'Ermeni toplumu eski Türkiye'nin zorluğunu biliyor!'

'Ermeni toplumu eski Türkiye'nin zorluğunu biliyor!'


AK Parti İstanbul 2. Bölge milletvekili adayı Markar Esayan seçimlere dair çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Markar Esayan 1969 İstanbul doğumlu. Bomonti Mıhitaryan Ermeni Katolik İlköğretim Okuluve Özel Getronagan Ermeni Lisesive İşletme mezunu. 20 yıla yakındır çeşitli gazetelerde okurlarıyla buluşuyor.

“Şimdinin Dar Odası”, "Karşılaşma", “Jerusalem”, “Dünyayı Durduran 60 Gün” ve “İyi Şeyler” adında yayınlanmış kitapları bulunan Markar Esayan İstanbul 2. bölge AK Parti milletvekili adayı.  Yoğun bir tempoda çalışan Esayan artık Meclis’e girmek için hazırlanıyor. 55 yıl sonra 27 Mayıs darbecilerinin Yassıada’da öldürdüğü Dr. Zakar Tarver’den sonra Meclis’e girmesi çok önemli bir adım olacak. Esayan’a seçime dair izlenimlerini ve yeni Türkiye’den beklentilerini sordum o da içtenlikle cevapladı.

İşte Markar Esayan’ın o rörportajı:

Dindar,  Sivaslı Markar Ağa’nın torunu nasıl bir Türkiye hayal ediyor?

Bu soruya ortalama bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından farklı bir cevabım yok. Halkın karar alma ve devlet mekanizmalarında doğrudan tek meşruiyet kaynağı olduğu, devletim amir değil memur, halkın da memur değil amir olduğu, özgür, müreffeh, vatandaşlarının hangi dine, ırka, mezhebe, meşrebe mensup olursa olsun kendini hür biçimde ifade edebildiği, yönetimlere katılabildiği, huzurla yaşayabildiği, devletini kendisine tehdit değil güvence hissettiği bir Türkiye hayal ediyorum. Kendimi bildiğimden beri hayalim tüm yurttaşlarımızın mutluluğu. Türkiye bu yolda çok önemli adımlar attı. İnşallah bu adımlar ilk halk anayasası ve halkın başkanlığı ile kalıcı bir sistem haline gelecek. Tüm çabamız bu.
 
"ERMENİ CEMAATİ ESKİ TÜRKİYE'DEKİ ZORLUĞU ÇOK İYİ BİLİYOR"

Adaylığınız Ermeni Cemaati’nde nasıl yankı buldu?

Benim temas ettiği kesimler itibarıyla büyük bir memnuniyet, heyecan ve takdir var. Sadece Ermeni değil, diğer farklı dinlerden cemaatlerle de çok yakın temaslarım oldu. Süryaniler ve Rumlar da çok memnunlar adaylığımdan. Özellikle devletle yakın çalışan vakıf dernek ve okul yöneticilerimiz AK Parti döneminde İttihatçı devlet zihniyetinden nasıl sıyrıldığımızı, eski Türkiye ile ne kadar büyük bir fark yaşandığını daha iyi biliyorlar. Ben bu seçimlerde ciddi bir teveccüh bekliyorum. Ancak şunu da ilave etmeliyim ki, ben 13 yıldır Yeni Türkiye için AK Parti'yi destekliyorum. Muhafazakar Türkler ve Kürtler bu inanılmaz halk ihtilalini kırmadan dökmeden gerçekleştiriyor. Dolayısıyla ben aynı zamanda teveccüh edilirse Yeni Türkiye'ye inanan Müslim veya farklı dinlerden tüm yurttaşlarımız için emek vereceğim.

"OSMANLI'YI BERABER KURDUK VE YÜCELTTİK"

Sizin Meclis’e girmenizle beraber 27 Mayıs’ın izleri de bir şekilde silinecek. Malum Demokrat Parti milletvekili Dr. Zakar Tarver darbe sonrası Yassıada’da işkence edilerek öldürülmüştü. Bir dönemin kapanması açısından da önemli değil mi?

Şüphesiz. Yanlış iliklenmiş, yanlış iliklenirken Merhum Menderes ve Zakar Tarver gibi sayısız halk insanını katletmiş vesayet düğmelerini sökerek aslına halka uygun şekilde yeniden ilikliyoruz. Kardeşliğimizi inşa ediyoruz. Osmanlı'yı birlikte kurduk ve yücelttik. Ermeniler en rahat dönemlerini Osmanlı'da yaşadılar. Şimdi bu hafıza üzerinden Yeni Türkiye'yi kurarken, ben ve benim gibiler de Balyanları, Zohrabları temsilen inşaya katkımızı sunuyoruz. Bundan daha büyük mutluluk olamaz. Bu fırsatı sağlayan AK Parti, Sayın Erdoğan ve şahsında bu harekete omuz vermiş tüm vatansever liderlerimizi bağrımıza basıyoruz.

