Mesele sadece "çıkarları", anladınız siz !

Mesele sadece "çıkarları", anladınız siz !


Ankara Büyükşehir Belediyesi , 20 yıl önce dönemin Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın'ın Başkanlığında ilk kez ortaya çıkan bir projeyi aksilik çıkmazsa yılbaşına kadar bitirmeyi hedefliyor.

    ODTÜ kampüsünden geçirilmesi planlanan Anadolu Bulvarını Konya yoluna bağlama projesini, Ankaralılar dört gözle beklerken, bu projeyi Gezi furyasına dönüştürerek sabote etmek isteyenler de hareket geçtiler.

    Belediyeden yapılan açıklamada 300 kadar ağacın sökülme yöntemiyle başka yere tekrar dikileceği ifade edilirken, eylemciler bu sayıyı 7 bine kadar çıkarmış durumdalar. Üstelik yine hikaye aynı: "Ağaçları kestirmeyiz!"

 

    Gezi Parkı olaylarına destek veren grupların başını çektiği, önceki gün de ODTÜ kampüsünde çadır kurmakla başladıkları eyleme öncülük eden isimler dikkat çekici. İnsanları Gezi eylemlerine çağıran tweetler atan Memet Ali Alabora bu kez ortalarda gorunmezken, Ankara'da Alabora'nın bayrağını gazeteci Can Dündar almış görünüyor. Ona göre ODTÜ Gezi'den çok daha önemli. Ama neden ?

 

    Olayın bu kısmına kadar her şeyi İstanbul Gezi Parkı olaylarında tecrübe ettik. Samimi olarak başladıklarını ifade ettikleri olaylarda Taksimi ve İstanbul'u yangın yerine çevirmekten geri kalmadılar. Onlara göre mesele ağaç değildi, evet.

    Şimdi aynı oyunun prova hazırlıklarına başladılar. Alabora'nın yerini alan Can Dündar attığı twitlerle yeni bir hareketlenmenin fitilini ateşlemek üzere.Sahi bu sefer dertleri gerçekten ağaç mı ?

    Olayın derinine biraz inecek olursak, hiç te öyle olmadığını göreceğiz. Üstelik burda mesele tamamen duygusal görünüyor.

    Blogcu.com daki "suistimaller" blogunda enteresan bir iddia ortaya atılmış. ODTÜ'lü gençleri harekete geçirmek isteyen Dündar'ın derdi, yakinlardaki evinin değerini kaybedecek olmasından duyduğu panik !

    Blog yazısında iddia edildiğine göre Can Dündar bir süre önce İstanbul'da bir ev satın alma girişinde bulundu. Ama işler yolunda gitmedi. Milliyet'teki işinden olunca ödemeyi yapabilmek için Ankara'da Park Rönesans Konutlarında bulunan evini 2,5 milyon dolara satışa çıkardı.

    Akit gazetesinin haberine göre ise Park Rönesans Sitesi ODTÜ ormanının inşaatı devam eden yola sınır bölgesinde, 1996-2001 yılları arasında binlerce ağaç kesilerek inşa edilmiş. Site sakinleri evlerinin değerini düşürecegi ve gürültüye sebep olacağı düşüncesiyle yolu istemiyor.

 

    Sitede evi bulunanlar arasında "Darbe Günlükleri" ile bilinen ve Ergenekon Davası nda aldığı 30 yıllık hapis cezası nedeniyle Sincan Cezaevi'nde bulunan Mustafa Balbay da var. Tam burada Can Dündar'ın tweetlerini bir kez daha okuma ihtiyacı hissediyor insan...

    Çıkarlarını tehdit eden herkesi, her projeyi hedef tahtası haline getiren bir kesim var ortada. Böyle olunca insan sormadan edemiyor, "Acaba Gezide kimin çıkarları icin insanlar kullanıldı? Sahi direnişçiler kimin için direniyor? Mesele ağaç yada orman değil hala anlamadınız mı?

Halide Aşkın - Özel Haber
Haberseyret

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 3 Yorum Yapılmış

 • AKHAN

  04 Eylül 2013 07:34

  Cevap Ver

  Can dündar bey, Ankara' da hızla artmaya başlayan trafikten bi haber olsa gerek ayrıca anadolu bulvarının eskişehir yoluna çıkması, konya yoluna gidecekler tarafından işgal edildiğinden sabah trafiği çok yoğun. Aslında ulaşım kolaylaştığı için evinin de değeri aksine artacak, çünkü imar ve bayındırlık çalışması yapılan bir yerin değeri azalmaz artar. Ayrıca odtü? arazisi kimin? odtü kimin? odtü özel bir okul mu arazisi özel olsun devlete ait bir okul haliyle arazisi de devlete aittir. Ayrıca odtü'nün kurucuları arasında menderes vardır ki , onu bile asan bir zihneyet Menderesin eserine sahipleniyor

 • yusuf albayrak

  28 Ağustos 2013 18:51

  Cevap Ver

  Köprü yapma, Havaalanı yapma, Tüpgeçit yapma Onu yapma bunu yapma deyip; yapıldıkltan sonra pişmiş kelle gibi sırıtarak kullanan kişilere Çapulcu denir...

 • melek

  28 Ağustos 2013 11:56

  Cevap Ver

  Allahsizlar.isleri gucleri cikarlari ve onun ugruna her pislige girmeleri.Allah sisi pislik deryasina gomsun.biktik sizden.yesiller soytarilari

Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

13°
Detaylı Hava Raporu