Barzani: Arkamda durun, bugün ilan edeyim!

Barzani: Arkamda durun, bugün ilan edeyim!


Mesut Barzani, Kürdistan'ın bağımsızlığına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Rûdaw'ın edindiği bilgiye göre, Başkan Barzani, dün düzenlediği zirve toplantısında katılımcılara hitaben, “Eğer desteklerseniz, yanımda olursanız ve aranızdaki çelişkileri çözerseniz, hemen bugün bağımsızık ilanına hazırım” dedi.

Kürdistan İslami Hareketi lideri Ali Abdülaziz, toplantının çok başarılı geçtiğini ve ele alınan konulardan birinin, bağımsızlık referandumu olduğunu belirtti.
 
İslami Birlik Partisi (Yekgırtu) Genel Sekreteri Mıhemed Ferec ise, toplantıda, hükümetin izlediği politikaların doğru olduğu konusunda ağırlıklı görüş oluştuğunu aktardı.
 
Hükümetin Erbil ile Bağdat arasında imzalanan anlaşmaya bağlı olduğunu belirten Ferec, yürütülen politikanın, Merkezi Irak Hükümeti'nin Kürtler'in taleplerini kabul etmek zorunda kalmasına kadar süreceğini belirtti.
 
Erbil'in Selahaddin (Pırmam) ilçesindeki Başkanlık Ofisi'ndedün  gerçekleşen toplantıya, Parlamento Başkanı Yusuf Muhammed, Başkan Yardımcısı Kusret Resul Ali, Başbakan Yardımcısı Kubat Talabani, siyasi parti yöneticileri ile Türkmen, Hristiyan ve diğer azınlık temsilcileri katılmıştı.
  
Başkan Barzani, ABD ve Avrupa temaslarının ardından 13 Mayıs'ta yurda dönmüştü.
 
Toplantının gündemini yurtdışındaki temaslar, IŞİD'le savaş ve ekonomik krizle mültecilerin durumu oluşturdu.

Toplantı sonrası Kürdistan Bölgesi Başkanlığı'nın resmi sayfasından açıklama yapıldı.
 
Açıklamada, Başkan Barzani'nin ABD ve Avrupa temaslarıyla ilgili taraflara geniş bilgi verdiği; Kürdistan, Irak, IŞİD savaşı gibi konularda aktarımda bulunduğu belirtildi.
 
Barzani, toplantıda ABD'nin geçmişe göre Kürtler'e farklı bir duruş sergileyip, kendi kaderini tayin hakkında destek verdiğini söyledi.
 
Macaristan ve Çek Cumurhiyeti ziyaretlerinde de iki ülkenin Kürdistan Bölgesi'nin siyasi, askeri ve ekonomik durumuna destek verdiği belirtildi.
 
Toplantıya katılan siyasi liderlerin de peşmerenin durumunu gözönünde bulundurarak atılacak adımlara destek verdiği kaydedildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Çavuşoğlu'ndan IKBY'ye uyarı

Hava Durumu

25°
Detaylı Hava Raporu