Tebriz'de İsyanın Adı; Traktör Sazi!

Tebriz'de İsyanın Adı; Traktör Sazi!


Tebriz'in Türk takımı Tractor Sazi ile Tahran takımı Neft arasında oynanan Şampiyonluk maçına İran Rejiminin müdahale etmesi Tebriz'de yaşayan Türkleri çileden çıkarmaya yetti.

Tebriz'de Bir Türk İsyanı; Tractor Sazi!

Geçtiğimiz günlerde Tebriz'de oynanan, Tebriz'in Türk Takımı Tractor Sazi ve Tahran'ın Neft takımları arasındaki futbol müsabakasında yaşanan olaylar İran Rejimini uzun bir süre daha sıkıntıya sokacak gibi görünüyor. 

Tractor Sazi ve Türkler..

İran'da yaşayan Türk'lerin büyük önem verdiği Tractor Sazi, deyim yerindeyse İran'da yaşayan Azerbaycan Türklerinin simgesi gibi.  Bu nedenle Tractor Sazi maçlarına büyük önem veren Türkler, 80.000'den fazla seyirciyle İran'da kırılması güç bir rekoruda elinde bulunduruyor. Gerek marşları ve gereksede sloganları ile İran Rejimine sürekli göndermeler yapan Tractor Sazi taraftları, İran Rejimi tarafından da sıkı takip altında tutuluyor. Ay - Yıldız olan arması ve Kırmızı - Beyaz olan forma rengiyle de dikkat çeken Tractor Sazi, İran'daki en büyük taraftar topluluğuna sahip.

Tractor Sazi vs Neft; Şampiyonluk Maçı!

Tarih: 15 Mayıs. Tractor Sazi kendisiyle aynı puana sahip olan Lig ikincisi Neft ile şampiyonluk için karşı karşıya geliyor. Aynı anda Lig 3.sü Sepahan'ınsa liderle arasında 2 puan bulunmakta ve Saipa ile oynamakta. Maçın 77.'dk sına kadar herşey normal. Bu dk.'dan sonra birbiri ardına skandallar patlıyor ve Tebriz'de unutulmayacak günler başlıyor. Maçın bu dakikasında stada gelen İran'lı yetkililer, Sepahan - Saipa maçının berabere sonuçlandığı ve Tractor Sazi'nin şampiyonluğunun garantilendiği anansonu yaptırıyor. Maçı bırakan Tractor Sazi, önce Kırmızı Kart ardından 2 gol ile maçı berabere bitirir ve Tebriz'de şampiyonluk kutlamaları başlar.

Sahaya giren Tractor Sazi taraftarları kutlamalara devam ederken stadda ikinci bir anons yapılır ve hafızamıza kazınan Trabzonspor - Fenerbahçe maçının bir benzeri Tebriz'de yaşanır. Bir önceki anonsun yanlış yapıldığı ve Sepahan'ın Saipa karşısında galip geldiği, haliyle Lig Şampiyonu olduğu söylenir coşkulu taraftarlara. Tractor Sazi taraftarları bu durum karşısında kendileriyle dalga geçilmesine sert karşılık verir ve daha sert bir şekilde İran Polisi ve Güvenlik güçlerinden yanıt alır.. Stad'da, Radyo, TV ve Mobil Telefon Hatları kesilir,  sahaya giren Polisler taraftarlara karşı yeşil sahalarda eşi görülmemiş bir şiddete başvurur. Taraftarlar ölesiye dövülür, olaylar Tebriz sokaklarına taşınır ve Tebriz karışır..  Aldıkları haber üzerine 4 Taraftar Stadda kalp krizi geçirmiş, onlarcasıda yaralanmıştır.Zaten kendilerine karşı adeta asimilasyon politikası yürüten İran Rejimi bardağı taşıran son damlayı yine kendi eliyle tamamlamıştır.

