Erdoğan: Şah damarımızı kestiler

Erdoğan: Şah damarımızı kestiler


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla gençlerle buluştu.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

- 19 Mayıs Gençlik ve Spor bayramını yürekten tebrik ediyorum. Balkan harbinde, Çanakkale'de, 1.Dünya Savaşında, Yemen'de, Kore'de her yerde şehit olan tüm askerlerimizi minnetle anıyorum. Rabbim onlardan razı olsun, mekanlarını cennet eylesin.

KARŞIMDA EVLAD-I FATİHAN'I GÖRÜYORUM

- Ülkemin tüm gençlerine selamlarımı ve saygılarımı yolluyorum. Arnavutluk'taydım. Orada cami açılışımızda 7 bin 500 yakın gençlerle buluştuk. Türkiye'den giden değil Balkanlar'da doğum büyüyen gençlerdi. Oradaki soydaşlarımız ve dindaşlarımızla bir araya geldik. Farklı bir heyecan yaşadık. Evlad-ı Fatihan'ı karşımda gördüm. Şimdi burada da aynı heyecanı yaşıyorum. Mısır'ın, Gazzei'nin, Balkanlar'ın, Halep'in, Şam'ın çileli gençlerini selamlıyorum.

REDDİ MİRAS EDENLER VARI

- Biz neydik? sorusunun cevabı aynı zamanda biz ne olacağız sorusuna ışık tutar. İnsan ne olduğunu değil aynı zamanda geleceğini de arar. Bir milletin gücünün farkına varması ancak tarihinin farkına varmasıyla mümkündür. Nereden geldiğini bilmeyenler nereye gideceğini de bilmezler. Bir milletin geleceğini ipotek altına almaya çalışanların gençliği tahrip etmeye çalıştıklarını görürüz. Hangi tarihi zemine bastığını fark etmeyenler. Reddi miras edenler kendi geleceklerini de ülkenin geleceklerini de tehlikeye atarlar.

ŞAH DAMARIMIZI KESTİLER

- Dilimizden kopartıldık. Bin yıllık bir birikimi kenara attık. İşte bizim şah damarımızı kestiler. Bir canlının şah damarını kesersen yaşayabilir mi? Biz bin yıllık tarihimizi okuyamıyoruz. İlişki kuramıyoruz. Şimdi bir adım atıldı. Osmanlıca'nın öğrenilmesi. Bununla amaçlanan geçmişimizi öğrenelim ki geleceğimiz için önemli adımlar atalım. Dinimizden kopartılmak istendik. Türkçe ibadet dediler, bugün Kürtçe ibadet diyorlar.

BİZ KABİLE DEVLETİ DEĞİLİZ

- Biz bir kabile devleti değiliz, biz bir çadır devleti değiliz. Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kurulmuş olabilir ama kökümüz çok daha derinlerdedir. Geçmişte devletler inşa etmiş güçlü bir medeniyetin mirasçısıyız.

BAŞKANIMIZA SÖYLEDİM, İNDİRELİM DEDİ

- Sayın Başbakanımıza, 'Ahmet bey, ne yapalım edelim, seçme, seçilme yaşını 18'e indirelim, çekelim' dedim. Seçme seçilmeyi 18'e indirdiğiniz zaman Parlamento 18 yaşındaki gençlerle dolacak diye bir şey yok ki. Maksat, yarışa 18 yaşındaki gençlerimizi de koyalım. Hemen bahane hazır, 'askerlik ne olacak.' Askerlik olacak, hiçbir şey yok, ona mani bir hal yok ki. Parlamento'daki süreci askerliğe sayarsın olur biter. Seçilme yaşı 18 olan ülkeler bizde neden olmasın? Bir gün bir televizyonda izledim yaşı ileri olan bir milletvekili yanına aldığı gençlere diyor ki; Meclis'i çoluk çocuğa mı teslim edelim diyor. Lafa bak. Ya biz meclisi komple 18 yaşındaki gençlerle dolduralım demiyoruz ki. Maksat yarış büyük olsun. 18'in seçme ve seçilme yaşı olması mukadderdir ve olacaktır. Ben buna inanıyorum.

KİMSEYE KUL OLMAYIN

- Sakın kula kul olmayın. Makam mevki sahiplerinin önünde eğilmeyin. İster Cumhurbaşkanı olsun, ister para babaları olsun eğilmeyin. Eğilmek dalkavukluk getirir. Bu milletin gençlerine dalkavukluk yakışmaz.

BİZ 2053'Ü GÖREMEYECEĞİZ AMA...

- 19 Mayıs'a sahip çıkmak 2023 hedeflerimiz, 2053-2071 vizyonuna sahip çıkmaktır. Biz 2053'ü göremeyeceğiz ama gençler görecek. Türkiye ne zaman şaha kalktıysa kirli bazı oyunlar tedavüle konulmuştur. Milletimizin evlatları arasına nifak sokmak istediler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
TSK tatbikatın seviyesini yükseltti.
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
L’Oreal’in sahibi öldü.

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu