Eğilmez: İspanya'nın kararı örnek olmalı

Eğilmez: İspanya'nın kararı örnek olmalı


Asılsız Soykırım İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMED) Başkanı Savaş Eğilmez, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını savunan bir önergeyi yapılan oylama sonucu reddetmesine ilişkin açıklamalar yaptı.

Eğilmez, "Bu kararın diğer devlet parlamentolarına da örnek olmasını arzu ediyoruz" dedi.

ASİMED Başkanı ve Atatürk Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Eğilmez, yaptığı açıklamada, İspanya'nın normal bir devletin yapması gerekeni yaptığını söyledi.

Normal şartlarda konunun tarihi bir mesele olduğunu ifade eden Eğilmez, "Dolayısıyla bu konu tarihçilere bırakılmalıdır. Bundan hareketle İspanya'nın hareketi, normal ve olması gereken bir tavırdır. Muhtemelen İspanya da birçok devletin yaptığı gibi olaya siyaseten yaklaşmış, devlet Türkiye ile ilişkilerini bozmamak adına böyle bir karar almıştır. Umuyoruz ki İspanya, konu tarihi bir mesele olduğu için böyle bir yaklaşımda bulunmuştur" diye konuştu.

Eğilmez, İspanya'nın siyaseten böyle bir karar almış olabileceğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu kararın diğer devlet parlamentolarına da örnek olmasını arzu ediyoruz. Tekrar ediyoruz, ortak bir tarihi komisyon, çok uluslu bir tarihi komisyon oluşturulmalı. Birinci Dünya Savaşı öncesi, sırası ve sonrasında neler yaşanmışsa arşiv belgelerinden yola çıkarak, bir rapor hazırlanmalı. Ancak böyle bir çalışmayla Ermeni meselesi siyasetten arındırılmış olacaktır. Bu rapor sonucunda kim kimden özür dileyecekse, kim tarihiyle yüzleşmesi gerekiyorsa yüzleşir ve özrünü de diler. Konunun siyasete malzeme yapılmaması gerekiyor. Türk tarafı her zaman tarihiyle yüzleşmeye ve gereken neyse onu yapmaya hazırdır."

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Doğu Guta'dan Erdoğan'a çağrı: Sizi ümitle bekliyoruz
Türkiye
'Türkiye nüfusunun 2040'da 100 milyonu geçmesi bekleniyor'
Dünya
Maarif Vakfı Afganistan’da faaliyet izni aldı

Hava Durumu

Detaylı Hava Raporu