"ŞU AN TEK MİLLİ HAREKET AK PARTİ"

7 Haziran seçimleri için ‘Türkiye’nin en kritik seçimi’ tanımı yapılıyor. Buna katılır mısınız?
7 Haziran seçimi her seçim gibi çok önemli çünkü Gordion düğümünü sandıkta yine halk çözecek ve yerinden oynamış taşları yerli yerine oturtacak. HDP tabanının hilafına eski Türkiye'yi ihya etme işine soyundu. CHP format yedi, ulusalcı kalsalar hiç olmazsa bir nebze milli duygularını kullanma imkanları olurdu. Şimdi cemaatin ve üst aklın kontrolünde ülkenin tam bağımsızlığını engellemek üzere operasyona dahil oldular. BBP ve Saadet, merhum Erbakan ve Yazıcıoğlu'nun çizgisinden saptılar. Şu anda tek milli, bu halkı düşünen parti, hareket AK Parti. AK Parti kendi seçmenleri için değil sadece, tüm CHP, MHP, HDP ve diğer partilere oy verenlerin çocuklarının tam bağımsız ve müreffeh Türkiye'de yaşaması için hizmet veriyor. İlk halk anayasasında tesis edeceğimiz halk başkanlığı sistemi ile bu adımlar kalıcı olacak ve sistemleşecek. Dünya Yeni Türkiye ile el sıkışmak ve onu artık kabullenmek zorunda kalacaklar. Bu olmadan her zaman operasyona açık olacağız.

"HEPSİNE BİR OSMANLI TOKADI GELİYOR"

Paralel örgütün seçime yönelik manipülasyonları ve saldırısı için neler söyleyeceksiniz?
Şimdi seçimlerden ümitlerini kestikleri için sandığa şaibe karıştırma planları yapıyorlar. Gürsel Tekin'e dosyalar gidiyor ve o da dosyaları bile yanlış okuyarak Türkiye'nin Suriye'ye gireceğini açıklıyor. Tam bir çürüme içindeler, pespaye haldeler. Ülkenin ayağa kalkmaması için üst aklın kontrolünde işgal kuvvetleri ile omuz omuza halka karşı savaş veriyorlar. Paralel yapı belli ki 35 yıllık bir çalışmanın ürünü. Din kamuflajında devlete, sivil topluma sızmışlar. Ülkeyi bir yüzyıl daha yönetmek adına bir proje bu. Şimdi hepsi aynı yerde toplandı ve halka karşı savaş veriyorlar. Onlar için sağlam bir Osmanlı tokadı sandıkta hazırlanıyor. Belki şok etkisi yapar ve iyileşirler.

"HDP BEYAZ TÜRKLER'İN PARTİSİDİR"

HDP, CHP ve paralel örgütün ittifakını nasıl yorumlarsınız?

CHP 2011 baharında, HDP de hem KCK operasyonları, hem de Kobani sonrası formatlanmış gibiler. Tabanlarına uygun siyaset yapmıyorlar. HDP deşifre olan paralel yapının yerine ikinci paralel yapı olarak sahaya sürülmüşe benziyor. Yeni Türkiye üzerindeki ameliyatı bu kez HDP üzerinden deniyorlar. HDP barışı isteseydi 6-8 Ekim çağrısını yapar mıydı? Barışı istese barışın şartlarını oluşturmaya muktedir tek güç olan Ak Parti'ye düşmanlık siyaseti güder miydi? Barışı isteyen muhatabına karşı bu savaşı başlatanlarla, en iyi Kürt ölü kürttür diyen İttihatçılarla ittifak kurar mı? HDP tabanının bu yönetime kırmızı kart çıkaracağını düşünüyorum. HDP bu haliyle artık bir Kürt partisi değildir, Beyaz Türklerin ve üst aklın Truva atıdır.

"YENİ ANAYASA SONRASI ÇÖKECEKLER"

Türkiye’deki laik kesimin eski Türkiye kavramları ve siyasi söylemleri için neler diyeceksiniz?
Sınıfsal bir depresyon yaşıyorlar. Ülkenin sahipleri olduklarına inandırılmışlar. CHP ve doğan medyası, Sözcü ve Cumhuriyet gibi cemaat gazeteleri de bu kesimleri korkutmak, çıldırtmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Düşünmeme konforuna bırakmışlar kendilerini. Asıl mahalle baskısını bu kibirli kesimler muhafazakarlara ve Yeni Türkiye taraftarlarına uyguluyorlar. Çünkü mal sahibi olarak görüyorlar kendilerini. Yeni anayasa ve başkanlıktan sonra üst yapı çökecek ve bu kesimler de vasilerinden kurtulacak. O zaman normalleşme başlayacak. Yeni Türkiye'nin onlar için de en iyi çözüm olduğunu görecekler. Biraz zaman lazım.

"ALTAN İÇ SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPIYOR"

Bir dönem yazı işleri müdürlüğü de yaptığınız Taraf’ın eski genel yayın yönetmeni Ahmet Altan’ın açıklamalarına dair ne dersiniz?

Söyleyecek hem çok şey var, hem de yok. Aydın değillermiş, ya da bu vasfı muhafazakarlarla eşitlik bir hedef değil bir olgu olmaya başladığı anda yitirdiler. Türkiye'nin Batı veya AB vesayetinde kalmasının en doğrusu olduğuna inanmışlar. Halka inanmıyorlar. Erdoğan ayakta kaldıkça cilaları söküldü. Eskiden tarihi bunlar kendilerinin keyfince yazarlardı. Şimdi yazamıyorlar. Kendisini en son Samanyolu'nda gördüm. İçim acıdı. İç savaş çığırtkanlığı yapma seviyesine düşmüş. Hayırlısı olsun. Allah ıslah etsin.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Erdoğan'dan Trump ve ABD'ye çok sert sözler!
Türkiye
Ankara Büyükşehir Belediyesi önünde 'kadro' eylemi
Dünya
Petrol zengini ülkenin ekonomisi çöküyor

Hava Durumu

17°
Detaylı Hava Raporu