Nobelli aktivistten Husilere 'ateşkesi kabul' çağrısı

Nobelli aktivistten Husilere 'ateşkesi kabul' çağrısı


Yemen'in Nobel Barış Ödülü sahibi insan hakları aktivisti Tevekkül Karman, Husilere ateşkes teklifini kabul çağrısı yaptı.

AA muhabirine konuşan Karman, "Husileri, ateşkesi kabul etmeye, silahları teslim etmek için hazır olduklarını duyurmaya, tüm bölgelerden çekilmeye ve şiddetten uzak siyasi bir partiye dönüşmeye davet ediyorum" dedi.

"Husilerin çağrıya uyarak kendilerini ve ülkeyi daha çok sıkıntıya düşürmekten kurtarmalarını, devrik lider Ali Abdullah Salih'le Yemen'de yaşanan savaş ve şiddetin müsebbibi olduklarını anlamalarını temenni ettiğini" dile getiren Karman, "Şiddet ve güç kullanmaktan vazgeçmeleri için önlerinde hala fırsat bulunduğunu, ülkenin herkes için geniş olduğunu ve kimsenin dışlanmadığı ulusal ortaklık için imkanlar barındırdığını" belirtti.

"En kısa sürede savaşın durdurulması, silah kullanma hakkını elinde bulunduran tek güç olması için silahların devlete teslim edilmesi ve militanların tüm bölge ve şehirlerden çekilmesi gerektiğini ifade eden Karman, silahların hava, kara ve deniz yoluyla devlet dışındaki başka bir tarafa geçmemesi için gerekli önlemlerin alınması, militanların yeni anayasaya göre siyasi sürece katılması, Yemen ekonomisinin desteklenmesi, savaşın açtığı yaraların sarılması ve zararların tazmin edilmesi için geçiş dönemi adaletinin sağlanmasının önemine" dikkati çekti.

İnsanlık suçu işleyenler için hukuki sürecin başlatılması, kamu mallarının geri alınması ve ulusal temelde bir ordu kurmak için gerekli adımların atılması için çağrıda bulunan Karman, "Tüm bunlar, Yemen'de sürdürülebilir barış ve demokrasinin inşası için tek yoldur" ifadesini kullandı.

Karman sözlerini şöyle sürdürdü:

"Husi kardeşlerimiz ile müttefiklerinin, aklın sesine kulak vermelerini, silah ve şiddetle değil, ortaklık, demokrasi ve barış ile oluşturulacak ülke menfaatini öncelemelerini temenni ediyoruz".

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr de dün Yemen'de 12 Mayıs'tan itibaren geçerli olmak üzere 5 günlük ateşkes ilan edildiğini açıklamıştı.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
Barzani'den Türkiye açıklaması!
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
Barzani'den Türkiye açıklaması!

Hava Durumu

21°
Detaylı Hava Raporu