'Bu belgeler Esed'in yargılanması için yeterli'

'Bu belgeler Esed'in yargılanması için yeterli'


Suriye'de araştırma yapan uluslararası bir grup uzmanın, bu ülkeden sızdırdıkları resmi belgelerin Esed'in savaş suçu işlediğine dair delil oluşturduğu ve bu belgelerin rejim hakkında uluslararası mahkemelerde dava açmaya yeterli olduğu bildirildi.

İngiliz Guardian gazetesinin editörlerinden Julian Borger tarafından konuya ilişkin kaleme alınan haberde, "Suriye'de bulunan uluslararası araştırmacılar, sızdırdıkları belgelerin Esed aleyhinde dava açılması için yeterli olduğunu söylüyor" denildi. 

Haberde, Suriye'de savaş suçları işlendiğine dair delil toplamak için son 3 yıldır bölgede araştırma yapan Uluslararası Adalet ve Hesap Verilebilirlik Komisyonu (CIJA) uzmanlarının elde ettikleri belgelerin, Esed rejiminin işlediği savaş suçlarına dair kanıtlar taşıdığı ve Esed başta olmak üzere rejimin 24 üst düzey yetkilisi hakkında dava açmaya yeterli olduğu kaydedildi.

Borger haberinde, "Esed ve üst düzey yetkililer hakkında işledikleri olası savaş suçlarına ilişkin adli kovuşturma hazırlığı yapılıyor. Bir grup Suriye araştırmacısı, Esed ve rejimi tarafından savaş suçu işlendiğine dair delil oluşturan gizli hükümet evraklarını toplamak için hayatlarını riske attı. Uluslararası bir mahkeme bununla ilgilenecek mi?" ifadelerine yer verdi.  

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
AB'den Barzani'ye referandum çağrısı

Hava Durumu

34°
Detaylı Hava Raporu