Tractor Sazi, klasik bir futbol takımı olmaktan ziyade adeta İran'da yaşayan Türk'lerin sesi  olmuştur. 15 Mayıs'dan bugüne Tebriz'de süren eylemler her geçen gün şiddetlenmeye devam ediyor.15 Mayıs günü Polis şiddetiyle hastaneye kaldırılan taraftarlardan biri daha geçtiğimiz gün (18 Mayıs) hayatını kaybetmişti.

'Kırmızı Kart'la başlayan Protestolar..

Nüfusunun büyük çoğunluğu Azerbaycan Türklerinden oluşan Tebriz'de 15 Mayıs'dan bugüne süren protestolar da herhangi bir azalma olmadan artmaya devam ediyor. İran'da yaşayan Türk'ler, kendilerine uygulanan her türlü baskıcı politikaya, asimilasyon hareketlerine, siyasetçi, yazar ve aktivistlerin sürekli baskı altında tutulmasına ve tutuklanmasına, öldürülen, tutuklanan, sürgün edilen ve hapsedilen gazetecilere ve basın özgürlüğüne getirilen engellere, ana dilde eğitim yasağına 'kırmızı kart' göstererek protesto etmeye başladı. Bu protestoları ilginç kılansa İran'da ilk defa bu tarz gösterilerin baş göstermiş olması.

Tebriz'de durumu kontrol altında tutmak için çaba sarf eden İran Rejimi, şehrin her tarafına güvenlik güçlerini yerleştirmiş durumda;


Güncelleme; Yaşanan olaylar üzerine Tebriz'e gelen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye 'kırmızı kart' ile tepki gösteren Traktor Sazi taraftarları;
Geçmiş'de yaşanan İsyanlar ve İran

İran'da ilk kitlesel gösteriler 1999 yılında, reformcu Salam dergisinin kapatılması üzerine patlak vermiş, rejimin sert müdahalesiyle daha da şiddetlenmişti. İran İslam Cumhuriyeti tarihinin en büyük eylemi olarak tarihe geçen, 99 öğrenci protestoları, 7 Haziran 99 akşamı Sivil Milislerin Tahran'da öğrenci yurdunu basması, kapıları kırarak odaları ateşe vermeleri ve öğrencileri döverek öldürmeleri, 3. kattan aşağıya atmaları, kız öğrencilerin saçlarından tutarak sürüklemeleri üzerine Tahran başta olmak üzere, Meşhed, Şiraz, İsfahan ve Tebriz dahil İran'ın geneline yayıldı. Üniversite gençleriyle başlayan protestolara İşsizler ve sivillerinde katılımıyla Protestolar İran geneline yayılmış, bir hafta süren çatışmalar nedeniyle Tahran savaş alanına dönmüştür. Onlarca ölü ve kayıp, Yüzlerce yaralı ve binlerce gözaltıyla sonuçlanan eylemlerde, kaybolan öğrencilere ne olduğu sorusu halâ daha cevap bulabilmiş değil. İran hükümeti yaşananları; 'Rejimin Temellerine Saldırmak!' olarak nitelendirmiş ertesi gün karşı eylemleri düzenlemişti.


Yaklaşık 4 yıl sonra, 10 Haziran 2003 Tarihinde, 9 Temmuz'da yaşananları protesto etmek isteyen öğrencilerin eylemleri, Hükümetin müdahalesiyle bir anda rejim karşıtı bir eyleme dönüşmüş ve rejimin sert müdahalesiyle fazla büyümeden önlenmişti. Yaşanan olaylar da 4000'den fazla öğrenci tutuklanmış, çok sayıda kişi yaralanmıştı.

