Suriye İstihbarat Başkanı MİT ile Görüştümü ? Bi Simit Açıklıyor..

Suriye İstihbarat Başkanı MİT ile Görüştümü ? Bi Simit Açıklıyor..


Yazarımız Bi Simit'e Suriye Muhaberat'ının tepe ismi olan Ali Memlük'ü ve bu yaşananların perde arkasını sorduk.

Bir kaç gün önce yayınlanan bir haberde Suriye Reijiminin istihbarat örgütü olan  ElMuhaberat Başkanı Ali Memlük'ün MİT'le görüştüğü gerekçesiyle göz altına alındığını okumuştuk. 
 

Suriye Muhaberat Başkanı Neden hedef haline geldi?

Suriye İstihbarat başkanı Ali Memlük aslen Sünnidir. Aynı zamanda Şia'ya karşı mesafeli duruşuyla bilinen ve bu yüzden sürekli hedefte olan biri. Suriye'de daha önceki Muhaberat başkanları arasında aynı şekilde Şia'ya, İran ve Hizbullah'a karşı mesafeli duran ve bu çizgi tarafından kabul görmeyen isimler var. Beşşar'ın ablası ile evli olan General Asaf Şavkat da hakeza bu iddia ile hedefte olan isimlerden biriydi. Ali Memlük'ten önceki istihbarat şefleri de Lübnan'daki Hariri suikastı bahane edilerek susturulmuş isimler. Birine intihar süsü verilirken, diğerine de işkence yapılmış, ardından kaldırıldığı hapishanede öldürülmüştür. Yani Hariri suikastı, yok edilmesi; pasifize edilmesi gereken isimler için oldukça sağlam bir bahane.

Aslında işte tam olarak bu noktada, Ali Memlük ve diğer istihbarat başkanlarının neden hedef olduğu ortaya çıkıyor. Keza Ali Memlük de, öldürülen selefleri gibi İran'ın Suriye'deki ağırlığın dan rahatsız olmakta ve bunu ortadan kaldırmak için ciddi bir efor sarfetmekteydi.

Peki Ali Memlük'ün, MİT ile irtibatı oldu mu veya bu yaşananların MİT ile alakası nedir ?

Bu noktada yaşananların MİT'le herhangi bir alakası yok. Tamamen söylenti. Aynı haberin devamında Rıfat Esed'le görüşüldüğüne dair deraylar da yer almıştı fakat Rıfat Esed'in Suriye'de kimseden yüz bulamadığı da aşikâr bir durum. Hatta Devrim sonrası Muhalifler ile yakın temasa geçmiş, fakat hiçbir grupla yakınlaşamamıştı. Bu MİT iddialarını ortaya atanlar Ali Memlük'ün neden hedefte olduğunu çarptırmaktadırlar. Ali Memlük hakkındaki suçlamalar sadece çeşitli İstihbarat örgütleriyle iş tuttuğu şeklinde değil. Beşşar Esad'ın problem yaşadığı akrabalarına bilgi sızdırdığı da söylenmekte.

Ali Memlük'ün bulunduğu konumu ve son yaşananları anlayabilmek için Suriye'nin yakın geçmişini de iyi analiz edebilmek gerek. Burada birtakım isimler sayacağım ki merak eden arkadaşlar muhakkak araştırıp okumalıdır.Bunlardan ilki Rüstem Gazali.
Kimdir Rüstem Gazali ? Muhaberatın eski Lübnan Şefi, General ve aynı zamanda Suriye'nin Lübnan politikasındaki en etkili isimlerinden biri. Hariri suikastı üzerine yıkılan iki kişiden ilki. Korgeneral Refik Şahada'nın korumaları tarafından yakın zamanda ağır şekilde darp edilmiş, ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiştir. Bir diğer isim yine Hariri suikastında ismi en fazla anılan ve Lübnan'da 'King Maker' lakabıyla bilinen Gazi Kenan. Gazi'nin Lübnan'daki geniş istihbarat ağı ve kendisine bağlı ordusu onu Lübnan'ın en güçlü isimlerinden biri haline getirmiş, politik dengeleri belirleyebilen isim olmuştur. Nitekim Gazi'nin ölümü, Lübnan'ı Suriye'nin elinden alacak büyüklükte bir etkiye sahiptir.


Refik Hariri suikasti Dünya tarihinin en çarpıcı suikastlerinden biridir. Öyle ki Hariri suikastinin ardından Lübnan, artık Suriye'nin kontrolünden çıkıp İran'ın rahatlıkla kontrol edebileceği bir ülke haline gelmiştir. İran bu suikastin ardından  sadece Lübnan değil, Suriye politikasına da rahatlıkla müdahale edebilecek konuma gelmiştir. Özetle Hariri suikastinin ardından İran, Lübnan'ı Suriye'nin elinden alıp kendi uzantısı olan Hizbullah'a vermiştir. Lübnan'ı yöneten Generalleri birer birer susturmuştur. Tabi burada atlayamayacağımız bir başka nokta, Hariri suikastına sert tepki veren Hizbullah'ın  Hristiyanlar, Ermeniler gibi vesair unsurlar tarafından kabullenilmesiydi.


Peki tüm bu isimlerin yani Ali Memlük, Rüstem Gazali ve Gazi Kenan'ın ortak özelliği nedir ? Niye hedef seçildiler ?
 

Sünni olmaları ve Şii İran'a karşı mücadelede bulunmaları. Evet tek ortak noktaları budur. Rejim içindeki unsurlar, artık ülkelerini işgal eden İran'a karşı harekete geçmişlerdir. Fakat bunun Türkiye veya MİT ile herhangi bir alakası yoktur! Ali Memlük'de MİT ile irtibata geçtiği için değil, Suriye içindeki İran varlığına karşı mücadeleye giriştiği için hedef seçilmiştir.

Önce Hariri suikasti, ardından Gazi'nin ölümü geçtiğimiz ay Rüstem Gazali'nin dövülerek öldürülmesi (ki burası çok önemli; dövenler İran'lı korumalardır!) en son Ali Memlük'ün ev hapsine alınması bu bölgede özellikle İran açısından ciddi derecede endişe verici bir durumdur. Çünkü Rejim içindeki İran karşıtları artık harekete geçtiler. Eğer en pasif taraftarını dahi deli gibi silahlandıran İran, bölgede açılan bu çatlağı kapatamazsa, hem Suriye'yi, hemde Hizbullah üzerinden siyasetini ele aldığı Lübnan'ı kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya.

Not: İsrail, Lübnan ve Suriye'yi iyi analiz edebilen, Ortadoğu Satrancını iyi anlayabilir.

 

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

 • Ali

  14 Kasım 2015 22:42

  Cevap Ver

  Peki bunlar olurken bizim devleti aliyemiz neyapıyor şimdi değil Ta Rifat Esatla hafizin arası açıldığından beri ne yaptı ?

 • Remzi

  27 Ekim 2015 11:50

  Cevap Ver

  Parçaları senin sayende birleştiriyoruz

 • ardışık

  14 Mayıs 2015 08:17

  Cevap Ver

  Sevgili bisimit dostum kılıcınla mücadelene devam ettiğin gibi aynı hassasiyet ihtimam ve sıklıkla kaleminden de mürekkep akıtman gerek.. Sevgilerimle..

 • bipoğaça

  14 Mayıs 2015 08:12

  Cevap Ver

  durmak yola devamm..

 • halk

  13 Mayıs 2015 19:42

  Cevap Ver

  sayın BİSİMİT yazılarınızı hem okuyorum hemde tavsiye ediyorum. Artık yeni yazı varmı diye sık sık kontrol ediyorum. Sizden ricam yazılarınıza ara vermemeniz çünkü kalem ile cihad ediyorsunuz. Fazla ara vermeyin. Allah yar ve yardımcınız olsun

 • Kutalmış ALP

  13 Mayıs 2015 18:15

  Cevap Ver

  Sayın BİSİMİT, bu tür haber ve bilgiler Türk kamuoyunun öğrenmeye büyük ihtiyaç duyduğu ve her öğrendiği ardından da tavrını gerçeklere göre belirleme arzusunu ateşleyen önemli hususlar. Zira Türkiye son 250 yıldır etrafını kuşatıp içine de ajan dolduran Batı'nın akvaryum haline getirdiği bir ülke olma vasfını hep reddetti ama çıkış eşiğini gösterecek ışığı bir türlü bulamadığı için kendinden habersiz ve sürü psikolojisi ile kolay güdülen bir ülke halinde. Sırf bu nedenle bile bu ve benzeri gerçek haber ve bilgilerin aralıksız olarak kamuoyuna düzenli bir şekilde aktarılması, zaman yine Batı lehine imkanlar üretmeye başlamadan aktarılması gerekiyor. O yüzden sizden ricamız, makalelerinize pek uzun aralık koymadan, Türk kamuoyunu aydınlatıcı kalitede bilgilerle takviye etmeye devam edin. Çevremden biliyorum, sizin tespitlerinizi izleyen, takip eden ve edindiği bilgilerle de kanaati hem yanlışa karşı savunma hem de doğrunun iddiası yönünde kıvam tutuyor. Lütfen sık sık bu tür bilgi ve analizleri yayımlayın. Başarılar. Selamlar...

Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu