Yayınları durdurun

Yayınları durdurun


Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, uydu işletmecisi Türksat AŞ’den FETÖ’nün propagandasını yapan televizyonların yayınını durdurmasını istedi. Savcılık, devletin aleyhine çalışan bir ögütün propagandasının, devlete ait uydular üzerinden yapılmasında çelişki olduğuna işaret etti.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, meşru hükümeti devirmek için darbe girişiminde bulunan ve askeri casusluk faaliyeti yürüten Fetullahçı Terör Örgütü'ne (FETÖ) yönelik önemli bir adım attı. Başsavcılık, devletin uydularını kullanarak FETÖ propagandası yapan televizyonların yayınlarının durdurulması için uyduları işleten Türksat AŞ'ye başvuruda bulundu. Şirkete gönderilen yazıda, Fetullah Gülen'in örgüte yönelik genel çağrı ve talimatlarının söz konusu yayın organları üzerinden verildiğine ve örgütün geliştireceği tavır ve örgütlü olarak yapacağı işlerin basın yayın organları üzerinden örgüt üyelerine duyurulduğuna dikkat çekildi.

BAŞVURUYA HENÜZ CEVAP GELMEDİ
Başvuru, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Bürosu'nun örgüt lehine yayın yapan televizyonlarla ilgili yürüttüğü soruşturma kapsamında gönderildi. Söz konusu başvurunun geçtiğimiz Nisan ayında yapıldığı, Türksat Genel Müdürlüğü'nden şu ana kadar Başsavcılığa herhangi bir yanıt gelmediği öğrenildi. Örgüt lideri Fetullah Gülen ile söz konusu örgüte ait yayın organları arasında hiyerarşik bağı gösteren eylemlerin olduğu daha önce belirlenmişti. Buna göre, örgütün faaliyetlerine ilişkin talimatlar önce Fetullah Gülen'den geliyor, ardından ise söz konusu paralel yayın organları aracılığıyla kara propagandaya dönüştürülüyor.
UYDULARI KULLANMASINLAR
Dizi ve belgeseller üzerinden darbe operasyonlarının alt yapısının oluşturulduğu daha önce Tahşiyeciler kumpası ile deşifre olmuştu. STV'de yayınlanan “Tek Türkiye” dizisindeki Karanlık Kurul sahnesinde Tahşiyeciler kumpası için düğmeye basıldığını ortaya konulmuştu. Başsavcılığın Türksat'a gönderdiği yazıda, söz konusu örgüt kanalları üzerinden talimatların aktarıldığına dikkat çekildi. Fetullahçı Terör Örgütü'nün örgütün propagandasını yaparken devletin imkanlarından faydalandığına dikkat çekilen yazıda, şöyle denildi: “Örgütün elindeki televizyonlar, radyolar, internet siteleri, devlete ait uydulardan yayın yapan her türlü görsel ve basılı yayınların topluma ulaştırılmasında devlet imkanlarının kullanılmasının engellenmesi için gereğinin yapılması arz olunur.”
Terör övgüsü kanunla yasak
Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Kanunu'nun terörle ilgili bölümü şöyle: “Yayın hizmetleri, terörü övemez ve teşvik edemez, terör örgütlerini güçlü veya haklı gösteremez, terör örgütlerinin korkutucu ve yıldırıcı özelliklerini yansıtıcı nitelikte olamaz. Terör eylemini, faillerini ve mağdurlarını terörün amaçlarına hizmet eder şekilde sunamaz.”
Yayın politikasını Gülen belirliyor
Paralel Yapı'nın medya organlarının yayın politikalarını Fetullah Gülen'in belirlediği biliniyor. Tahşiyecilere
kumpas soruşturmasında tutuklananSamanyolu yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca'nın, Gülen ile yapılan telefon
görüşmelerini inkar etmediği belirtiliyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu