'Özerk Kürdistan talebimiz yok'

'Özerk Kürdistan talebimiz yok'


İç savaşın devam ettiği Suriye’nin Halep kentinde YPG denetimindeki bölgelere girdi. YPG Dış İlişkiler Sorumlusu Ebu Ravan, 'Özerk Kürdistan talebimiz yok' dedi.

AL Jazeera'den Yılmaz Bilgen'in haberine göre; 2013 yılında rejim güçleri tarafından tamamen terkedilen Şeyh Neccar ve Eşrefiye mahallelerinde kontrol büyük oranda PYD'nin silahlı kolu olan YPG tarafından sağlanıyor. Eşrefiye ve Şeyh Maksud yüzde 55 oranında muhaliflerin denetiminde olan Halep'in en büyük mahalleleri arasında yer alıyor. Her iki semtte de nüfusun büyük çoğunluğunu Kürtler oluşturuyor. 

Abdullah Öcalan fotoğrafları ile süslenmiş sokaklar ve YPG kontrol noktalarında nöbet tutan kadın savaşçılar bölgede ilk dikkat çeken unsurlar. Eşrefiye ve Şeyh Maksud'a girmek için birçok muhalif kontrol noktasından geçmek gerekiyor. 2013'ten bu yana YPG güçleri ile muhalifler arasında baş gösteren sıkıntılar sebebiyle karşılıklı giriş ve çıkışlar çok sıkı kontrollerin ardından sağlanıyor.

5 kişilik bir İdari Meclis tarafından yönetilen Kürt bölgesinde, Al Jazeera Türk'ün sorularını YPG Dış İlişkiler Sorumlusu Ebu Ravan yanıtladı. Aslen Afrin'li olduğunu söyleyen 27 yaşındaki YPG komutanı, 2011'den bu yana önce gösteriler sonra da silahlı direnişin içerisinde yer aldı. 

PYD'nin Suriye'de faaliyetleri ne zaman başladı?

2003 yılında gizli bir yapı olarak faaliyetlerimiz başladı. O dönemin ağır şartlarından dolayı gizli bir oluşum olarak çalışmak zorunda kaldık.

Suriye direnişine aktif katılımınız ne zaman oldu?

Baas Partisi rejimi Kürtlerden hiç hazzetmedi. Hatta bize hep düşmanca davrandı. Gösteriler başlayınca biz de tereddüt etmeden muhaliflerin yanında Esed'e karşı saf tuttuk.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu