Muhalifler Halep Kırsalında İlerliyor

Muhalifler Halep Kırsalında İlerliyor


Suriye’de Esed rejimi ve IŞİD’e karşı savaşan muhalif gruplar, Halep’in kuzeyinde 11 Mayıs’ta başlattıkları saldırılarda beş köyü ele geçirdi.

Ocak 2014’te muhaliflere savaş açan IŞİD başta Deir ez Zor ve Rakka olmak üzere birçok bölgede ilerleme kaydetmişti.

IŞİD, Halep'in kuzey kırsalında Mumbuc, Çobanbey, Al Bab, Aktarin, Turkmen Barih, Gandura, Cerablus gibi yerleşim birimlerini ele geçirirken, Aynel Arap (Kobani) dışında çatışmalar düşük yoğunlukta sürdü.

Muhalifler, Halep'in kuzeyinde bulunan Karamil köyünde 11 Mayıs'ta başlattıkları saldırılar sonucu 5 köyü ele geçirdi.

Al Jazeera Türk çatışmaların sürdüğü cepheye girdi.

Cephe Şamia tarafından başlatılan operasyonlara komuta eden Ebu Velid, IŞİD'e karşı geride kalan 1,5 yıl boyunca ilk ilerlemenin el edildiğini, bunun da kendilerine büyük moral sağladığını söyledi.

Ebu Velid, Aljazeera Türk'e cephede yaptığı açıklamada “Halkımız bu harici terör grubundan çok çekti. IŞİD şu an en zayıf dönemini yaşıyor. Bizim hedefimiz önce Al Bab, Çobanbey, Aktarin, Mumbuc gibi daha önceden özelleştirilmiş ve IŞİD'in işgalinde olan noktaları ele geçirmek” dedi

“3 günde 5 köyü özgürleştirdik”

Şiddetli çatışmaların yaşandığı cephede kendilerine has taktiklerle önemli ilerleme kaydettiklerini söyleyen Ebu Velid 5 köyü IŞİD'ten geri aldıklarını belirtti.

Ebu Valid, “Karamil köyünden başlattığımız operasyon sonucu 5 köy de kontrolü sağladık. Bu köyler,  Hasacık, Şahba, Gul, Suruç, Hassiye köyleri” dedi.

Bu operasyonlara "Tecemmu Ehli Şam" adı altında birleşen 7 tugay katılıyor.

“IŞİD buradan gidecek”

IŞİD'i 'İslam adı altında kendi halklarına zulmeden IŞİD'in zalim ve sapık bir fırka' olarak tanımlayan Ebu Velid "çok yakın bir zamanda topraklarımızı terk etmek zorunda kalacaklar" dedi.

IŞİD tarafından 1 ay önce düzenlenen canlı bomba eyleminde 19 yaşındaki oğlunu kaybettiğini ifade eden Ebu Velid 2013 yılında rejim tarafından öldürülen Liva Tevhid Komutanı Abdulkadir Salih'in amcasının oğlu.

“Halep saldırısında arkamızı sağlama almak istiyoruz”

Muhalif komutan, Halep'in kurtarılması için yapılan hazırlıkların sürdüğünü ve bu büyük saldırı öncesi kuzeyden gelecek IŞİD tehdidini ortadan kaldırmak için de bu saldırının önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 5 Yorum Yapılmış

 • muhammed

  17 Mayıs 2015 18:08

  Cevap Ver

  İnşaAllah kafir esadın devrilip Allah.'ın hükümlerine dayalı yönetim altında barış dolu günler yakın.(senin ne anlatmaya çalıştığını biliyoruz ama Allah bizim yanımızda bunu unutma.!)

 • muhammed

  17 Mayıs 2015 18:08

  Cevap Ver

  İnşaAllah kafir esadın devrilip Allah.'ın hükümlerine dayalı yönetim altında barış dolu günler yakın.(senin ne anlatmaya çalıştığını biliyoruz ama Allah bizim yanımızda bunu unutma.!)

 • hüseyin

  17 Mayıs 2015 18:07

  Cevap Ver

  böyle giderse yakında halk evlerine dönmeye başlar fabrikalar çark döndermeye çiftçiler tarlalarında çalışmaya çocuklar okullarının yolunu tutmaya başlar zafer yakın gibi...

 • musa

  17 Mayıs 2015 18:07

  Cevap Ver

  Allah'ım Sapık ESAD Şİİ BAAS rejimine fırsat verme.Müslümanlara yardım et.Çocuk ve kadınları koru yarabbi.

 • hakan

  17 Mayıs 2015 18:06

  Cevap Ver

  Çözüm diyalogdur. El Kaide Katilleri Suriye'ye el atarak halkın meşru taleplerini heder etmiştir. Hiç bir İslam ülkesinde silahla çözüm aranmamalıdır. Bu arayışlardan ancak Siyonistler faydalanır.

Gündem
Cumhurbaşkanlığı hesabından Macron'a ince mesaj
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
Barzani ateşle oynuyor

Hava Durumu

31°
Detaylı Hava Raporu