Kudüslü çocuklar engelleri ‘parkur’la aşıyor

Kudüslü çocuklar engelleri ‘parkur’la aşıyor


Parkur sporu, Filistinli gençler için mücadele ruhunu canlı tutan özgür bir alan.‘Kudüs Parkur Grubu’ üyesi gençler, şimdi İstanbul’da gösterilerini yapacak.

Engel tanımıyorlar. Duvarlar, barikatlar, kontrol noktaları,işgal edilmiş topraklarda özgürlüğü sıra dışı bir yolla ifade ediyorlar. 

Kudüs Parkur Grubu üyesi 7 Filistinli genç, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle, parkur sporunun farklı bir anlam kazandığı Kudüs’ten, kendi ifadeleriyle “başkentlerine”, İstanbul’a geldi. Amaçları, Kudüs’ün bir başka yüzünü dünyaya yansıtmak, Türkiyeli gençlerle ortak parkurda buluşmak.

FOTO GALERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Doğası gereği bir parkur şehri olan Kudüs’te sürekli baskı altında olan çocuklar, kendilerine farklı bir çıkış yolu bulmuş. İsrail’in sınırladığı mekânlar ve kapattığı yolları, kendi uygulamalarıyla aşıyorlar. Özgürlüğü yakaladıkları alan ise parkur sporu. İsrail’in uygulamalarını bir nevi bu sporla deliyorlar. Aynı zamanda onlar için bir yaşam biçimi haline gelen ‘parkur’ sporunu, kendileri gibi gençlere ve çocuklara da öğretiyorlar. Daha çok eski Kudüs’te yaşayan 7 kişiden oluşan Kudüs Parkur Grubu üyeleri, Mescid-i Aksa’yı boş bırakmamak için namazlarını da burada kılıyorlar. Kudüs’te kendilerine bir yol geliştiren gençler, önümüzdeki hafta başında İstanbullu gençlerle buluşuyor. Grup üyeleri, 18 Mayıs Pazartesi günü Eyüp’de 19 Mayıs Salı günü Üsküdar’daözel gösterilerini yapacak. Üç gün İstanbul’da bulunan ekip üyeleri, bazı temaslar ve organizasyonlar sonrasında ülkelerine dönecek.

Kudüs Parkur Grubu, 2008 yılında bu spora ilgi duyan 3 genç, Kuteybe Ebu Sneyne, Sami el-Batş ve Muhammed el-Bekri tarafından kuruldu.Muhammed Fatih Ebu Sneyne, koordinatör olarak gruba katıldı. Parkur sporu; önüne çıkan engelleri bedensel hareketler kullanmak yoluyla, en hızlı ve etkili biçimde aşarak bir noktadan diğerine hareket etme sanatı olarak biliniyor. Aşılması gereken engeller bir ağaç, demir parmaklık, duvar gibi çevremizde bulunan herhangi bir şey olabiliyor ve bunları aşarken koşma, zıplama, tırmanma ve düşme teknikleri kullanılıyor.

Kaynak : İstanbul Diriliş Postası

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
PKK iki MİT'çiyi kaçırdı mı?
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
ABD'den PKK'ya 120 TIR silah daha!

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu