BM'den darbe girişimine kınama

BM'den darbe girişimine kınama


BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban Ki-mun, "seçilmiş hükümetin askeri güçle devrilmeye" çalışılmasını kınadı.

BM Genel Sekreter Sözcülüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Genel Sekreter Ban, ülkede seçim sürecine ilişkin yaşanan gelişmeler ve ardından darbe yapıldığının ilan edilmesi nedeniyle büyük endişe duydu.

Burundi Anayasası'na ve Arusha anlaşmasına bağlı kalınmasını istedi.

Taraflara sükunet ve itidal çağrısı da yapan Ban, tüm siyasi liderler ve askeri yetkililerden açık bir şekilde şiddetten kaçınılması konusunda açıklama yapmalarını talep etti.

Şiddet ve insan hakları ihlali için emir verenlerin hesap vereceği uyarısı yapan Ban, ülkedeki BM yerleşkelerinin ve sivil halkın korunmasını istedi.

Ban, ülkede seçimlerin şiddetten uzak ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesi için en kısa sürede sükunetin sağlanmasını da talep etti.

Kıbrıs müzakerelerinin yeniden başlaması

Öte yandan Ban Ki-mun, Kıbrıs'ta Özel Danışmanı Espen Barth Eide'nin öncülüğünde iki taraf arasında müzakerelerin yeniden başlayacak olmasından da memnuniyet duyduğunu bildirdi.

Kıbrıs'ta iki tarafın liderinin, sorunun biran önce çözülmesi için 11 Mayıs'taki yemekte ifade ettikleri kararlılığı selamlayan Ban, iki liderden de yakalanan fırsatı, kapsamlı ve somut bir uzlaşıya dönüştürmek için kullanmalarını isteyerek, sorunun çözümünün açıkça iki tarafın da yararına olduğunu vurguladı.

Ban, BM Güvenlik Konseyi kararları doğrultusunda Kıbrıs'ta karşılıklı rızaya dayalı kapsamlı bir anlaşma için taraflara desteğini sürdüreceğini kaydetti.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Cumhurbaşkanlığı korumalarına yeni yerli silah
Türkiye
Bakan Kaya, rahatsızlanan yolcuya ilk müdahaleyi yaptı
Dünya
AB'den Türkiye açıklaması

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu