecek ve ülkemizin küresel güç olmasının yolu açılacak.

DAVUTOĞLU 11 YIL ÖNCE MERKEZ TÜRKİYE'Yİ ANLATMIŞTI

Ancak Kılıçdaroğlu'nun merkez şehir odaklı projesini, bundan tam 11 yıl önce Ahmet Davutoğlu CNN Türk ekranlarında tek tek anlatmıştı. CNN Türk'te 18 Şubat 2004 tarihinde yayımlanan Editör programında yaptığı konuşmada Merkez Türkiye'yi anlatan Ahmet Davutoğlu, "Türkiye köprü değil, merkez ülke olmalı. Bunun için sadece diplomat ve siyasilerde değil, aydınlarda da zihniyet değişikliği lazım" demişti.

Davutoğlu aynı konuşmasında şunları söylemişti:

TÜRKİYE MERKEZDİR, KENDİ BÖLGEMİZDE DÖNÜŞÜMLERİN ÖNÜNÜ AÇABİLİRİZ

Türkiye bu anlamda hem coğrafî, hem de tarihî açıdan bölgesinin merkez ülkesidir. Bunun özgüveni içinde davranıp kendi projemizi, kendi paradigmamız içinde harekete geçirebilirsek, dışarıdan bir ihale olmaksızın kendi bölgemizde ciddi dönüşümlerin önünü açabiliriz.

MERKEZ ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye'ye dış politika alanında stratejik planlama ve yönetim imkanı sağlayan bu politika çerçevesinde gerçekleştirmek istediğimiz nihai hedef; tarihi derinliğimiz, bugünkü konumumuz ve gelecek vizyonumuz arasında sağlıklı bir köprü kurmak ve 'merkez' ülke Türkiye'yi potansiyeli ile orantılı bir küresel aktör haline getirebilmektir.

Türkiye; sadece Doğu ile Batı arasında değil, Avrupa ile Amerika arasında yaşanan Transatlantik ayrışmada da merkezi bir role sahip olabileceğini kanıtlamıştır.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
ABD'den PKK/PYD'ye 'enerji kalkanı'

Hava Durumu

23°
Detaylı Hava Raporu


Net Haber Yazılımı tarafından geliştirilmiştir

Yukarı Dön