Güney Azerbaycan'da zulüm bitmek bilmiyor..

Güney Azerbaycan'da zulüm bitmek bilmiyor..


Bir topluma soykırım uygulamakla onları asimile etmek arasındaki fark olmadığı ortadadır. Öldürmezsiniz ama kimliğini ellerinden alırsınız. Ama nihayetinde kimliğini kaybetmiş nesillerin ataları olarak tarihe geçersiniz.

İşgal altında olan Güney Azerbaycan'da İran zulmü her geçen gün artmaya devam ediyor. Resmi kaynaklara göre İran'ın %16'sını Azeriler oluşturuyor. Bu açıdan bakıldığında dünyada en fazla Türk azınlığın yaşadığı ülke İran'da yaşayan Azeriler,  milli kimliklerini koruyacak hiçbir hakka sahip değil.

İran her zaman büyük bir tehlike olarak gördüğü Azerileri sindirmek adına onlara yönelik sistemli asimilasyon çalışmaları yürüttü. Azerilerin, İranlılarla tek ortak özellikleri olan İslam üzerinden uygulanan bu asimilasyon politikaları kolayca etki alanı kazandı. Azeriler kendi dillerinde eğitim hakkına, basın, yayın hakkına sahip olmamaları, asimilasyon politikasının resmi kanıtıdır. 

Bir topluma soykırım uygulamakla onları asimile etmek arasındaki fark olmadığı ortadadır. Öldürmezsiniz ama kimliğini ellerinden alırsınız. Ama nihayetinde kimliğini kaybetmiş nesillerin ataları olarak tarihe geçersiniz. 

Fars milliyetçiliğinin hakim olduğu İran yönetimi, uyguladığı sinsi ve planlı siyasetlerle Sünni ve Azeri nüfusu göçe zorlamaktadır.  Aynı zamanda Azerilerin bulundukları bölgelerin etnik yapısı ile oynanarak hakim unsur olmalarının önüne geçilmeye çalışılıyor. 

İran, Azerilere yönelik uyguladığı zorunlu göç politikasının yetersiz kaldığı bölgelerde de Azerilerin yoğun olduğu eyaletleri bölerek Fars yoğunluklu eyaletlere bağlıyor. Zaman zaman da Azeri eyaletlerin, nehir, köy, kasaba gibi yerlerin isimleri de Farsçaya dönüştürülerek bölgedeki Azeri kimliği hem haritalardan hem de zihinlerden silinmeye çalışılıyor. GÜNEY AZERBAYCANDA İRAN ZULMU NE ZAMAN BAŞLADI

10 Şubat 1828’de 16 yıl süren savaş sonrasında Rusya ve İran arasında imzalanan Türkmençay Anlaşması ile Azerbaycan ikiye bölünerek Aras nehrinin kuzeyi Çarlık Rusyasına, güneyi ise Kacar sülalesi yönetimindeki İran’a bırakılmıştı. Dün Rusya ve bugün Ermenistan da  Azeri topraklarını işgal eden iki devlettir ama Azerbaycan topraklarının asıl işgalcisi İran İslam Cumhuriyeti’dir. Ancak ne var ki; bu gerçek, Türk insanının gözünden sürekli kaçırılmaya ve Azerbaycan topraklarındaki İran işgali her nedense hep görmezden gelinmeye ve mazur gösterilmeye çalışılmaktadır. Azerbaycan–İran arasındaki sorunların başında paylaşılamayan Hazar petrolleri gelmektedir. 1991’e kadar Hazar petrolleri sadece Rusya ve İran arasında paylaşılıyordu. Ama 1991’de Azerbaycan’ın bağımsızlığını kazanmasıyla Hazar petrollerinde pay sahibi olması ve Türkiye / Batı eksenli enerji politikaları izlemesi İran’ı oldukça rahatsız etmektedir. Azerbaycan’ın 1994’te Bakü – Tiflis – Ceyhan Petrol Boru Hattı anlaşmasını imzalaması İran’ı iyice çileden çıkarmıştır. Azerbaycan petrolünün Batılı şirketler tarafından çıkartılıp tekrar Batı’ya satılmasının, Batı ülkelerini Azerbaycan’da söz sahibi haline getirmesinden korkan İran, Mayıs 2006’da Türklere karşı hakaret edici pankartlar hazırlatmış ve İran’daki Azerbaycanlılara karşı silahlı eylemlerde bulunmuştur.

Güney Azerbaycan (Cenubi Azerbaycan), İran’ın şu ana kadar tüm dünyadan saklamayı başardığı en büyük sorunudur. İran içerisinde etnik grup olan Azerbaycan Türkleri şu ana kadar iki defa İran’dan ayrılmış ve her defasında çok büyük katliamlar yapılarak tekrar İran’a bağlanmıştır.

Bölgedeki huzursuzluk dünya ve Türk kamuoyundan saklanmaya çalışılsa da her geçen gün daha da büyümektedir.

Haber Seyret / Özel Haber
Medine Gülbe

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

  • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Gündem
İran’dan Ankara'ya sürpriz ziyaret
Türkiye
CHP'li Yarkadaş'a tazminat davası
Dünya
Saros harekete geçti: 18 Milyar dolar bağışladı

Hava Durumu

20°
Detaylı Hava Raporu