CHP'li belediyeler taşeron işçilere zulmediyor

CHP'li belediyeler taşeron işçilere zulmediyor


CHP'li belediyelerin çoğunda, taşeron işçiler mutsuz ve çoğu işçi Kemal Kılıçdaroğlu'nun vaat ettiği asgari ücretin altında çalışıyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu "Taşeron işçilik kalkacak" vaadinde bulunuyor. Ama bu vaadine kendi belediyeleri bile uymuyor. İstanbul, İzmir ve Ankara'daki ilçe belediye çalışanları isyan etmiş durumda.

7 Haziran seçimleri öncesi meydanlarda "Her işçinin sendikalı olmasını istiyoruz. Bu yüzden taşeronluğu kaldıracağım" diyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu suçüstü yakalandı. CHP'li belediyelerin çoğunda, taşeron işçiler mutsuz. Çoğu Kılıçdaroğlu'nun vaat ettiği asgari ücretin altında çalışıyor. CHP'li belediyelerin çoğu maaş ödeyemediği için işçiler belediye binalarını işgal ediyor. Bazı belediyelerde ise işçiler, sendikaya üye oldukları için işten atılıyor.

SÖYLEM FARKLI EYLEM FARKLI

Türkiye'de 800 bin taşeron işçi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, seçim bildirgesinde bütün taşeron işçileri kadrolu olarak işe başlatacağını söylese de CHP'li belediyelerin durumlarına bakıldığında gerçeğin hiç de Kılıçdaroğlu'nun söylediği gibi olmadığı apaçık ortaya çıktı. İşte CHP'li belediyelerin taşeron işçi karnesi:

YA TÜRKİYE'Yİ İZMİR GİBİ YÖNETİRSE!

"Türkiye'yi İzmir gibi yöneteceğim" diyen Kılıçdaroğlu'nun partisinin İzmir'deki işçi politikalarından habersiz olduğu ortaya çıktı. İzmir'de CHP'li belediyelerde yaşanan işçi krizleri bitmek bilmiyor.

ÇÖP DAĞLARI OLUŞTU

Çiğli Belediyesi'nin şirketi KAFE-SAN'da çalışan 400'e yakın işçi, 1.5 yıl önce bir aylık maaş, ikramiye gibi alacakları ödenmeyince iş bırakma eylemi yaptı. Eylem nedeniyle Çiğli sokaklarında çöp dağları oluşmuştu. Gaziemir Belediyesi Temizlik İşleri'nde çalışan 140 işçi de eylül maaşlarını alamadıkları ve yıllık izinlerini kullanamadıkları için eylem yapınca sokaklarda çöpler birikmişti.

SENDİKA YASAK

Bayraklı Belediyesi'nde de 3 taşeron temizlik işçisi, sendikaya üye olunca 1.5 ay önce işten çıkartıldı. Bir hafta sonra 8 işçi daha aynı nedenle işten atıldı. CHP'li Belediye Başkanı Hasan Karabağ'ın işçileri işten çıkarmanın yanı sıra Belediye-İş Sendikası'ndan ayrılıp Genel-İş Sendikası'na geçmeleri için işçilere baskı yaptığı da ortaya çıktı.

ZABITA İŞÇİ DÖVDÜ

Karşıyaka Belediyesi temizlik işlerini yürüten taşeron Altaş şirketi 1.5 ay önce sendikalaşmak isteyen 3 işçisini işten attı. Belediye giriş katında işçilerin yaptığı eylemde olay çıktı. Zabıta ve işçiler yumruklaştı. İşçiler, şirketle CHP'li Başkan Hüseyin Mutlu Akpınar'ın sendikalaşmayı engellemeye çalıştığını söyledi. DİSK, işçilerle eylem yaptı.

MAAŞLAR ÖDENMEDİ

Karabağlar Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü'nde çalışan 970 işçi, 1 yıl önce mart ve nisan aylarına ait maaş, birikmiş alacaklar ve bazı sosyal yardımların ödenmediği gerekçesiyle 2 gün iş bırakma eylemi yaptı. Sokaklarında çöp dağları oluştu ağır kokular etrafa yayıldı. Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, krizi çözmek için kendi lüks makam aracı ve 10 belediye aracını satıp işçilerin maaşlarını ödedi.

Bu Haber Hakkında Ne Söylemek İstersiniz?

 • UYARI: T.C. kanunlarına uymayan, konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren, inançlara saldıran, şiddete teşvik eden ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.

Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

 • cem

  10 Mayıs 2015 16:02

  Cevap Ver

  kkkk sizin gibi musluman,lar.oldukca dinciler daha cok zengin olur.ne oldu turkiye,de simdi islam dini,mi var???
  hirsiz,ligin haksiz,ligin dinsiz,ligin hat hat sahvaya ciktigi bir din var suan.turkiye,de.ama dinciler ne diyor calan bizdense bizim dinimiz bunu gormez.

 • kkkk

  09 Mayıs 2015 10:59

  Cevap Ver

  Baba bana bir masal anlat içinde Kılıçdaroğlu nun yalanları olmasın.

Gündem
CHP'li vekil "masum siviller" demişti, pkk yalanladı "bizim adamlarımız"
Türkiye
THY Boeing'ten 40 adet 787-9 Dreamliner yolcu uçağı alıyor
Dünya
IKBY'de referandum sonuçları

Hava Durumu

22°
Detaylı Hava Raporu