"İdam kararı kapanması zor yaralar açacak"

"İdam kararı kapanması zor yaralar açacak"

  • 16 Mayıs 2015 13:21


Uluslararası Rabia Platformu, Muhammed Mursi'ye idam cezası verilmesi kararının, ülkenin geleceğini ipotek altına alacağını belirterek, bunun gelecek yıllarda kapanması çok zor sosyal yaralar açacağını kaydetti.

Platformdan yapılan açıklamada, Mısır'ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye verilen idam cezası kınandı.

"Mursi hakkında verilen idam kararının darbe yönetiminin hukuksuzlukta sınır tanımadığının son göstergesi olduğu" aktarılan açıklamada, bu kararların İslam dünyası ve her fırsatta demokrasiyi savunan Batılı ülkeler için utanç olduğu belirtildi.

Bunun insanlığın alnından hiç silinmeyecek kara bir leke olduğu vurgulanan açıklamada, "Bu kararlar Mısır'ın geleceğini ipotek altına aldığı gibi önümüzdeki yıllarda kapanması çok zor sosyal yaralar açacaktır. En son Müslüman Kardeşler liderlerine ve seçilmiş Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi hakkında verilen idam kararıyla darbe yönetiminin zulüm ve vahşette son noktaya ulaşmıştır" ifadelerine yer verildi.

Batılı ülkeler ve uluslararası örgütlerle başta Suudi Arabistan olmak üzere Körfez ülkelerinin darbe yönetimine açtığı sınırsız kredi, sergilediği tepkisizlik ve sessizliğin, bugüne kadar Mısır'da normalleşmeyi engellediği öne sürülen açıklamada, şöyle denildi:

"Bu aktörler Mursi'ye verilen idam kararına gereken tepkiyi vermezler ve darbe yönetimine karşı tavırlarını gözden geçirmezlerse ortaya çıkacak kaos tüm bölgeye zarar verecek ve radikalizmi şiddetlendirecektir. Mısır darbesi ve darbe sürecindeki uygulamalar, tüm bölge ve bilhassa darbeye destek veren ülkelere bumerang etkisi yapacak ve on yıllarca sürecek savrulmalara sebep olacaktır. Mursi'ye verilen idam kararı Orta Doğu'da tüm dengeleri bozacaktır."

Darbeye verilen desteğin devam etmesiyle bölgedeki hiçbir seçilmiş lider ve hükümetin kendisini güvende hissetmeyeceği belirtilen açıklamada, "Platform olarak Batı ülkelerini, İslam ülkelerini, uluslararası örgütleriyle sivil toplum kuruluşlarını, Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve İhvan liderlerine verilen idam kararlarına karşı acil ve etkili tepki vermeye davet ediyoruz. Türkiye ile Katar'ın darbe karşıtı ve Mısır halkının yanında yer alan ilkeli duruşuna devam etmesini temenni ediyoruz" görüşlerine yer verildi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu