Arakanlı mülteciler denizde mahsur

Arakanlı mülteciler denizde mahsur


Malezya ve Endonezya kıyılarına terk edilen Arakanlı Müslümanların zor durumda olduğu bildirildi.

Geçtiğimiz günlerde Malezya ve Endonezya kıyılarına çıkan Arakanlı Müslümanlar göçmenler bölgesel kriz haline gelmek üzere. İnsan kaçakçıları tarafından Tayland'da ormana bırakılan göçmenler krizinden sonra şimdi de denizin ortasında bırakılan göçmenler kriz konusu oldu.

AÇLIK VE HASTALIK

Denizin ortasına insan kaçakçıları tarafından terk edilen göçmenlerin nerede ikamet edileceklerini konuşmak için bölge Tayland, Malezya, Bangladeş, Myanmar ve Endonezya arasında bir toplantı planlanırken göçmenler hastalık ve açlık tehlikesi ile karşı karşıya.

Bu uygulama konusunda detaylı bir açıklama yapmak istemeyen ülke yetkilileri ise şu anda denizde bekletilen ve çoğunluğu Arakanlı Müslümanlardan oluşan göçmen teknelerine kısmi insani yardım yapıldığını söyledi. Ne var ki BM yetkilileri ise bunun tersi açıklamalar yapıyor.

DARBE REJİMİNDEN RED

Tayland'taki darbe rejimi generali Werachon Sukhondhapatipak ülkesinin göçmen gemilerini geri çevireceğini açıkladı. Tayland'taki darbe rejiminin yanı sıra ülke güvenliğini öne süren Malezya hükümeti de 10 Mayıs'ta Langkawi adası kıyısına yanaşan teknelerdeki göçmenleri ülkeye kabul etmeyeceğini açıkladı.

8 BİN GÖÇMEN MAHSUR

Uluslararası Göç Örgütü IOM'un tahminine göre, Budist teröründen kaçan Arakanlı Müslümanlar, Bangladeş'teki baskıcı seküler rejim uygulamaları ve yoksulluktan kaçan Bangladeşlilerden oluşan toplam 8 bin civarında göçmenin denizde mahsur olduğu sanılıyor.

BBC'DEN FARKLI YORUM

İngiliz BBC kanalı ise Tayland ve Malezya hükümetinin göçmenleri geri çevirme işlemini ise insan kaçakçılarına karşı açılan bir savaş şeklinde yorumlayarak göçmenlerin içinde bulunduğu durumu meşru gösteren bir habere imza attı.

"ARAKANLILAR TÜRKİYE GETİRİLSİN" ÇAĞRISI

Mikro blog sitesi Twitter'da ise denizde mahsur kalan ve dünyanın gündeminde yeterince yer alamayan Arakanlı mülteciler için pek çok paylaşım yapıldı. Arakanlı 6.000 mültecinin Türkiye'ye getirilmesini talep eden pek çok kullanıcı Hükümetin Arakanlı mültecilere yardım için harekete geçmesini istedi. 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
FETÖ bunu da yaptı… Öğrenciler hastanelik oldu
Türkiye
İstanbul'u korkutan iddia için açıklama geldi
Dünya
BM'nin hala Arakan'a erişimine izin yok

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu