Azeri gazete: Üsküp'teki karışıklıkların arkasında ABD var

Azeri gazete: Üsküp'teki karışıklıkların arkasında ABD var


Yeni Musavat, Üsküp'teki karışıklıkların arkasında ülkenin Türk Akımı'na verdiği destek sebebiyle ABD'nin olduğunu iddia etti

Makedonya’da son günlerde meydana gelen karışıklıkların arkasında ABD’nin olduğu ve Türk Akımı Projesi içerisinde yer alan ülkelerde karışıklıkların daha da artacağı ifade ediliyor.

Azerbaycan’da yayımlanan Yeni Musavat Gazetesi’nde yer alan haber analizde Rusya ve Batı’nın Avrupa’nın doğalgaz piyasası için verdiği mücadelenin Trans Adriyatik ve Türk Akımı gibi projelere katılan ülkelerde çalkalanmalara neden olacağına ilişkin iddiaların doğrulanmakta olduğu görüşüne yer verildi.

Analizde daha önce TAP’a destek veren Yunanistan, Makedonya ve Sırbistan’ın şimdi Türk Akımı’nda yer alacağına ilişkin mesajların Washington’u rahatsız ettiği görüşüne yer verildi. Habere göre ABD, bu ülkelerin üçüne de Rusya’nın projesini değil, TAP’ı seçme çağrısında bulunuyor. Atina şimdilik direniyor.

Makedonya’da ise ABD artık turuncu devrim için düğmeye basmış durumda.

Washington’un Türk Akımı’na katılmamak için defalarca uyarıda bulunmasına rağmen Gruevsky hükümetinin Rusya’nın yanında yer alması gerilimi arttırıyor. Üsküp’te ilk kez çok geniş katılımlı gösteriler düzenleniyor. Muhalefet, Başbakan istifa edinceye kadar gösterileri sürdürmekte kararlı. Gruevsky ise geri çekilmek istemiyor.

Gazetenin analizinde Güney Akımı’nın iptalinin ardından Rusya’nın Türk Akımı’nı gündeme getirmesi dünyanın iki kutbu arasında çatışmayı daha da sertleştireceği ifade edildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu