İsrail adeta 'Savaş Kabinesi' kurdu

İsrail adeta 'Savaş Kabinesi' kurdu


Başbakan Benyamin Netanyahu'nun liderliğindeki Likud Partisi'nin aldığı oy, tek başına hükümet kurmaya yetmediği için Filistin'e yönelik sert tutumuyla bilinen Likud muhafazakar partisi ile koalisyona gitti.

İsrail ’in 120 sandalyeli meclisinde, 61 oyla tam sınırda güvenoyu alan beş partili koalisyon hükümeti, yemin ederek görevine başladı.

İsrail ’i yönetecek yeni koalisyonda, Netanyahu liderliğindeki Likud’un yanı sıra aşırı sağcı Yahudi Evi, merkez sağ eğilimli Kulanu (Hepimiz) partisi ve radikal Siyonist partiler olarak bilinen Birleşik Tevrat Yahudiliği ve Şas (Tevrat Muhafızları Partisi) yer alıyor.

Kabine’de yer alan isimler incelendiğinde Filistin’e karşı çıkışlarıyla gündeme gelmiş isimler olması da ilginç bir detay olarak karşımıza çıktı.

Filistinliler yeni kabineye ‘savaş kabinesi’ olarak bakıyor. 

‘Savaş Kabinesi'nde yer alanlardan öne çıkan isimler:

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu: Seçim öncesinde Yahudilere  “Yeniden seçilirsem iktidarımda Filistin devleti diye bir şey olmayacak” diye söz vermişti.

Eğitim Bakanı Naftali Bennett : Eski ekonomi bakanı olan Bennett, yeni kabine de eğitim bakanı olarak karşımıza çıkıyor. 

Bennett, esir Filistinlilerin öldürülmesi gerektiğini söylemiş ve  bir başka bakan bu sözler üzerine “Bu yasadışı” deyince Bennett, “Ben çok Arap öldürdüm. Bunda yanlış birşey yok” cevabını vermişti.

İsrail’in bu sözleriyle gündeme gelmiş birini Eğitim Bakanı olarak seçmesi ileride nasıl bir nesil istediklerini 
kanıtlar nitelikte.

Adalet Bakanı Ayelet Shaked: Adalet dağıtacak bakan ise  Filistin halkına yönelik topyekün savaş ilan edilmesini istemiş ve ölen Filistinli gençlerin annelerinin de ölmesi gerektiğini söylemişti.

Savunma Bakanı Moşe Yaalon: "Filistin Devleti Fikrine Karşıyım"

Siyonist işgal rejiminin Savaş Bakanı ABD ziyareti esnasında yaptığı açıklamada bir Filistin devleti kurulması fikrine karşı olduğunu söylemişti. Yaalon işgalci bir yahudinin beş yaşında bir Filistinli çocuğu arabasıyla kasten ezerek öldürmesi olayını ve bu olayın neden olduğunu hiç aklına getirmedi ve Filistin'de yeni neslin tamamen yahudi düşmanlığı üzere yetiştirildiğini ileri sürdü.

Ekonomi Bakanı  Aryeh Deri: Filistin hakkında ki düşüncesini "Tamamen bir savaşın içindeyiz." şeklinde bir söylemle içinde ki nefreti dışarıya atmıştı.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

15°
Detaylı Hava Raporu