'Erdoğan'ın ziyareti ikili ilişkilerin tacı olacak'

'Erdoğan'ın ziyareti ikili ilişkilerin tacı olacak'


Mayıs ayında Bosna Hersek'e gelmesi planlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti öncesinde AA'ya açıklamalarda bulunan Bakir İzzetbegoviç, Türkiye-Bosna Hersek ilişkilerini, Türkiye'de yapılacak genel seçimleri ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

Mayıs ayında Bosna Hersek'e gelmesi planlanan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyareti öncesinde AA'ya açıklamalarda bulunan Bakir İzzetbegoviç, Türkiye-Bosna Hersek ilişkilerini, Türkiye'de yapılacak genel seçimleri ve bölgedeki gelişmeleri değerlendirdi.

İzzetbegoviç, Türkiye ile Bosna Hersek arasındaki ilişkileri "son derece iyi" olduğunu belirterek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bosna Hersek'e yapacağı resmi ziyaretin son 10 yılda sürekli gelişen iyi ilişkilerin "tacı" olacağını kaydetti.

Türkiye ile her alandaki ilişkileri "mükemmel" olarak nitelendiren İzzetbegoviç, bu nedenle Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretinde ekonomik ilişkileri ön plana çıkaracaklarını vurguladı.

Bosna Hersek'in sahip olduğu tarım alanlarının yarısını kullanmadığına işaret eden İzzetbegoviç, "Yaklaşık 50 bin kilometre uzunluğunda debisi yüksek, temiz nehirlerimiz var. Buralar balık yetiştiriciliği ya da enerji tesisleri için kullanılabilir. Bunun yanı sıra kömür madenlerimiz, odunumuz, daha araştırılmamış maden kaynaklarımız var. Eğitimli bir iş gücümüz var. Bosna Hersek daha yeni gelişmeye başlıyor. Bu nedenle, daha her şey son derece uygunken Türk iş adamlarının ülkemize yatırım yapması iyi bir adım olur" şeklinde konuştu.

"Balkanlar'ın Davos'u" olarak nitelendirilen Saraybosna İş Forumu'nun her yıl güçlü yatırımcıları ülkeye çeken ciddi bir organizasyon olduğunu anlatan İzzetbegoviç, yatırımcıları 13-14 Mayıs'ta düzenlenecek iş forumuna davet ederek, "Bosna Hersek'e yatırım yapmak için doğru zaman olduğunu düşünüyorum" dedi.

İzzetbegoviç, Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak genel seçimlerde AK Parti'nin yeniden seçmenin güvenini alacağını düşündüğünü belirterek, "Bu ekip, Türkiye'de mucize yarattı, sadece ekonomik anlamda bir patlama yapmakla kalmayıp Türkiye'yi hak ettiği yere döndürdü" şeklinde konuştu.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Katil General Suriye'de öldürüldü

Hava Durumu

14°
Detaylı Hava Raporu