İran'da Arap-Türk Yakınlaşması

İran'da Arap-Türk Yakınlaşması


Tribun dergisi editörü Güney Azerbaycan'lı Aktivist Ali Rıza Erdebilli, İran'da son dönemlerde yaşanan ve Mahabad olaylarıyla zirveye çıkan gerginliğin nedenlerini anlattı.

Ali Rıza Erdebili, son dönemlerde ortaya çıkan Arap karşıtı söylemlerin aslında toplumun derinliklerinde var olduğunu ve bugünki güncel olaylar nedeniyle de ortaya çıkmış bir ruh hali olarak değerlendiriyor. 
Güney Azerbaycan'lı gazeteci ve siyasi yorumcu Ali Rıza Erdebili, Amerika'nın Sesi'ne verdiği röportajda; İran tarihinde Türkler ve Arapların rolü, bu iki toplumun İran'da maruz kaldığı ayrımcılık ve şiddet ve aynı zamanda Ahvaz ve Azerbaycan milli hareketleri arasındaki yakınlık ve işbirliği gibi konuları ele aldı.

Tribun dergisi editörü olan Erdebili’ye göre, son yüzyıldaki İran eksenli  tarih anlayışında Araplar ve Türkler, bu yüzyılda rol oynayan milletler gibi değil de, bilakis düşman milletler olarak tarif ediliyor.
Ona göre, İran toplumunun temelinde 'ırkçı' eğilimler mevcut ve son olaylar bu durumun hiç iyi sonuç vermediğini net bir şekilde gösterdi.

Ali Rıza Erdebili; "Toplumda olan ırkçı hissiyyatın gelişmesi, değişmesi ya da sabit kalması toplumun derinliğinde olan bir şeydir. Ancak onun ifadelerini biz ya böyle dalgaları aracılığıyla, ya da toplumun içinde yazarlar ve fikir sahiplerinin belli ilişkilerde ortaya koydukları fikirlerde görüyoruz, " şeklinde konuştu.
İsveç'te sürgünde yaşayan yazar ayrıca İran'da yaşayan Türkler ve Araplar arasındaki ilişkilerin hem tarihsel temeli, hem de bugünkü yönlerini de değerlendirdi.

İran tarihinin Araplar ve Türklere bağlı olduğunu ifade eden Erdebili’nin aktardıklarına göre, son yüz yılda İran'da hakim olan Fars-merkezli devletçilik anlayışı, ortak tarihte sadece Fars medeniyetine  vurgu yaparken, Türk ve Arabı düşman unsur olarak sundu.

İran tarafından ortaya konulan bu tavrın, Azerbaycan'da yaşayan Türkler ve Ahvaz'da yaşayan Araplar arasında ilişkilerin çoğalması açısından önemli bir rol oynadığını vurgulayan Erdebili, sözlerine şöyle devam etti; "Bu toplumlar coğrafi mesafe açısından yakın ilişkide olmasalar da, aralarında mevcut olan bir takım tarihi bağlar ve bugünkü güncel durum nedeniyle birbirlerine yakınlaşıyor." Aynı zamanda İran'daki mevcut devlet tavrının Arap ve Türk karşıtlığı sonucunda ilerleyen Azerbaycan-Ahvaz yakınlığına dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz haftalarda Amerika'nın Sesi'ne İran'daki yeni Anti-Arap dalgasını değerlendiren bir başka Güney Azerbaycan'lı aktivist Duman Radmehrin'e göre, Ahvaz ve Azerbaycan milli hareketlerinde insan hakları ve anti-ırkçılık söylemleri güçlü olmadığı için bunlar arasındaki iş birliğininde zayıf olduğu belirtilmişti. 
Buna karşın Ali Rıza Erdebili ise Türk ve Arap aktivistler arasındaki işbirliği seviyesini değerlendirirken, bu işbirliğinin iki esir ve mahkum toplum arasındaki bir iş birliği olmasının tasarlanmış olması gerektiğini vurguluyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Esed rejimi Doğu Guta'da 48 saatte 167 sivil öldürdü
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Bütçesi fazla veren Singapur'dan vatandaşlarına prim

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu