İkinci yılında 'Reyhanlı Saldırısı'

İkinci yılında 'Reyhanlı Saldırısı'


Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçti. Olayla ilgili soruşturmalar halen devam etse de zihinleri kurcalayan bazı detayları sizler için derledik.

İki sene önce 11 Mayıs’ta yaşanan Reyhanlı saldırısı öncesi dünya ve Türkiye gündemi oldukça yoğundu. Amerika'nın kimyasal silah uyarıları, Başbakan Erdoğan'ın 16 Mayıs 2013'te ABD ziyareti, bu ziyaretin ajandasındaki Suriye başlıkları, Suriyeli bir muhalif komutanın "Esed'in sonu geldi" açıklaması, CNN'in "Suriye savaşı neden bir anda neden bu kadar tehlikeli hale geldi" dosyası,  Beşar Esed'in kaçacak ülke aradığına dair iddialar. Bunların hepsi 11 Mayıs Cumartesi sabahı, yerli ve yabancı basında yer alan irili ufaklı Suriye haberleriydi.

Gündem Esed’in ve Suriye’nin akıbetini tartışırken, Reyhanlı'dan bir patlama haberi geldi.

Reyhanlı'dan Önce Neler Olmuştu?

25 Nisan’da Suriye yönetiminin kimyasal silah kullandığı iddiaları ABD tarafından doğrulandıktan sonra, 2 ve 5 Mayıs’ta İsrail, kimyasal silah sevkiyatını gerekçe göstererek Suriye'yi bombaladı.

Amerika Başkanı Obama'nın kimyasal silah çıkışı ve "kırmızı çizgi" açıklamasına Başbakan Erdoğan, "kırmızı çizgi zaten çoktan aşılmıştı" eklemesi yaptı. Sonrasında Başbakan Erdoğan'ın Amerikan NBC televizyonuna "Uluslararası müdahale olursa Türkiye olarak destekleriz" diye demeç verdi. Hatta bu "Türkiye, Suriye'ye askeri müdahalede bulunacak" diye algılandı.

Türkiye, Kürt sorununun çözümü için tarihi adımlar atarken, Suriye ve İran çözüm sürecinden son derece rahatsız olmuş, özellikle Esed yönetimi ülkeden çıkan PKK’nin silahlı güçlerinin bir bölümünü Suriye’deki Kürt bölgesine gideceğini düşünüyordu. Bu bölgede PJAK (İran'da ve Irak'ta faaliyet gösteren Kürt milliyetçisi silahlı örgüt.) hızla ordulaştı. Böyle bir gelişme ancak dışarıdan gelen tecrübeli elemanların yaptığı eğitim ve örgütlenmeyle mümkündü.

Reyhanlı vahşetini gerçekleştirenler aynı zamanda çözüm sürecine darbe indirmeyi, ortamı germeyi planlanmıştı.

Bombalar hepimizi hedef aldı…

Türkiye’nin Hatay ilinin Reyhanlı ilçesinde Belediye binası ile postane önünde meydana gelen iki ayrı patlamada 52 kişi ölmüş, 146 kişi yaralanmıştır. Bombalı araçlarla düzenlenen bu saldırı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçti. Olayla ilgili soruşturmalar halen devam etse de zihinleri kurcalayan bazı detayları sizler için derledik.

Patlamanın hemen sonrasında yaşanan bazı olaylar açık bir provokasyona işaret ediyordu.

Patlama olur olmaz ortaya çıkan ve yerel halktan olmayan kimliği belirsiz bir takım kişiler, yakınlarının kaybetmenin ve yaşadıklarının şokunu atlatamayan Reyhanlı halkını,  Suriyelilere karşı kışkırtmaya çalıştı.

Suriyeli sığınmacılara saldıran  veya halkı bu yönde galeyana getirmeye çalışan bu insanlar sosyal medyada yayınlanan çeşitli videolarda farklı kimliklerle ortaya çıktı. Bir videoda esnaf kılığında konuşma yapan kişi, başka bir videoda kayıp yakını olarak görülmüştü.

Provakasyonlara yakından şahit olan Aktivist -Yazar Ayhan Altıntaş,  bu saldırganların hedefi olan Suriyeli bir kadın ve çocuğunu korumaya çalışırken bıçaklandı.

Video için tıklayın

Yayın Yasağı

Çeşitli kesimler tarafından medya kuruluşları ve sosyal medya üzerinden  yayılan provokatif bilgiler ve sahte fotoğraflarla Reyhanlı saldırısını halkta bir infial oluşturma çabası fark edilince olayla ilgili yayın yasağı getirildi.

Provokasyonlar öyle bir noktaya geldi ki Esed yanlısı bazı sosyal medya hesapları ‘Banyas Katliamı’ndaki fotoğrafları “Reyhanlı’da katliam var” başlığıyla servis etmekten çekinmediler. Bazı siyasiler ise konuyla ilgili sağduyu çağrısı yapmak yerine hükümeti suçlayarak olayların büyümesine adeta zemin hazırladılar.  Bu provakasyon çalışmaları yayın yasağı ile kısmen önlenebildi.

Başaktör  ‘Nasır Eskiocak’

Reyhanlı'da 52 kişinin yaşamını yitirdiği bombalı saldırıların Türkiye’deki başaktörü Nasır Eskiocak Suriye tarafında yakalanıp teslim edilmişti. 'Halka’ kod adı ile tanınan Eskiocak’ın, El Muhaberat’la Hatay’daki başta Acilciler olmak üzere illegal yapılanmalar arasındaki en üst düzey bağlantı olması nedeniyle bu “Halka” kodunun verildiği ifade edildi. Eskiocak’ın üzerinde, saldırının 1 numaralı zanlısı olarak aranan ve Suriye’de yaşayan Yusuf N. ile Mihraç Ural ve bir Suriye El Muhaberat yetkilisi bulunuyor.

‘Reyhanlı Katliamının’ Arkasın Da ‘Banyas Katili’ Olarak Tanıdığımız ‘Mihraç Ural’ Mı Var?

Cumhuriyet tarihin en büyük patlaması' olarak nitelendiren saldırının ardında Şebbiha, Esad’a bağlı faşist çetelerdir ve şimdiye dek sayısız insanlık suçuna imza atmışlardır. Bu çete örgütlenmesinde rol oynayan insanlardan biri de Mihraç Ural’dır. Mihraç Ural Esed ailesinin damadı Beşer Esed’in tıpkı Banyas Katliamı’nda olduğu gibi kanlı katliamları gerçekleştirmek için kullandığı maşasıdır. Mihraç Ural’ın gerçekleştirdiği  ‘Banyas Katliam’ında ki fotoğrafların ‘Reyhanlı’da kullanılması saldırılar arasındaki bağlantıları güçlendiriyor.

Mazlum-Der’in Reyhanlı Raporu, yaşananların dehşet verici boyutuna dikkat çeken Hakan Albayrak’ın tespitlerini doğrular niteliktedir.

Saldırı sonrası bölgedeki gözlemlere dayanarak hazırlanan Mazlum-Der raporunda yer alan şu noktalar oldukça dikkat çekicidir:

  • Reyhanlı’da yaşananların, bir süre sonra Antakya merkezde veya Alevi vatandaşların yaşadığı Harbiye, Samandağı gibi beldelerde yaşanabileceği iddiaları çok sık dile getirilmekte hatta “her gün falanca yerde bir bomba yüklü bir araç ele geçirildi” dedikoduları özellikle sosyal medya aracılığıyla yayılmaktadır.
  • Yaklaşık 50 bin Suriyeli korkudan evinden çıkamamakta acil ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Hasta olanlar tedavi olmak için hastaneye gidememektedir.
  • Reyhanlı’da her sokakta bir taziye çadırı kurulmuş durumdadır. Fanatik, saldırgan gruplar taziye çadırlarını ziyaret ederek propaganda yapmakta ve taraftar sayılarını her geçen dakika artırmaktadırlar. Taziye süresinin bitmesi ile intikam alınacağı bu fanatik gruplar tarafından dillendirilmektedir.

Haber Seyret / Özel Haber
Medine Gülbe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İngiltere'den Türkiye'ye Pkk desteği
Türkiye
Diyanet İşleri Başkanlığında devir teslim töreni
Dünya
İslam ülkelerine Ermenistan çağrısı

Hava Durumu

18°
Detaylı Hava Raporu