Davutoğlu'ndan siyasilere Yassıada çağrısı

Davutoğlu'ndan siyasilere Yassıada çağrısı


Başbakan Ahmet Davutoğlu, Yassıada'da "Demokrasi ve Özgürlük Adaları Projesi" temel atma töreninde konuştu.

GELİN MİLLİ İRADEYİ BERABER SAVUNALIM

Yassıada'da yaptığı konuşmasında siyasilere seslenen Ahmet Davutoğlu şunları söyledi;

"Bütün siyasi liderlere Yassıada’dan sesleniyorum. Gelin milli iradeyi beraber savunalım. Sivil bir anayasayla 12 Eylül’ün izlerini birlikte kaldıralım. Türkiye için zillettir. 12 Eylül’ün izlerini tümüyle silmeden Adnan Menderes’in hakkını vermeyiz."

TBMM'Yİ BURADA TOPLAYALIM

"Şu mekanda yaşanan acılara hürmet esastır. Bu mekanda hiçbir eğlence yapılmayacaktır. Kongreler yapılacak. Herkes yaptığıyla hesaba çekilecektir. Muhalefet partilerine sesleniyorum. Her 27 Mayıs’ta TBMM’yi burada toplayalım."

İşte Davutoğlu'nun açıklamalarından satır başları:

Buradaki şehitlerimizin ikisi benim sedefimdir. Ben anne babamın mezarından önce Menderes’in mezarını ziyaret ettim. O onurlu insanın arkadan çekilen fotoğrafı geldi gözümün önüne. Bu ada çok büyük acılara şahit oldu. Şehit bakanlarımız, başbakanımız Menderes tarifsiz savunucu oldular. Hep 14 Mayıs 1950’yi hatırlayacağız. O seçim kazanılmasaydı bir daha milli irade olmayabilirdi. Sandık namusumuzdur. O sandığın temsil ettiği şey milli irade namusumuzdur.

ÖZGÜRLÜKLER KOLAY ELDE EDİLMİYOR

1946’da açık oy gizli oy nasıl tiyatro ortaya konuldu hepimizin bildiği bir olaydı. 27 Mayıs 1950’de – 60’da bu yapılan darbenin sadece bir partiye değil, milli iradeye karşı olduğunu anlayıp dik durabilselerdi bir daha darbe yaşanmazdı. Allah Adnan Menderes ve arkadaşlarından razı olsun. Özgürlükler kolay elde edilmiyor. Hala 12 Eylül anayasasıyla idare ediyoruz. Ortaya çıkacak olumsuz sonuçları değiştirmek çok zor oluyor.

GENCECİK BEDENLERİ İDAMA GÖTÜRDÜLER

27 Mayıs’ta bir partiye yönelik müdahale ile siyasi parti liderleri Zincirbozan’a gönderildi. Bugün milli iradeye tahakküm etme çabası içinde olanlar var. Darbe mantığı gencecik bedenleri idama götürdüler. Şimdi tüm bu tecrübelerden sonra özgürlükler ya hep birlikte savunulur ya da özgürlükler kaybedilir.

MENDERES GİBİ BİR ŞEHADET BAŞIMIZ ÜSTÜNE

Bir daha hiçbir zaman bu darbe yaşanmayacak. Adnan Menderes gibi bir şahadetle yaşamımız sona erecekse başımız gözümüz üstüne. Bundan çok daha büyük bir onur olamaz. Bunu mübarek düğün diye karşılarız.

Burada başbakanımız ve arkadaşlarının hatırasına bir nebze haram getirecek hiçbir toplantıya izin vermeyiz. Bir takım spekülasyonlar yapıldığını duyduğum için söylüyorum bunu. Sivriada ve Yassıda burada yaşananlarla yaşayacak. Buradan izler silmeyeceğiz, aksine yaşatacağız. Yargılamanın yapıldığı salon muhafaza edilecek, gelecek nesillere aktarılacak. Darbeciler Bizans entrikası yaptıkları için zindana gönderdiler.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Lübnan Dışişleri Bakanı Bassil Türkiye'ye gelecek
Türkiye
Yüz nakli yapılan Recep Sert tutuklandı
Dünya
Nijerya’da bombalı intihar saldırısı: 10 ölü, 30 yaralı

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu