"Bunların bir kısmının Kabe'si Pensilvanya olabilir"

"Bunların bir kısmının Kabe'si Pensilvanya olabilir"


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi Hizmet Binası'nın açılışında yaptığı konuşmada, projesini bizzat hazırlattığı "Demokrasi ve Özgürlükler Adaları" projesinin temelini, 14 Mayıs'ta Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun attığını hatırlatarak, yeni Türkiye'nin temellerinin, demokrasi ve özgürlüklere gerçek manada sahip çıkanların sırtlarında yükseldiğini söyledi.

Lafla demokrat olunmadığını ve özgürlüklerin müdafaasının yapılmadığını dile getiren Erdoğan, "İşte bunun gerçeğini de inşallah o yaslı adayı Sivriada'yla birlikte Demokrasi ve Özgürlükler Adası yapmak suretiyle inşallah hayata geçiriyoruz. Kimsenin İstanbul'u artık 1960'lara, 1990'ların başına geri döndürmesine izin vermeyeceğiz. İstanbul'u 2023 hedeflerine ulaştıracak, arkasından da fethin 600. yıl dönümüne hazırlayacağız. Yeter ki İstanbul, İstanbullu bizimle olsun" diye konuştu.

"Bu millet, yeni Türkiye yolundan dönmez, dönmeyecektir"

Eski Türkiye'nin ihmal ettiği, istismar ettiği ne kadar değer varsa onları ihya etmenin çabası içinde bulunduklarını ifade eden Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Buna karşılık Pensilvanya ile Kandil bir olmuş, önlerine de muhalefet partilerini katmışlar Türkiye'yi yeniden karanlık günlere döndürmenin hesabı içindeler. Pusulası şaşmış, kıblesi şaşmış, hatta felekleri şaşmış vaziyette oradan oraya savruluyorlar. Taksim'i kıbleleri, Kabeleri olarak ilan edenlerle bir yere varılır mı? Ben inanıyorum ki benim Kürt kardeşlerim, terör örgütün arkasına almış olan bu zihniyetlere prim vermeyecektir. Bunların bir kısmının Kabesi, Pensilvanya olabilir, bunların bir kısmının Kabesi, Kandil olabilir, Taksim olabilir. Hani 'Kabe Arap'ın olsun, bize Çankaya yeter' diyenler olabilir. Ama bizim Kabemiz de kıblemiz de istikametimiz de belli. Bizim Kabemiz Mekke'de, ruhumuz İstanbul'da, aşkımız tüm Türkiye'de, sevgimiz Kudüs'te, Gazze'de, Mısır'da, Balkanlar'dadır."

"Millet 7 Haziran'da gereken cevabı verecek"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: 

"Niye tek millet? Türküyle, Kürdüyle, Arabıyla, Lazıyla, Çerkeziyle, Gürcüsüyle, Romanıyla, Boşnağıyla, Arnavutuyla velhasıl işte tek millet. Tek bayrak diyoruz. Neden? Bizim bayrağımız rengini şehidimizin kanından alıyor. Hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehitlerimizin sembolü. Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır, toprak eğer uğrunda ölen varsa vatandır. Onun için tek vatan diyoruz. Bu vatan toprakları, şehidimizin kanlarıyla yoğrulmuştur. Kimse bu vatan toprakları üzerinde operasyon düşünmesin. O, kuru bir hayaldir. Karşısında evelallah 78 milyonu bulur. Tek devlet... Devlet içinde devlet asla mümkün değil. Onun için o da kuru bir hayal. Batıya gelip farklı konuşup, doğuya, güneydoğuya gidip farklı konuşanlara 7 Haziran'da benim milletim inanıyorum ki sandıkları patlatırcasına gereken cevabı verecektir." 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Bekir Bozdağ'dan Mersin'deki saldırıya ilişkin ilk açıklama
Türkiye
Tuvalette 10 Bin lira bulsanız siz ne yapardınız?
Dünya
IKBY' açıklaması: Mazide kaldı

Hava Durumu

16°
Detaylı Hava Raporu