2006 Yılında İran'da çocuklara ve gençlere yönelik hazırlanan 'İran' adlı bir dergide Güney Azerbaycan Türkleri; 'hamamböceği'ne benzetilmiş ve aşşağılanmıştı. İran'da yaşayan Türklerin büyük tepkisini çeken karikatürün ardından düzenlenen gösteriler için İran Hükümeti; 'Amerikan Komplosu' değerlendirmesinde bulunmuş ve olayların dış güçler tarafından kışkırtıldığını iddia etmişti. İran'da yaşayan Azerbaycan Türklerinin milliyetçiliğe bakışını da özetleyen eylemlerde 30'dan fazla kişi ölmüş, yüzlerce insan da yaralanmıştı. Kendi dillerine ve milliyetlerine yönelik böylesi bir hakareti kaldıramayan Azerbaycan Türkleri uzun bir süre tepkilerini ortaya koymuşlardır. Protesto gösterilerinde açılan pankartlarda; “Azerbaycan eğilmez, Türk'ün beli bükülmez“, “Ya azatlık ya ölüm”, “Kahrolsun Fars faşizmi” gibi söylemler yer almaktaydı.

İran Hükümetinin kendilerine uygulanan ambargo nedeniyle 2007 yılında 'karneli benzin' dönemi başlatması ülke genelinde ciddi sorunlara sebep vermiş ve pekçok yerde kitlesel gösteriler düzenlenmişti. 2007 Karneli benzin gerginliği zor birşekilde atlatılırken 2 sene sonra, yani 2009 Yılında yapılan seçimlerin hileli olduğunu iddia eden  Mir Hüseyin Musavi ve Mehdi Kerrubi taraftarları başkent Tahran olmak üzere Ülkenin büyük şehirlerinde çok şiddetli geçecek protesto gösterilerinin fitilini ateşledi. Dükkanlar ateşe veriliyor, yollar kapatılıyor, bakanlıklar basılıyor ve sokak ortalarında çatışmalar yaşanıyordu. İran hükümeti yaşanan gerginliği azaltmak için önce Sosyal Ağları (Facebook, Twitter, Youtube vs..) sonra çeşitli web siteleriNİ kapatmış, ardından yurtdışı aramaları engellemiş ve en son çare olaraksa tüm cep telefonu hizmetlerini kapatmıştı. "Dikdatörü indirin", "Dikdatöre ölüm", "Oylarımızı bize geri verin" sloganlarıyla meydanları inleten İran'lılar  14 Haziran günü seçimi kazanan Ahmedinejad taraftarlarının kutlamalarının ardından meydanlardan çekilmişti. Yaşanan tüm protesto gösterilerinde 73 kişi hayatını kaybetti.

Mahabad Olayları

Batı Azerbaycan eyaletinin Mahabad şehrinde geçtiğimiz haftalarda İran'lı polislerin Tara Hotel'de çalışan bir bayana yönelik tecavüz ve saldırı girişimi oldu. Bunun üzerine Farinaz Xosravani isimli genç kadının bu tecavüz ve saldırıdan kurtulmak için kendini otelin 4. Katından aşağı atması sonucu hayatını kaybetmesi kentte gerginliği bir anda zirveye taşıdı. Çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Mahabad'da patlak veren olaylar üzerine Kentte yoğun güvenlik önlemleri alınmış ve tüm iletişim ağı kesilmişti.

İran'ın, Suriye, Yemen ve Irak'taki mevzi kaybetmesi, Hizbullah üzerinden Lübnan'da var olan etkinliğinin sorgulanması yanında, son dönemde kendi içinde yaşadığı bu gelişmeler İran için zor zamanların başlayabileceğinin göstergesi. Özellikle Suriye'de, Esed Rejimi tarafından ciddi şekilde tepki görmeye başlayan İran, Irak'ta ve Tikrit'de yaşanan yağmalamalardan da sorumlu tutuluyor. 

Bilal Akyıl / Haber Seyret
Özel Haber

Bi Simit ile İran ve Esed Rejimi arasındaki gerilimi konu alan Röportajımız 


 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Gündem
Kadir Topbaş istifa etti
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Suriye görüşmelerinde diplomasi atağı

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu