"Türkiye sığınmacı sorununda tek başına"

"Türkiye sığınmacı sorununda tek başına"


Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye Raportörü Kati Piri, bugün AP Genel Kurulu'nda oylanacak 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu'nun yıllardır sunulan raporların en yapıcılarından biri olduğunu söyledi.

Piri, 2014 yılı Türkiye İlerleme Raporu'na ilişkin açıklamalarda bulundu.

AB modelinin Türkiye'de gerçekleştirilen reformların temel ölçütü olmaya devam etmesi gerektiğini belirten Piri, Türkiye'nin 10 yıl önce dile getirdiği taahhütlerle, AB modeline göre daha demokratik ve modern bir ülke olmayı hedeflediğini ifade etti.

Katılım müzakereleri sonrası Türk hükümetinin attığı adımlarla Türkiye'nin modernleşmesine dair büyük umutlar doğduğunu söyleyen Piri, son yıllarda da bu yönde önemli gelişmeler kaydedildiğini dile getirdi.

Piri, Türkiye'de son dönemde gerçekleşen hukuki reformlara ilişkin şunları söyledi:

"Türkiye 2014'te birçok alanda ilerleme kaydetti. Türkiye’de son 10 yılda gerçekleşen hukuki reformlar ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) başvuruların azalması adalet alanında endişelerimiz olmasına karşın ilerlemelerin olduğunu gösteriyor. Hukuk alanında genel olarak eleştiriler getirebilmek mümkün. Ancak Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuruların yapılabilmesi ve 10 yıllık azami tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi Türkiye'nin ilerlemesinde çok önemli adımları oluşturuyor."

"Türkiye sığınmacı sorununda tek başına bütün yükü çekiyor"

İlerleme raporunun geçen yıllarla karşılaştırıldığında önemli farklılıklar içerdiğini belirten Piri, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Rapor, AB’nin Türkiye’yle birçok konuda daha yoğun bir diyalog başlatma isteğinin açık bir işaretçisi. Yıllardır sunulan raporların en yapıcılarından biri. Raporun eleştirel yönünün ağır basması hem Türkiye hem de AB açısından faydalı olacak." 

Türkiye'nin dünyada en çok sığınmacı kabul eden ülkelerden biri olarak övgüyü hak ettiğinin altını çizen Piri, 2,5 milyon Suriyeli sığınmacıyı ağırlamanın hiç kolay bir iş olmadığını vurguladı. Piri, şöyle devam etti: 

"Avrupa olarak sığınmacı sorununu kendi içimizde yoğun şekilde tartışıyoruz. Türkiye'nin sığınmacılarla ilgili yaptıklarına baktığımızda birçok şey görebiliriz. Onlara ücretsiz sağlık hizmeti sunuyor. Yaşam kaliteleri ve eğitimleri açısından çok yüksek bir standart sunuluyor. Ancak Türkiye tek başına bütün yükü çekiyor. Sorunun çözümünde ciddiysek, Türkiye’ye yardımcı olmak zorundayız."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

10°
Detaylı Hava Raporu